Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pe scurt problema mea se manifesta astfel: Dupa ce desfac centurile de siguranta de pe fata acestea nu se mai
retrag singure si complet pe tambur decat ajutate (ridicate) cu mana.
Am cautat pe forum si am gasit discutia asta: https://www.clubopel.com/vie...highlight=centuri
care ma lamurit putin.
Centurile aparent sunt curate insa nu stiu ce se afla in spatele ornamentului. Intrebarile mele sunt: Cum si cat de
usor se desfac ornamentele de pe stalpii laterali si cum s-ar putea remedia defectul (fara inlocuirea centurilor) ?
Mentionez ca in rest centurile functioneaza impecabil in sensul ca daca trag putin mai tare de ele blocheaza imediat.
later edit: Agila are centuri cu pretensionare ?

Nu stiu daca este oportun faptul ca am deschis un nou topic, dar nu stiu unde ar fi trebuit incadrata discutia asta.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu te-as sfatui sa demontezi mecanismul centurilor de siguranta.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si la Astra G revin doar ajutate. Cam blege....
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Desfaci ornamentul de pe pragul usii fata si daca nu ma insel si de pe pragul usii spate, desfaci cele 2 chedere acolo unde se imbina cu ornamentul stalpului, ridici de ornament aproximativ 10 mm, bagi ceva dupa ornament(ceva sa nu zgarii) si tragi jos de pe stalp. Ca idee stalpul este conic precum si ornamentul care-l inconjoara. Ceva de genu - scoti un con de pe un con -
Referitor la reconditionarea ei mare lucru sa poti face ceva. La Opel AStra Corsa etc. pretensionarile sunt pe scaun, la Agila pretensionarea este chiar pe centura si se realizeaza cumva prin intermediul unor bile deci acolo este o adevarata uzina. Dar nimic nu este imposibil.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR