Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bun asa. eu am de lucru la cea scurta doar. ms de trick-ul cu bara stabilizatoare. cand ai desfacut rotula nu a aparut problema sa se invarta rotula si sa nu poti desuruba piulita?
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu,rotula sta pe loc.
  • Andreiopely

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 1,6 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mersi frate esti tare!Eu acum tre sa schimb capatu de la planetara!Mi esti de mare ajutor !Respect!
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si eu o sa schimb zilele astea burduful de la planetara, partea spre roata. La un opel tigra, ma astept sa fie la fel procedura. Am scos de tot planetara, tot am dat cutia de viteze jos. Problema cea mare a fost la desfacerea piulitei planetarei, am folosit pistol pneumatic cu impact ->degeaba, tubulara cu o teava de aproximativ 1 metru drept prelungire ->degeaba. Am reusit cu o dalta si un ciocan, aproape s-a distrus de tot piulita.
Intrebarile mele ar fi..cam ce cantitate de vaselina sa bag? Fiind rupt burduful, s-a pierdut din cea originala. Este prima oara cand desfac un burduf de planetara, deci nu stiu cata vaselina trebuie.
A doua..se gasesc piulite noi de cumparat? Cea veche e inutilizabila si as prefera s-o iau noua decat o rugina de la dezmembrari.
Cand montez, este nevoie de pasta speciala de-aia pentru blocat piulitele? Ceva albastru am vazut pe unele suruburi.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se spala foarte bine vaselina veche cu decarbusorv si la sfirsit dai cu spray carburatoare. Se indeasa vaselina in planetara pina este plina ochi, in burduf nu mai pui.
Atentie la coliere, in magazine se gasesc alea chinezesti care nu fac doi bani.
Piulita o comanzi noua sau vezi ceva de la Daewoo ca la ei este ieftin.
Piulita se blocheaza cu splint sau daca ai o tesitura pe surub se bate cu un ciocan buza subtire a piulitei.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o intrebare (nelamurire)
cercul acela zimtat de pe capul de planetara , cel de pe care isi ia viteza senzorul abs , se gaseste si separat in magazine?
daca da spuneti-mi si mie va rog cum se numeste
se pare ca al meu ori e tocit foarte foarte foarte rau ori lipseste cu desavarsire Sad
multumesc anticipat
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
marius_f a scris:cercul acela zimtat de pe capul de planetara , cel de pe care isi ia viteza senzorul abs , se gaseste si separat in magazine?


l-ai gasit separat?...nu cred pt ca l-am cautat si eu...din ce am vazut se schimba cu tot cu cap de planetara pt ca e fixat pe el...cica se numeste "roata polara" si din ce imi dau seama nu are cum sa se uzeze ca el nu intra in contact cu nimic....doar se invarte... se poate insa sa fie ruginit pt ca e expus la apa si nu e protejat deloc acolo....cum se comporta masina ta fara el?...
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Roata pt abs nu rugineste. Este dintr-un aliaj de aluminiu; nu se uzeaza in conditi normale de reglaj corect al senzorului abs. Se cumpara cu tot cu capul de planetara.
Skip ads

  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu o stiu de coroana abs si un colegut a avut-o(daca nu este si acum tot asa)rupta si nu-i merge abs; pe de alta parte am schimbat cap planetar la astra g si a primit capul cu, coroana de abs cu tot, coroana pe care am dat-o jos si da este montata prin presare la cald...coroana este de aluminiu(sau un aliaj ce are la baza aluminiu)
  • ady21beep

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
multam mult
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Coroana aia se foloseste doar la variantele mai vechi care nu au ABS in rulment ci au senzor extern... Am schimbat si eu de curand la a mea capul de planetara stanga spre roata si am dat jos acel inel ca lovea in rulmentul cu ABS... daca ii trebuie cuiva il pot oferi gratuit si este nou...
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut! coroana aia este pe vectra b 2001 si colegul cristi2307 o are rupta cred(daca nu a schimbat-o), daca tot nu o folosesti poate-si rezolva el problema(sa vb eu cu el)
Skip ads

  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
la anumite modele de Opel se potriveste si de Cielo...se gasesc la dezmembrari cu 10-20 lei...le-am schimbat asta vara pe ambele si nu mai am nici o problema..se vede in foto un inel rupt si unul bun care a fost montat, de sh...nu se monteaza prin presare la cald, ci prin usoare batai circulare

  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
si daca o puneai pe foc 2 min si dupa aia ii dadeai drumul pe capul planetarei nu mai riscai sa o spargi si pe a doua prin bataie
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu am spart niciuna...erau sparte si pe stanga si pe dreata si au intrat relativ lejer, putin fortat
  • maseax

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
citony2004 a scris:la anumite modele de Opel se potriveste si de Cielo...se gasesc la dezmembrari cu 10-20 lei...le-am schimbat asta vara pe ambele si nu mai am nici o problema..se vede in foto un inel rupt si unul bun care a fost montat, de sh...nu se monteaza prin presare la cald, ci prin usoare batai circulare



Inelul din poza l-ai montat pe Vectra Care o ai la semnatura ? B, X16XEL ?
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu am Vectra C la semnatura, dupa cum ai observat...am Vectra mea B1, X16XEL (cea argintie din garajul meu)...inelele le-am schimbat la Vectra B a varului meu (albastru metal, dupa cum vezi si in poza), X18XE...nu-ti fa griji...sunt la fel....chiar si cu cele de pe Astra F.
  • maseax

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
citony2004 a scris:Nu am Vectra C la semnatura, dupa cum ai observat...am Vectra mea B1, X16XEL (cea argintie din garajul meu)...inelele le-am schimbat la Vectra B a varului meu (albastru metal, dupa cum vezi si in poza), X18XE...nu-ti fa griji...sunt la fel....chiar si cu cele de pe Astra F.


Merci mult! am achizitionat intr-un final 2 bucati acum astept sa se incalzeasca putin afara ca e prea frig.
In ceea ce priveste dezmembrarile ... eu n-am fost la fel de norocos ca voi; pe unde am intrebat toti vand inelele DOAR cu capul de planetara. Am gasit intr-un final noi, dar la 50 ron bucata.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai si nu e bun pretul de nou? macar este nou capul de planetara si daca il pui in service autorizat ai si garantie...
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Colegul maseax nu cred ca a gasit tot capul de planetara la 50 lei bucata ci doar roata polara (coroana dintata pt ABS). Oricum pretul e bunicel pt piesa noua. Eu am dat 40 lei parca pe doua bucati sh.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR