Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Weekendul asta m-am hotarat sa dau o fuga pana la mare.
Start : motorina Euro5 bagata in Bucuresti la OMV - viteza maxima pe autostrada : 208-209 km/h.
Intoarcere : motorina Eurodiesel P2 bagata la MOL in Constanta - viteza mazima autostrada : 195 km/h.
OMV Euro 5 (dus) : MOL Eurodiesel (intors) :
Concluzie : se pare ca totusi exista o diferenta intre cele doua, si diferenta asta inseamna fix 8-9 km/h.
Acum, innebunit sa vad marea, am tras masina direct pe plaja => prostia vietii mele, asa mi-a trebuit. Dovada :

Mi-au trebuit 3 ore sa ies de acolo. Am incercat 8 oameni sa scoatem masina si nimic. Am tras-o, am impins-o =>nimic. Masina era cufundata total in nisip, stand pe scut. Am incercat sa o tragem cu un camion, dar nici acesta nu a avut curajul sa intre pe nisip. La terasa din dreptul plajei, atmosfera totala : toata lumea facea poze, filma, comenta... Pana la urma a venit si salvatorul meu : un Mercedes ML 4.2 si-a facut curaj si a intrat dupa mine pe plaja. Incercare doar cu FWD => nimic, se afunda si el total in nisip. Baga 4x4 => masina iese total din nisip insa se rupe shufa. Schimbam shufa => se rupe si asta. Nervi, drac => apare salvatorul no.2 cu o shufa de otel => dupa sfortari si nervi ma trage afara => aplauze, fluieraturi, beri, beri, beri.
La intoarcere - 160km/h, imi apare un caine in fata, trag de volan, intru pe contransens, cainele sare si el inapoi si il iau din plin. Senzatia a fost exact ca si cum as fi lovit un bolovan de 200kg (era destul de mare patrupedul). Am oprit instantaneu si mi-era frica sa ma dau jos sa ma uit la masina, credeam ca este facuta praf toata fata. Stupoare, nici macar o crapatura, insa parul cainelui se imprimase pur si simplu in vopsea.
Am mai facut noi catea ghdusii, cu iesiri pe trapa la 205km/h - e ceva fenomenal sa vezi cum i se face fata astuia la viteza asta. Daca stiti cum pot sda pun un film sa imi spuneti, trebuie neaparat sa vedeti.
Concluzie generala : nu intrati cu masina pe plaja daca nu aveti 4x4; nu mergeti pe drumurile nationale cu mai mult de 100km/h; nu isiti pe trapa la peste 150km/h; nu bagati motorina/benzina proasta !!!
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
stii ca umblau anul trecut pe net niste poze cum intra o dacie pe plaja, apoi ca sa o scoata mai intra nush ce masina, si inca una si la sfarsit un tractor...

credeai ca-s poante??

oricum, mare noroc pe tine ca s-a bagat ML-ul ala Twisted Evil Twisted Evil
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
dimineata umbla niste masini mari de intins nisipul, te scoteau alea pana la urma cred
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Tata .. ce sa zic .. nu stiu ce-ai avut cu catzelushul ala ... ash fi vrut sa nu stiu ce senzatzie e cand dai peste un catzel ... dar am aflat, multzumita tzie .... Mad
in rest .. ai avut bafta ca n-ai avut mai multe belele ... sper ca tzi-a trecut cu marea ... Cool
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Un prieten al tataului meu da dat cu un bmw seria 3 nou (relativ, are 2 ani masina parca) si a spart spoilerul si oil-cooler-ul, si acolo a ramas cu masina, a plecat pe platforma. Nu stiu ce viteza avea, dar probabil tot destul de mare.
Alta masina, alta pozitionare la piese, dar tot ai avut noroc ca nici macar bara nu ai stricat-o la viteza aia.

Tata a dar peste un caine la viteza mult mai mica cu espero si a crapat sticla la un far de ceata, dar atat pentru ca avea viteza mica.

Eu inca nu am dat peste nimic doar multi tantari si fluturari, si nici nu vreau.
  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hmm povestea ta m-a facut sa-mi aduc aminte de unele asemanatoare:
1. Offtopic - pe vremea cand bateam soselele cu Tico si ii dadeam cu 120, l-am infipt si eu in nisip oleaca. Insa deh, greutate mai mica, efort mai mic la scos Laughing
2. Cu Opelu autostrada Buc-Pit cu 130km/h... Eu tocmai ma gandesc ca as vrea un Mars ... Iau mana de pe volan si ii spun amicei cu care eram (si care avea carnet) sa se tina un pic de el pana "operez" eu...
E, EXACT atunci sare in fata un catel ! Pun mana insant pe volan, frana de urgenta, ABS si in final volan dreapta (eram pe banda 2). Norocul a fost ca patrupedul a sarit innapoi in stanga (de unde si aparuse). Kata era in spate si poate sa confirme - frana si directia la viteza aia au fost impecabile. Ma rog, chestia se schimba MAJOR la 200km/h Rolling Eyes
So, subscriu si eu: masina pe nisip - no way; de ferit - catei pe sosea, pietoni si alte animale mari (gen cal, vaca) ! Cool
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am intrat si eu pe plaja anul trecut cu Bomba Smile era exact ca a ta afundata la max...
TIP! la masinile usoare (ex Kadett) cand raman intepenite spatele masinii poate fi mutat, in acest fel schimbi pozitia caroseriei pe nisip pentru ca rotile motoare sa mai traga ceva...
Am reusit sa o scot ajutat de patru insi (ce-i drept Kadett-ul este mai usor) care m-au ajutat sa o scot de acolo insa numai dupa ce am scos o parte din nisipul de sub motor in asa fel incat rotile sa mai prinda un pic de aderenta. La "sapat" ajutata si ridicarea masinii pe cric (care l-am fixat sa nu se afunde pe unul din covorasele de cauciuc de la picioare) Smile
Nu in ultimul rand evitati sa stati in raza de actiune a sufei!!!
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
remusnrs a scris:Pun mana insant pe volan, frana de urgenta, ABS si in final volan dreapta (eram pe banda 2). Norocul a fost ca patrupedul a sarit innapoi in stanga (de unde si aparuse). Kata era in spate si poate sa confirme - frana si directia la viteza aia au fost impecabile. Ma rog, chestia se schimba MAJOR la 200km/h


Foarte adevarat .. a fost o senzatzie destul de nashpa, pt. ca din spate s-a vazut cum animalul a sarit in spatele unui picior de pod, de parca ar fi fost lovit Shocked si mai eram si la doar 30 metrii in spatele lui, asha ca am trecut destul de repede de locul cu pricina si n-am apucat sa vad animalul .. dar era curata zona din jurul locului, asha ca am presuspus ca nu l-a plesnit ... pana nu mi-a confirmat el Laughing
Dar acum .. sincer ... d'aia ai lasat-o mai moale pana la urma ? Laughing

remusnrs a scris:So, subscriu si eu: masina pe nisip - no way; de ferit - catei pe sosea, pietoni si alte animale mari (gen cal, vaca) ! Cool


Ma bag si eu, dar la rubrik de ferit mai adaug : taximetristii - idiotzii shoselelor, smecherii cu Logan-uri si cei cu VW Passat, RATB-istii care se cred stapanii " inelelor " capitalei, politzisti Laughing , si alte animale mari (camioane, TIR-uri, etc.)
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vectra, desi de obicei nu recomand, du-te si spala cit mai bine motorul, mai ales jos de tot, spala cit mai bine tot ce tine de roti (discurile, basculele, fuzeta si in sus spre amortizoare... de curiozitate du-te pe o rampa da scutul jos si inspecteaza pe dedesubt si-o sa vezi ce n-ai vazut...
nisipul e criminal!!!
intra unde nici nu gindesti si roade ca la balamuc....

2. pe plaja in Vama Veche am asistat la impotmolirea unui JEEP WRANGLER!!!
asa ca ascultati sfatul lui vectra... la care adaug, nu intrati nici daca aveti 4x4 daca nu aveti cunostintele necesare... Land Rover Discovery (3) are un "program" special dedicat nisipului

3. si mai e o chestie vizavi de catei... cunosc cazuri in care toti pasagerii masinii au murit datorita incercarii de a evita un biet catel...
desi iubesc enorm cateii, de la o viteza incolo (eu as estima 100km/h) n-as face nici o manevra de evitare (poate daca-as avea ESP as merge ceva mai sus cu aceasta limita); pina in aceasta viteza masina este cit de cit mai manevrabila...
intre un catel si membrii familiei mele e evident ce aleg - chiar daca par cinic Crying or Very sad
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pe vremea lu'mpuscatu' era moda cu panourile de la militie, imparit in doua. Una din sectiuni era: NU FACETI CA EI! - facem si noi unu'? Very Happy
Eu zic - decat sa traiesti intens cateva secunde sau minute, etc., mai bine traiesti la "relanti" ani ... Oricum si secundele si minutele si anii trec. Depinde cu/in ce "viteza".
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
credeti-ma ca mi s-a rupt sufletul cand am lovit acel caine, chiar imi venea sa plang de nervi, mai ales ca am incercat sa il evit intrand pe contranses dar stiti cum e cu dansul pietonului, exact asa a facut si el. totusi traiesc cu speranta ca nu a murit, pentru ca nu am gasit urme de sange pe masina ci doar smocuri de par infipte in vopsea si in imbinarile de la spoiler. m-am uitat in spate i nu mai era nimic pe sosea, dar.... Sad
legat de nisip, am fost ieri la spalatorie si am curatat cat se poate de bine cu jetul pe dedesubt, motorul nu am avut curajul sa il spal.
am verificat burdufii de la planetare si e totul ok acolo, nu a intrat nimic.
oricum, m-am invatat minte. auzi, masina de 1,5 tone pe nisip!
dupa ce v-am intristat atat cu povestea cu catelul, spuneti-mi cum sa postez un filmulet sa va mai amuz un pic. este un amic de-al meu, care a iesit pe trapa la 205 km/h. e incredibil cum poate sa ii face pielea de pe fata, trebuie neaparat sa vedei ! Very Happy
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Tocmai am facut pe Gmail un cont pentru ClubOpel.com, pentru a putea pune fisiere mari gen poze, filme,manuale, ca tot sunt 2290 MB spatiu de stokare. Sidaca le mai vrea cineva si le poate da pe mail muult mai usor ... : GMail

UserName : www.clubopel.com
PassWord : doar pe PM .

Poti trimite un mail de pe el, pe el sau potzi folosi : GMDrive

cu user si parola de pe Gmail si face pur si simplu upload pe contul de mail de pe Gmail.
BTW : se pot pune si pozele pe acolo, pentru cine vrea sa foloseasca.
Ruga mare : parola o voi da numai pe PM, ca sa nu ne trezim ca umbla cineva si o schimba. Cool
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa adaug si eu ceva la lista cu pericolele de pe soselele din romania:
bustenii cazuti din masinile idiotilor care transporta asa-ceva si nu au nici cea mai mica grija sa-si asigure marfa din camion, am trecut pe langa unul, pe autostrada pitesti-bucuresti, noaptea, cu 140km/h, era exact pe linia de demacartie dintre cele 2 benzi, am mai mers cam 10 sec. si m-am intors sa-l arunc in sant (fraier am fost, se puteau face la gratare cu el.. :D ),
oricum, cand ma apropiasem de el (pe banda de urgenta) tocmai venea un tir, am avut mare noroc ca n-a trecut nici tirul peste el pt. ca atunci era naspa de tot pt. mine.
Am invatat o lectie: busteanul fiind pe sensul de venit inspre bucuresti dupa km 36, dupa zona cu hopuri de pe autostrada am tras concluzia ca atunci cand camionul a trecut peste hopurile alea bustenii s-au miscat p-acolo prin camion si dupa aceea slabite fiind legaturile de siguranta cel cu pricina a cazut.
deci; este periculos drumul bun care urmeaza dupa unul cu denivelari - ai tendinta sa prinzi viteza si ...
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
VectraDTI, nu te simti prea bine - catelul ala a murit in mod sigur. Aviz amatorilor de super-viteze pe soselele noastre de trei lei.

Am vazut mai multe accidente cu caini, din prim-plan inca. Nu am busit pana acum nici unul.

Dar in absolut TOATE, cainele a dat sa se retraga in momentul (tardiv) cand si-a dat seama ca vine o masina spre el. Asta e de tinut minte...

Oricum, daca iti apare vreunul in fata, e de aplicat ce zice zafirul mai sus: iti pastrezi cat mai dreapta linia masinii. Altfel risti o tragedie mult mai mare.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
vectra - imi pare rau de incidentele tale

Subcriu la faza cu cainii care au reflexul de a se intoarce in momentul in care vine o masina catre ei. Exact la fel am patit si eu (fara avarii, ca era un catel micut) si inca un prieten de-al meu. Asa ca daca e vreun caine, incearca sa opresti, in nici un caz nu faceti viraje ca e prea mare riscu (sant sau contrasens)
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
si un banc potrivit ca nuca-n perete...



Trei candidati dau examenul de conducere la scoala de politie.

Instructorul care il examineaza ii intreaba:

-Fiecare sa-si imagineze ca este la munte si ruleaza pe un drum ingust cu 80 km/h. In stanga e muntele, in dreapta e prapastia. Deodata apar in fata o tanara si o batranica. Ce calcati?

-Baba, ca e pacat de pustoaica, raspunde primul.

-Fata, ca mai are sanse de supravietuire dupa accident, raspunde al doilea.

-Pe amandoua, ca orice viraj e periculos in aceste conditii, zice si al treilea.

-Sunteti picati toti, tipa instructorul exasperat. Frana trebuie calcata, dobitocilor!
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
maddan a scris:

Oricum, daca iti apare vreunul in fata, e de aplicat ce zice zafirul mai sus: iti pastrezi cat mai dreapta linia masinii. Altfel risti o tragedie mult mai mare.


asta asa este. incearca sa il lovesti, si nu vei reusii. asta se invata la socala de soferi in suedia/norvegia, unde foarte frecvent te trezesti cu un ren de 300kg in fata masinii. cea mai buna tactica de a'l evita, este sa incerci sa il lovesti. Wink


DTi....amuzanta patania......n'ai idee ce'mi place sa vad un bucurestean ingropat in nisip la mare...Laughing

n'ai poze si cu cainele? Rolling Eyes...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca nu reusesti sa-l atingi deschide si portiera ca maresti sansele de reusita Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
io-te bre ce bun sint Mr. Green
deci intuitia/logica mea e confirmata de suedezi/ norvegieni...
multzam thanatos pt. post Wink (berea o dau la intilnirea din BV Laughing )
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
tot de caine vorbim...nu?... Laughing

astept berea... ! .... "adu berea ca lesin"
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR