Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am un prieten cu o vectra c si azi i sa aprins senzorul de placute de frana...problema e ca maine pleaca la munte si mai mult ca sigur nu o sa umble la placute.Si acum va intreb pe voi daca stiti cam cati km ar mai putea sa mearga asa cu placutele?ca sa stiu daca il las sa plece sau nu..
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu am mai mers inca 380km cu martorul aprins dar am mers usor fara sa fortez frana!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
depinde cit de mult mai vrea sa aiba masina aia, cit de mult tine la integritatea lui si a familiei (banui ca nu pleaca singur). e riscul lui. sa se uite la placute in ce stare sint, cita "carne" mai au.
sint sanse sa nu se intimple nimic. am fost intr-o masina la care s-a aprins martorul acela si frinele tineau foarte bine. sint si sanse sa se intimple ceva. daca se intimpla ceva si se vede la expertiza tehnica faptul ca a circulat cu ea asa, constient ca ar trebui sa le schimbe, e culpa si nu o sa ii fie bine.

singurul raspuns oficial la intrebare cred ca este zero kilometri. in rest, putem sa avem pareri, dar nu au nici o putere.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Placutele sunt pe stoc in magazinele auto, de obicei, si cu 30RON ti le schimba in cateva minute un mecanic, la mica intelegere. Cele de pe fata, macar.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
placutele pe spate costa 200ron,comandate personal de mine la un magazin. vectra c are piese scumpe in comparatie chiar cu audi a4(are un coleg). la mine schimb ulei 300 ron la el 250. bielete la mine 300ron la el 200! unde o fi opel ieftin la intretinere eu nu stiu!
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian cred ca e cazul sa schimbi serviceul...opel mai scum ca audi la intretinere ...?!Inseamna ca te cam tepuiesc aia ! Eu la A4 dadeam 6 milioane schimb ulei si filtre.
Asa ca itereseaza-te mai bine inainte sa faci lucrari la masina.

Sezran subrcriu la ce zici tu .O km este ideal mai ales ca neprevazutul si ,,Legile lui Murphy"lucreaza din plin Smile
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@sever iulian cu 550 ron am cumparat de la augsburg:6litri castrol magnatec,5 litri elf td,filtre de ulei,motorina,aer si un filtru de polen cu carbon activ.toate pt. masinile din garaj

on:am un prieten care a venit din D cu senzorul aprins, fara probleme(bmw)
din cate am vazut senzorul se aprinde cand mai ramane cam 4mm "carne" pe fata,insa cum nu are senzor pe toate rotile posibil ca celelalte placute sa fie mult mai uzate(vectra c)
sfat: NU se pleaca,mai ales la munte, unde trebuie sa franezi in panta.....
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
stefanLCS a scris:Am un prieten cu o vectra c si azi i sa aprins senzorul de placute de frana...problema e ca maine pleaca la munte si mai mult ca sigur nu o sa umble la placute.Si acum va intreb pe voi daca stiti cam cati km ar mai putea sa mearga asa cu placutele?ca sa stiu daca il las sa plece sau nu..


se aud zgomote ciudate la franare? daca nu se aud eu zic ca poate sa mai mearga, cu grija. riscul de a nu mai tine franele dintr-o data este mic. frana tot mai tine chiar daca nu mai are niciun pic de carne pe placute. riscul este sa strice discurile daca ajunge fierul de la placute pe disc. la astra (s-ar putea si la vectra) pe langa senzorul de placute mai exista si o lamela care ajunge la discuri inainte de a se termina carnea placutelor, si cand ajunge lamela la disc nu mai poti merge din cauza scartaitului. totusi cum spunea cineva mai sus operatiunea este simpla si se face repede, daca nu vrea sa riste nimik sa le schimbe inainte sa plece.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR