Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ajutati-ma cu o chestie oameni buni. Am vrut sa schimb distributia (la gata am si schimbat-o) si baietii de la service mi-au aratat ca in axul cu came este o gaurica in care se fixeaxa ceva roata (fulia?) care are legatura cu distributia. Acum nu stiu daca e fulia sau e chiar rola distributia ce mi-au aratat ei. Ideea e ca din cauza asta ar avea ceva joc acolo, care cica ar fi foarte riscant. Ei zic ca din cauza montajului prost care s-a efectuat la schimbarea anterioara. Cica ar trebui sa schimb axul cu came ca altfel risc foarte mult sa se distruga motorul. Acuma... pretul nu-i chiar mic... cica ar fi 1500 RON pentru un ax cu came (o bucata de metal da-o naibii). Partea si mai interesanta... astia de la service zic ca masina mea nu ar avea 16 valve, iar pe unde am sunat pentru piesa or zis ca dupa seria sasiului (numarul de identificare) ar fi cu 16 valve. Pretul ar fi tot undeva la 1500 RON si la aia cu service-ul si la ceilalti cu piese auto.
seria ar fi WOLOTGF48I6027087. (acolo dupa 48 nu stiu daca e I sau e 1).

Voi ce ziceti? are Y17DT 16 valve sau nu?

Si la problema mea ar mai fi si alta solutie in afara de schimbarea axului? Sau mai stiti cumva vreun dealer de piese second in cluj? Ca deja ma dispera situatia asta...

Merci.
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Y17DT are 16v (55kW, 75hp, valve arrangement: V, 4/cylinder).

Iar seria sasiului nu contine informatii despre motor. Pentru informatii despre VIN: http://www.autobaza.pl/ab/en/web/productaa0100 (btw, O-urile de la inceput sunt de fapt zerouri; iar dupa 48 e 1, nu I).

Detalii despre partea mecanica nu stiu, nu pot sa-ti dau sfaturi Wink
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Silex, motorul are 16 valve si are 2 axuri cu came, unul pentru valvele de pe injectie si altul pentru cele de pe evacuare. Pune-i pe "dasteptii" de la service sa numere camele pe fiecare dintre axuri in poza de mai jos si sa le adune. Ultima din partea dreapta, dinspre roata zimtata cred ca nu este cama, ci doar un ghidaj.


Pretul fiecarui ax, nou si original, este de ~550-600 Euro.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult de raspunsuri.

Dupa ce am sunat in mai multe locuri dupa piesa (care pana la urma am gasit-o la 800 RON), toti mi-au spus ca are 16 valve si 2 axe (sau axuri? Smile ). I-am sunat pe astia la service, care aici e un service care s-ar respecta (PROTON AUTO) si au admis ca as avea dreptate. I-am trimis sefului de service si pozele tale @murzick (excelente pozele, merci) ca sa se convinga si el ca zicea tampenii. Acuma daca ati putea numai sa-mi mai ziceti pe care din cele 2 axe se fixeaza fulia de care se prinde distributia, ca sa stiu s-o comand la fix.

@murzick... ai putea sa-mi dai cumva si mie softul asta de piese, ca sa ma pot si eu documenta pe diverse probleme legate de masinuta? cat de mare e?
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Silex a scris:ai putea sa-mi dai cumva si mie softul asta de piese, ca sa ma pot si eu documenta pe diverse probleme legate de masinuta? cat de mare e?

Soft-ul se numeste GM EPC (Electronic Parts Catalog) si s-a discutat aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=19879 despre el. Are vreo 2GB.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@Silex, eu unul daca as fi in locul tau mi-as pierde increderea in acei mecanici. Cauta si tu pe unii care cunosc cat de cat motorul tau. Sfatul meu este sa nu te mai duci la ei.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@murzick... am sa citesc discutia.. merci

@ktapet... Smile asta si fac... azi ma duc la alt mecanic sa vedem ce zice si asta. din cate am inteles, el a mai reparat dupa faimoasa firma PROTON AUTO.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
update la problema... am fost azi la un mecanic recomandat de cineva... si suprize surprize... a rezolvat toata problema mea doar din reglaje asupra distributiei. Acuma sa vedem daca nu se deterioreaza, sper sa nu fie cazul. Asa ca in loc sa dau peste 2000 RON dupa spusele celor de la PROTON am dat 150 ron la om si o facut-o in 2 ceasuri. mecanicul vi-l recomand... undeva langa Iulius Mall, chiar langa un ITP.

va mai anunt eu daca sunt probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR