Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca dupa un anumit numar de ani masinile noastre incep sa se corodeze(rugineasca)am hotarat sa deschid acest topic deoarece pentru cei care inca nu s-au confruntat cu aceste probleme(si le doresc nici sa nu se confrunte vreodata)le va fi mai usor sa previna decat sa combata. Eu,personal,am auzit de la cineva ca ar exista un spray cu ceva solutie pe baza de ceara care se da prin usi,pe la pasajele spate,prin praguri,etc care se depune pe tabla si o protejeaza de rugina dar din pacate nu stiu cum se numeste acea solutie. Deci daca aveti idei,sugestii sau alte sfaturi va rog postati aici. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar totusi trebuie sa ne gandim ca marca noastra de masina nu este una din cele mai rezistente la coroziune(mai ales la parte din spate,o spun din experienta proprie)
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Lasa sprayurile minune... uleiul+vaselina e sfant! Atentie mai ales la aripile spate. Se pare ca astra G sufera de aceiasi boala ca F'ul. Am vazut o astra din 2000 caravan la care incepuse deja rugina in acea portiune Exclamation
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Lasa sprayurile minune... uleiul+vaselina e sfant! Atentie mai ales la aripile spate. Se pare ca astra G sufera de aceiasi boala ca F'ul. Am vazut o astra din 2000 caravan la care incepuse deja rugina in acea portiune Exclamation

Moshule, eu nu vorbeam de spray-minune ci de un spray cu o combinatie de ulei+ceara despre care un tip care lucreaza la un service de tinichigerie a spus ca se gaseste in comert. Apropo,nu numai Astra F si G sufera de asa ceva,eu din cate am vazut chestia asta e generalizata la Opel.
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu am luat ceara speciala pentru caroserii de la un magazin unde se gasesc vopseluri auto. e la un recipient care se pune l aun pistol de vopsit. vaselina si uleiul ataca si vopseaua nu cred ca sunt indicate. mai bine cureti locul ruginit aplici grund + vopsea si apoi ceara. in intretinerea masinii spune ca o data la cativa ani trebuie refacut stratul acela de ceara cu care este protejata caroseria.
masinile ruginesc in special in urma unor accidente, sau posibil sa inceapa din zona pasajelor rotilor pentru ca acolo roata arunca tot ce prinde de pe drum,iar daca ai mers pe drumuri neasfaltate sau cu multe pietricele...norocul tau.
acum nu stiu ce boli o fi avut astra f, insa la astra g partile expuse cel mai tare ruginii sunt galvanizate. daca insisti rugineste si tabla galvanizata insa nu la fel de repede.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat

Asa ceva am gasit pentru protectie anticoroziva.Se numeste ceara protectoare anticoroziva si este distribuita de firma Sprint(www.sprint2001.ro),dar eu am cumparat-o de la Coramet(singura firma din Cluj care comercializeaza produse de la firma Sprint) ,din Cluj,pentru ca,ca si persoana fizica nu am putut sa achizitionez de la agentul de la Sprint. Acum astept sa se mai incalzeasca afara ca sa ma apuc de treaba(apropo,trebuie sa-mi mai fac rost de un pistol pentru antifonat). O sa revin cu poze dupa ce aplic tratamentul,si nu uitati :E mai usor sa previi decat sa combati.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sau du-te in targ si ia un spray cu vaselina.Sau 2, 3 si dai peste tot.
  • Tuneru

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
guliver a scris:Sau du-te in targ si ia un spray cu vaselina.Sau 2, 3 si dai peste tot.

Ai incercat asa ceva?
Fii mai explicit.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
guliver a scris:Sau du-te in targ si ia un spray cu vaselina.Sau 2, 3 si dai peste tot.

Din cate stiu eu vaselina ataca vopseaua.
  • CFlorin797

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z13cdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Ceara protectoare sprint 1l =42lei .iar pentru pasaje spate mastic pensulabil . ca sã dai si în usi trebuie 5_6 litri de Ceara aplicatã cu pistol pentru antifon pistolul de antifon vine dotat și cu un furtun de 50 cm care se bagã prin lonjeroane praguri si alte cavitati mai trebuie și un compresor pentru pistol.spor la muncã.
  • CFlorin797

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z13cdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Dacã dai cu vaselina si ulei protecția nu este maximã nu mai punem problema murdariei dacã am o usa cu scurgerile infundate uleiul si vaselina vor pluti deasupra apei si usa tot vã coroda pe cand ceara vã rãmâne si va oferi protecție
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR