Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • coyo80

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1400
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara,

as avea o intrebare. Am un Opel Astra G 1,4 16v 2007 si am achizitionat un kit HID Xenon cu becuri H7. M-am uitat sub capota si am observat ca mufa care intra in suportul de bec original este identica cu mufa mama de pe balast, deci ar insemna ca firul de alimentare pentru bec poate intra perfect pe mufa mama din balast. Mai jos aveti o poza cu suportul de bec cu halogen. Observati mufa mama a suportului. La fel are si balastul. Aceasta este doar o terorie a mea dar as fi avut nevoie de cineva care sa confirme daca spun prostii sau nu. As fi vrut un raspuns inainte sa conectez mufa in balast ca poate nu e bine sa fac asta si il ard. Intrebarea exacta este daca mufa mama care seamana cu cea din poza cu suport de bec este de alimentare balast sau nu. As mai avea o intrebare (nu am avut timp sa ma uit la sigurante) daca stie cineva cu ce siguranta vine opelul astra la faza scurta, cumva 20 A ? Am citit pe prospectul xenonului ca trebuie sa pun siguranta de 20 A.
Multumesc anticipat


  • virus100b

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da poti sa introduci mufa de alimentare in balast cu conditia sa verifici inainte polaritatea, ca este posibil sa fie inversata si xenonul sa nu se aprinda de ars nu cred ca se arde sau cel putin al meu nu s-a ars ca are protectie la polaritate inversa(o dioda probabil). Problema este la fixarea becului xenon in far. Eu am gaurit cu atentie soclul pt h7 pe care l-ai pus in poza astfel incat mansonul de cauciuc care il ai pe fire sa treaca prin gaura. Apoi soclul il fixezi normal in far. Binenteles ca iti va trebui alt soclu in cazul in care vei vrea sa pui iar halogen...... desi nu cred ca o sa fie cazul. Sper sa te descurci.
  • DAD
  • *
  • 24 mesaje
  • din 13 Sep 2006
  • Astra 2003 Y17DTH
  • Bucuresti
  • DAD

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ai putea avea nevoie de soclurile originale daca te duci de pilda cu masina la ITP...s-ar putea sa se lege de faptul ca ai HID aftermarket si sa trebuiasca sa pui temporar inapoi halogenele.

O solutie mai eleganta pentru a evita mutilarea soclurilor de far este cea de aici http://www.xenon.ro/accesorii.php soclurile de BMW E39.
Sper sa nu se considere reclama...eu insa am fost multumit de solutie. Daca e vreo problema, rog un moderator sa stearga linkul.

Cat priveste polaritatea inversa, si eu am alimentat balastul pe dos initial dar nu s-a ars.

Observatie: m-am uitat in schema instalatiei electrice si am observat ca pe faza mica nu avem releu pe faruri...totusi nu am avut probleme pana acum cu contactul din blocul de lumini desi HID consuma aproximativ 8A fiecare bec la alimentarea initiala...cred ca ar fi ok sa alimentam totusi HID prin releu, direct de la baterie.

In sfarsit, pentru ca eu am facut mult research inainte de a pune HID, va recomand si http://www.ffoeg.com/AS/HT/HID.pdf How To….. Fit HID lights.
  • carconcept

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Calibra 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La proiectoare ai 15A, la faruri nu stiu sigur. Vezi pe capac la cutia cu sigurante, poate sunt impreuna cu altceva pe aceeasi siguranta(stanga/dreapta). Dak masina e asa de noua, sigur ai farurile asistate de calculator, in caz k e ceva ars, iti apare in bord. E posibil sa fie un releu pt asa ceva. Dar Astra G nu s-a oprit in 2006?
  • carconcept

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Calibra 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La proiectoare ai 15A, la faruri nu stiu sigur. Vezi pe capac la cutia cu sigurante, poate sunt impreuna cu altceva pe aceeasi siguranta(stanga/dreapta). Dak masina e asa de noua, sigur ai farurile asistate de calculator, in caz k e ceva ars, iti apare in bord. E posibil sa fie un releu pt asa ceva. Dar Astra G nu s-a oprit in 2006?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR