Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Respect toate categoriile de conducatori auto si nu plec cu preconceptii referitor la taximetristi, soferi de tir, baietasi in dacii 1300 tunate, tarani in gipane...Pentru mine toti sunt cei mai buni, disciplinati si onesti soferi...pana la proba contrarie.
Am facut o scurta paranteza pt ca vreau sa va expun o situatie si sa va rog sa imi dati opinia voastra de soferi mult mai experimentati ca mine:
Eram pe o straduta secundara, ma apropiam de o artera mare cu linie de travai pe mijloc, eram primul si mai aveam 200 m pana la semafor. Era verde. Nu puteam mari viteza pt ca era pavaj si umed. Cu 50-100 m inainte de intersectie, vad ca aceasta era destul de aglomerata, se facuse coada deja pe mijloc de catre cei care vroiau sa faca stanga in intersectie, pe ambele sensuri. Atunci, desi as fi putut sa trec pe verde, sa ma bag in intersectie, am considerat ca mai bine ma opresc la semafor ca sa nu contribui si mai mult la blocarea intersectiei. M-am gandit si ca oricum semaforul este foarte aproape de a se face rosu pt mine. Asa ca am oprit. Si evident ca a fost bine, la urmatorul verde am trecut linistit prin intersectie fara nici un blocaj. Stiu cat de aiurea situatii se creeaza cand cate unii se baga in intersectie chiar daca coada este trecuta de jumatea ei...
Insa ceea ce m-a revoltat a fost un taximetrist care, ajuns in spatele meu la semaforul respectiv si vazand ca e verde si eu stau, a inceput sa clanxoneze. Initial nu l-am bagat in seama. Insa omul a tinut sa ma ajunga din urma in lateral putin mai incolo, sa lase geamul si sa ma apostrofeze ca stau pe verde in loc sa trec...Era in varsta...si m-a mirat ca, probabil sofer cu experienta si taximetrist pe deasupra, poate gandi asa limitat si poate fi asa badaran...
Dar poate am gresit eu. Astept parerile voastre.
Multumiri anticipate
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere ai procedat corect Wink .
Insa , nu toti sunt de aceeasi parere . De multe ori am trecut prin situatii similare, intersectia blocata, m-am oprit la culoarea verde a semaforului asteptand urmatorul verde si pot sa spun ca am avut parte de acelasi tratament(claxoane, injuraturi) .

Ce sa le faci , daca unii atata minte au , nu trebuie sa te cobori la mintea lor ca dai de carbuni .
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu injuraturi pe tema asta. Pana nu o sa se dea amenzi pentru blocarea intersectiei nu o sa scapam e asa ceva.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu e nici un secret, ciuma galbena e la fel de raspandita in toata tzara, nu numai in Bucuresti. E o boala care nu tine cont de varsta sau de sex, toti din aceasta bransa se cred Schumacher si respecta alte reguli decat cele ale muritorilor de rand. Orice incalcare a regulilor e normala pentru ei dar daca o faci tu, te apostrofeaza imediat. Iar cine mai merge cu taxiul, poate auzi si cum critica pe ceilalti participanti la trafic de parca ei ar fi fete mari.

Eu ii ard pe oriunde ii prind. Ma straduiesc sa ii tratez cu aceeasi moneda, nu le fac loc prin dreapta ca sa nu se poata baga pentru a trece inainte in intersectie pe verde la stanga, nu le dau voie sa intoarca in mijlocul strazii, ii claxonez de fiecare data cand sunt opriti pe, in fata sau in spatele trecerii de pietoni, tin aproape de cel din fata cand vad ca vor sa se introduca dupa o manevra de gen "sunt descurcaret, fentez cate masini pot din coloana si apoi ma bag ca smecherul in fata unuia care pastreaza o distanta de bun simt fata de cel din fata", le intuiesc manevrele de jmecheri si le dau planul peste cap, iar daca e vreun politist pe langa faza, il mai apostrofez si pe el ca nu se ia de taximetrist.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am luat claxoane din spate desi era evident ca se mai poate avansa 3-4 metri...
Am votat 2. N-am blocat niciodata intersectii (cu riscul sa fac un infarct din cauza nervilor cauzati de "grabiti" din acestia.)
Imi permit sa fac o corectie.
Situatia NU ESTE INTERPRETABILA, blocarea unei intersectii chiar daca este verde este contraventie si se pedepseste!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Indy, asa este legal sa procedezi. Scrie destul de clar in codul rutier. Trist este ca in sondaj avem 100% pentru varianta asta, dar in practica avem maxim 1%. De aceea eu cred ca pe aici unii au cam mintit.

Mi s-a intamplat de multe ori sa fiu claxonat sau ca cel de langa mine sa se bage in golul creat in fata mea. Ajungem iar la ceea ce am mai spus si in alte randuri. Vina este a politiei care nu aplica legea.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De obicei, nu fortez intrarea in intersectii blocate. Totusi, o data am comis-o.
Mergeam la serviciu si intr-o intersectie tare ciudata, din inertie, inca somnoros, pe verde, am intrat si am ramas blocat undeva la mijlocul intersectiei. Mi-a fost o rusine de nedescris. Promit sa nu mai fac.
Si apropos de intersectie, poate reusesc sa-i fac o poza si sa o postez pe forum. E ciudata rau. N-am mai vazut asa ceva. E un fel de sens giratoriu, cu raze, si mai este traversata si de linii de tramvai in dublu sens. Mai e si imensa rau. Cine nu e din oras o ia aiurea si se trezeste pe contrasens.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aºa cum þi s-a mai spus, ai procedat corect. Nu am votat pentru cã în provincie rar gãseºti o intersecþie blocatã iar dacã se întâmplã, se aºteaptã în liniºte deblocarea.
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu imi fur claxoane in Bucuresti gramada, mai ales ca ma vad cu numar de provincie si ca nu ma bag sa fiu si eu blocat in intersectie.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am votat varianta doi, dar trebuie sa recunosc ca am mai intrat in intersectie blocand-o, practic ramanand in mijloc cand s-a facut verde ptr ceilalti, am fost injurat , claxonat , si alte de astea si sincer nu mi-a placut, asa ca ma feresc cat pot de mult de astfel de bolcaje, dar se mai intampla sa raman blocat involuntar.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mda, 2 este situatia ideala. Dar sunt cateva intersectii in Bucuresti, unde daca aplici aceasta regula ... te opresti dimineata si pleci seara de acolo. In astfel de situatii ... se trezeste taximetristul din noi si fiecare trece cum poate.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Are dreptate criss_slc. In mod normal nu ai voie sa blochezi intersectia si sunt de parere ca ar trebui sanctionata mai dur de politisti, dar mai apar situati limita.
ex: Intersectia de la cora militari cu lujerului (sau cum ii zice la strada de duce deasupra pasajului). Acolo se intampla des sa nu mearga semafoarele si sa nu fie nici urma de politist in intersectie. Coloana imensa pe iuliu maniu, coloana imensa pe lujerului, cu mentiunea ca pe lujerului vi de pe cedeaza trecerea. Daca ar fo sa respecti 100% legea ... cand mai treci ? dupa 4-5 ore ?
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Votat varianta 2.
In doua ocazii am apreciat gresit ca cei din fata s-ar misca si am cam ramas la limita in intersectie. Odata chiar in prezenta "agentului". Embarassed
De obicei, cand intersectia este aglomerata, astept sa o traversez, chiar daca este verde si "corul claxoanelor" incepe. Dau radioul mai tare.
Bineinteles, acasa gasesc frigiderul plin Smile
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sigur sunt pentru varianta 2 daca vrem sa ne consideram soferi cu pretentii de UE. Daca nu este clar pentru unii, rog pe cei care nu au inteles, sa mai circule cu auto prin Europa si se vor lamuri cat de curand ce inseamna respectul pentru partenerul de trafic si fata de legislatia rutiera.
Pe de alta parte, cred ca starea de exagerata de nervozitate a taximetristului care te-a claxonat este cauzata si de nebunia asta de trafic fata de care autoritatile (Primaria in special, si Guvernul, adica cel cu banii, in secundar) manifesta o nepasare totala. Avem nevoie de borduri domnilor, nu de drumuri!
Nu sunt sofer profesionist, dar recunosc ca trebuie sa ai nervii tari in asemenea conditi de trafic.
Ce sa mai zic, fratilor, avem aproape 19 ani de la lovilutie (ca nu pot sa ii spun revolutie, desi ma inclin cu tot respectul in fata victimelor acelor zile care au crezut intr-o adevarata revolutie) si acesti vajnici politicieni (indiferent de culoare si a se citi, in mare parte, incompetenti) care nu au fost in stare sa terminam un ....... de autostrada de nici 300 km.
Dar avem in schimb Compania Nationala de Autostrazi. De ce oare se foloseste pluralul in denumire?
Scuze, poate am batut un pic campii off topic, dar mi s-a cam umplut paharul.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
te inseli. starea lor nu e data de trafic. asa sint ei. cred ca dau un examen cind devin taximetristi. o parte trebuie sa fie asemanatoare cu examenul de obtinere a permisului, numai ca aici pici daca faci mai mult de 5 puncte. partea a doua e testul de nesimtire si nervozitate.

(acum trebuie sa apara din nou colegul forumist care plinge bietii studenti la politehnica ce muncesc ca taximetristi sa isi plateasca ratele la opelul astra).

mie mi s-a intimplat putin altfel: la intersectia timisoara cu vasile milea aveam verde dar intersectia aglomerata, am oprit si din dreapta a tisnit un taxi pe rosu, ca el merge cum vrea si pe unde vrea. oricum venise pe sine dinspre apaca.
mai prost e cind in spate ai un idiot care nu claxoneaza, doar baga piciorul in acceleratie. daca mai are si o duba e perfect. Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cum obisnuiti sa procedati cand ajungeti intr-o intersectie semaforizata care este deja aglomerata?
Daca am verde, trec oricum, indiferent daca aglomerez si mai rau intersectia sau chiar o blochez 6%
Daca apreciez ca as incurca circulatia si as bloca intersectia, ma opresc chiar daca este verde, asteptand urmatorul verde 93%
Trec oricum, chiar daca este galben 0%
61 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR