Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • CMC

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va salut

Cer si eu niste idei/pareri.. ca nu stiu de inde sa incep, d'apoi sa termin..

Pe scurt:
- am venit ieri cu masina la servici, am lasat-o in parcare;
- la sfarsitul programului am pus contact, s-au aprins toti martorii, am asteptat sa se stinga martorul de la pompa de benzina (se amorseaza, sau cum ii supune)
- am invartit cheia mai departe si.. s-au stins/slabit in intensitate f vizibil toti martotii din bord si de la motor s-a auzit un mornait scurt.
- dupa cateva incercari de genul asta acum se aude doar un pocnit scurt, infundat

Acelasi lucru face si acum.

Ce am facut pana acum:
- am pus alta baterie (in ideea ca s-a descarcat, se comporta ca si cum as avea bateria goala, nu?) ca se intampla acelasi lucru
- am observat ca in momentul in care aprind pozitiile se comporta normal (am bord luminat, la intensitate normala, sa-i zic) sar cand comut mai departe ptr faza scurta/lunga scade iluminarea bordului in intensitate
-am observat ca daca apas butonul de avarii, in general in tabloul cu sigurante si relee de sub bord se aude un bazait dintr-un releu - sunt aproape 100% convins ca e releul de semnalizare
- am observat ca dupa ce m-am uitat pe la panoul de sigurante si l-am tras afara/bagat inapoi, nu mai mergea centralizata
- testul cu agrafa.. Sad doar 1-2,1-2,1-2 .. aseara am schimbat baterie.. s-a resetat, cred, dar pana azi dimineata la 8 nu invata/vedea vreo eroare?
- am inceput sa desfac bordul in ideea ca gasesc vreun fir care face masa.. pana acum nimic.. si e nasol, ca masina e din 87'.. fire dezafectate/taiate..

Imi spunea cineva caruia i-am povestit ca ar zice ca e electromotorul de vina.. voi ce ziceti?
Totusi pana acum a invartit fara probleme, si ieri la primele chei la fel.. ce-i drept acum nu mai "mornaie"..

Va multumesc anticipat.
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Se poate sa fie si electromotorul... ai verificat in rest tot? Alimentare cu benzina, curent la bujii...? Si eu am de curand tot un omega c20ne si cu destule probleme, pana incep sa invat... oricum baietii de aici se pricep si sunt de treaba, asa ca mai asteapta cateva raspunsuri.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
verifica firul de curent care duce la electromotor si masa lui.verifica daca bornele bateriei sunt k si stransa bine.in principiu nu cred ca sunt probleme majore.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR