Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sensation

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe Corsa mea, in cei 2000km parcursi de cand am cumparat-o, am bagat doar de la Rompetrol (statia de pe Virtutii/Crangasi si cea de la aeroportul Otopeni), Efix'95. Nu stiu cum este cu alta benzina dar va spun cum merge cu asta: motorul este silentios, accelereaza bine, acul abea se misca. Cu 13L merg in jur de 250 (trafic relativ normal, DN1). Nu merg ca melcu, chiar o calc putin Smile
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Twinport 1.2? Razz

Acum am trecut pe Petrom 99. In ultima vreme am tratat veverita cu alune de la mama marmota (98+). Ii place. Very Happy
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred(sunt convins) ca cea mai buna benzina este cea recomandata de producator. Si ca sa concluzionez, niciodata un motor care a fost proiectat sa functioneze optim cu o anume cifra octanica, NU va merge mai bine cu alta (in general se tinde sa fie mai mare ca merge mai bine Very Happy). Asa ca ceea ce faceti voi aici este partial incorect. Daca vrei sa comparati benzinele intr-e ele comparatile pe cele cu aceiasi cifra octanica. Faza ca merge mai bine cu benzina de 98 decat cu benzina de 95 Very Happy(si invers, pt ca sunt motoare la care e specificat numai cifra octanica de 98 ) pai daca voi scoateti motoru din parametri cum naiba sa mearga mai bine ? Shocked Sunt calculati niste timpi de aprindere , o anumita putere a detonatiei, momentul aprinderii, care este mai devreme la o cifra octanica mai mare decat la una mai mica, de aici si mersul neregulat constatat dupa un timp de voi cei are ati alimentat o per mai lunga cu o cifra octanica mai mare. Si astea nu le-am spus eu ci am intrebat un inginer mecanic de motoate (romanul care a proiectat singururl motor diesel romanesc, nu a fost pus in fabricatie niciodata dar functioneaza) care mi-a arata hartii cu tot felul de factori care se modifica odata cu modificarea carburantului. La motorul meu se specifica a fi folosita benzina cu cifra octanica de 95 si sa dea naiba ca de cate ori am bagat celebra OMV100 carerra mergea aiurea motoru. Da de, nu intelegeam ce se intampla iar in mintea mea imi inchipuiam ca saraca masina tre sa devina avion. Defapt ii faceam doar rau, saracu motor mergand chinuit si nu la fel de rotund. Si ca sa imi sustin cauza pana la capat azi dim am fost la Opel Radacini la o verificare de rutina, mecanica si electrica si nu am nici un fel de eroare stocata sau prezenta. Si cred ca e anu decand nu s-a mai uitat cineva la ea , ultimul fiind mayandrei.
Am uitat sa va zic ca odata la vreo 3 plinuri ii bag un aditiv de curatare instalatie alimentare. Rezultatul ? Neumblat la motor de 1 an sa zicem,(ma refer la curatat nu alte treburi) da cred ca e mai mult, totul e lacrima in el.
Adik s-a desfacut capacul de la corpul clapeta(throttle body) pt o eventuala curatare si nu a fost nevoie. Si tot ca idee alimentez de oriunde(in limita acceptabilului, adik statiile cunoscute). De 95 sa fie. Toate bune si atentie cu ce va alimentati masinile.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Problema e ca benzina de la noi nu are calitatea pe care ar trebui sa o aiba (CO scazuta, sulf, aditivi etc). De aici si povestile despre benzina cea mai buna. Pe motorul meu simt diferente intre sortimentele de benzina romaneasca. Prefer oricand sortimentele de benzina ce contin cat mai putin sulf si au CO declarata.

Vizavi de aditivi, eu, unul, n-as folosi asa ceva. Smile Throttle se murdareste sub clapita. Degeaba ai desfacut capacul si te-ai uitat doar la partea superioara a clapitei, ca pe partea cealalta se formeaza toata mizeria (cea cu admisia).
Skip ads

  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mie mi se pare ca benzina de la petrom efix aia se duce mai greu adica eu am bagat de la omv si carera 100 si 95 si se duce repede rau mai ales aia 100 avand cifra octanica mare.si cu efix parca merge mai rotund motoru sau o fi efectul placebo;).si am bagat si eu aditivi de vreo 3 ori la a mea cum zicea si cruger si nu mia facut nimic rau dar nu stiu daca sa vazut vreo diferenta.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris;MOL-ul nu da franciza din cate stiu eu . raspuns;asa stii tu la orastie MOL-ul este in franciza frate
  • bogdan7alex

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Kadett 1987 13
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt nou pe forum, nu stiu prea multe despre masini si va rog nu sariti pe mine daca zic ceva gresit.
Am un Opel Kadet 1.3, anul fabricatiei (1987), cilindree (1297 cm cubi), putere exprimata in kW (44kW).
Va rog sa-mi spuneti si mie daca o pot alimenta cu benzina fara plumb.
Multumesc.javascript:emoticon('Confused')
Confused
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salutare..

si eu bag numai fx95 .. de aproape 2 ani de cand am masina si merge ok, nu am avut probleme deloc cu ea.. chiar imi place cum merge cu benzina asta .. si mai ales consumul este ok.
eu bag numai de la statia din otopeni, rareori se intampla sa bag din alta parte.
Skip ads

  • Ioani

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Si eu am alimentat recent de la rompetrol, EFIX 95 si nu prea is multumit, cel putin la mine nu are demarajul acela care il avea inainte. De obicei de la Lukoil alimentez, benz 98 si sunt f multumit.
  • eten

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare...
Eu alimentez de la Petrom si de la Rompetrol. Am discutat cu mai multi prieteni si spuneau parerile lor despre Lukoil ca ar fi cam proasta si benzina si motorina. Nu sunt sofer demult, de aproximativ 1 an si la sfaturile prietenilor am alimentat de la Rompetrol...am si un card Fill&GO si de cate ori am ocazie alimentez cu 95FX si sunt multumit, cand nu alimentez de la Rompetrol alimentez de la Petrom tot de 95 si se simte o diferenta. Cu benzina de la Petrom motorul este mai galagios si nu trage asa bine si am patit de mai multe ori sa imi "moara" mai ales cand e motorul rece insa cu benzina de la Rompetrol masina e mult mai silentioasa si categoric trage mai bine...referitor la consum si eu cu Rompetrol am scos un consum aproximativ de 5,2-5,3/100 iar cu cea de la Petrom undeva la 5,6-5,8/100. Specific ca am o Corsa C din 2002 cu motor 1L.
  • eten

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mai vreau sa specific referitor la aditivii din benzina/motorina, am citit undeva pe internet si am mai discutat si cu persoane care circula prin strainatate si acesti aditivi din combustibil nu distrug sunb nici o forma motorul cu atat mai mult ii fac o viata mai lunga...toate masinilie care circula de exemplu in germania folosesc combustibil aditivat si de ce noi ne orientam sa cumparam o masina second hand din Germania?...nemtii or fi prosti ca folosesc combustibil aditivat?...cred ca nu, asa ca folositi fratilor FX de la Rompetrol ca e o benzina buna(parera mea)
Cu respect,
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat problema asta de cateva ori. A fost pus si un link la un moment dat in legatura cu calitatea benzinelor de la noi.
Va recomand sa-l mai cititi odata aici
Poate ca acum veti fi un pic mai lamuriti. Eu unu asta as lua in considerare, nu ceea ce spune unu si altu.
Skip ads

  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
super tare linkul cruger.multumim.o sa incerc si eu de la lukoil pentru ca pana acum numai de la omv si efix din aia am bagat.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu prea cred in datele alea. Am pus Lukoil 98 si masina s-a comportat jalnic. Tragea de parca nu ar fi avut tuning. Da, poate e mai curata, dar puterea de combutie e si ea mai mica. Vorbesc de fosta mea Vectra 1.8 122CP, EDS remap.
  • cata_soare

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am avut masini si benzinare si diesel (personale si de la firma), am experimentat combustil de la mai multe statii , periodic in ordine : Petrom, Lukoil, OMV, Mol. De 2 ani merg , fara retineri, pe efix de la Rompetrol, fara nici o picatura din alta statie. Toate masinile au reactionat cel mai bine la efix, desi unii dealeri zic OMV si Mol cand ridici masina noua de la ei
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu votez clar efix 95 la astra meu. Inainte alimentam de la lukoil si omv dar motorul nu mergea rotund avea tendinta sa se inece, dar de cand am citit postul asta am zis sa incerc si eu efix 95 si sunt foarte multumit. Altfel merge motorul silentios nici nu-l auzi ca merge consumul a scazut iar demarajul si acceleratia s-au imbunatatit foarte mult. Lucru asta il fac de 4 luni dupa mari batai de cap in privinta benzinei proaste de la lukoil.
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu votez clar efix 95 la astra meu. Inainte alimentam de la lukoil si omv dar motorul nu mergea rotund avea tendinta sa se inece, dar de cand am citit postul asta am zis sa incerc si eu efix 95 si sunt foarte multumit. Altfel merge motorul silentios nici nu-l auzi ca merge consumul a scazut iar demarajul si acceleratia s-au imbunatatit foarte mult. Lucru asta il fac de 4 luni dupa mari batai de cap in privinta benzinei proaste de la lukoil.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu ce masini aveti voi de e atat de majora schimbarea de la o benzina la alta.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ok hai sa imi dau si eu cu parerea Smile
1 Cu petrom sunt patit deoarece au rezervoare antice majoritatea statilor pe momentul cand sunt aproape consumate rezervoarele incepe sa se intre si in niscava mizerie (am patit asta pielea mea .)
2 Efix de Rompetrol alimentez de cam un an am si card fill nu e ceva extraordinar dar nici probleme nu sunt (exceptand statia de la Navodari care este notorie pentru problemele de acolo ) deci Rompetrol ... Singura problema pentru ca este o problem a ajuns deja la 39 si ceva Smile deci foarte curand GPL ca nu mai tine:)
  • goganfelix

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am folosit o jumatate de an efix, si prin comparatie cu carerra95 la 500km(afara) am constatat:
- efix: 45l
- carerra95: 38l
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR