Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • florinchi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema, poate ma puteti voi ajuta cu un sfat. Am un opel astra G 1,6 8 valve, din 2003, adus de dincolo acum 7 luni. Problema e ca de la inceput cam papa ulei, la 7000 km se aprindea becul, cum ca e nivel scazut. Am crezut ca e problema cu uleiul (folosesc Mobil 1 10W40), dar deja a ajuns sa pape cam 1 l la 1 saptamana (fac cam 800-900 km intr-o sapt). Am mai auzit pe aici discutii cum ca la motoarele astea e problema cu semeringurile de la supape. De curs nu curge pe nicaieri, e uscat, fum alb si mirositor nu scoate, de tras trage. Poate sa fie altceva? Am vorbit cu un mecanic, si zicea ca daca schimb semeringurile, trebuie rectificata si chiuloasa si supapele, in fine o gramada de chestii, si cica manopera e undeva la 250 Ron la strungar si 500 Ron la mecanic, plus semeringurile si garnitura de chiuloasa. Credeti ca e bai daca schimb doar semeringurile, fara sa mai umblu cu rectificari si desfacut de chiuloasa?


Ultima modificare facuta de florinchi la Mar 19 Feb, 2008 4:56 pm
Skip ads

  • dalex21ro

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mecanicul cu pricina e mare smenar!N-au nicio legatura,stai calm,le schimbi si gata.Se schimba garnitura de chiuloasa,daca o desface(se pot schimba la unele modele si cu o presa speciala,se apasa culbutorii,se scoate axul cu came si se lucreaza si asa).Se afce planare de chiuloasa daca e nevoie,se umbla la ghidurile de supape daca se trece la alta cota de supape(reparatie).sincer,nu cred ca e cazul la tine.500 manopera pt mecanic?Sincer,100 ron e suficient!Eu am dat 80 ron pt manopera schimbare kit ambreiaj la mine,masina e un Cielo Sohc,1996.
  • florinchi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ms mult pt incurajari......Ma gandeam si eu ca e cam aiurea....totusi e motor din 2003 nu de 20 de ani.....Asa ca o sa le schimb eu fara atatea alte complicatii, si eventual schimb si uleiul....iau unul din reprezentanta, chiar daca e f scump....sa vad mai papa asa mult?
  • dalex21ro

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Baga un ulei bun,eu folosesc Castrol TXT Softec 5w-40,la 8.000-10.000 fac schimbul.La un motor obosit ca al meu(peste 200.000 km)merge struna,nu consuma aproape deloc. Inainte aveam Valvoline 10w-40 si ma dispera-2,5 litri la 10.000 km.Nu mai baga 10w-40!Ai motor mult prea nou pt gunoaie!Sinteticul e sfant!
Skip ads

  • florinchi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tot am citit pe aici ca uleiurile Mobil 1 nu-s prea de treaba......si ma gandeam si eu la un castrol.....Am sa incerc......Intai ii schimb semeringurile la supape, ca sa fiu eu impacat cu gandul asta......Merci din suflet pt tot.....
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai sunt dicutii legate de z16se, si iti sugerez sa le citesti, vei afla ca asta e boala lor. Varianta usoara ar fi sa treci pe ulei opel/gm 10w40... sau cazul mai nasol schimbare ghiduri supape.
Al meu a papat 5w40 la modu' care zici tu, mananca si 10w40, dar sub juma de litru la 10.000 km, si asta cu forja ocazionala. Daca o tii peste 4000 de ture constant, autostrada >150 papa ca nebunu chiar daca e in regula.
Daca te uiti pe clapeta/galeria de admisie si ai ulei mai consistent de la ghiduri ti se trage, e normal un pic de ulei, dar nu mult.
  • tudorelivan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
imi poate arta cineva procesul de dezasamblare, asamblare a chiulasei pt. schimbarea semeringurilor de la supape? Am probleme cu pierdere de ulei prin chiulasa spre camera de ardere si imi ancraseaza bujiile.am opel astra din 2001 motor 1,6 benzina
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR