Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • coolfrik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua, ca si in celelalte posturi trebuie sa spun din nou ca sunt posesorul, incepand cu 02. aprilie. 2007 a unei New Corsa 1.3 cDTI.

Astazi, dupa ca i`am facut "cosmetica" ca sa zic asa, am observat o multitudine de ciupituri de piatra pe capota din fata datorate pietrelor de pe extraordinar de bine ingrijitele drumuri ale frumoasei Romanii, cat si datorita materialului antiderapant de o execrabila calitate cu care ne servesc intre ochi in fiecare iarna societatile, care prin stim noi ce mijoloace au castigat licitatii de asigurare a fluentei traficului si dezapeziri pe perioada hibernala.

Aceste ciupituri s`au inmultit exponenitia in cele 2 luni de iarna care au trecut, astfel incat in acest moment e destul de deranjat sa privesti capota masinii mele stiind ca are doar cateva luni de cand e cumparata.
Intrebarea care vine in acest moment e cum reusiti sa va feriti de aceste probleme si/sau cum reusiti sa le indepartati dupa ce v`ati pricopsit cu ele. Cunosc metoda de polishare, dar daca exista sau stiti o alta metoda as fi tare bucuros s`o cunosc si s`o impartasiti tuturor celor cu astfel de probleme. Dar ce e cel mai important, asa cum zice si medicul, cum PREVENTI aceste probleme?

Multumesc, astept cu interes raspunsurile voastre.
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
o varianta ....nu prea estetica cel putin in opinia mea...... sunt acele huse pentru capota
o alta varianta este sa te impaci cu gandul k o sa capetu zgarieturi pe capota, bara, plus cateva indoituri ale elementilor radiatoarelor si treci peste, eventual daca zgarietura este prea proeminenta te duci si o rezolvi pe casco
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cel mai bine sa conduci ca mine... orice masina vezi in fatza o depasesti sau se duce de n-o mai vezi. asa nu ai probleme Very Happy
  • coolfrik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OctavianM a scris:o varianta ....nu prea estetica cel putin in opinia mea...... sunt acele huse pentru capota
o alta varianta este sa te impaci cu gandul k o sa capetu zgarieturi pe capota, bara, plus cateva indoituri ale elementilor radiatoarelor si treci peste, eventual daca zgarietura este prea proeminenta te duci si o rezolvi pe casco



sincer, nu ma prea atrage acel "sutien". e de`a dreptul dezagreabil d.p.d.v. estestic.
Skip ads

  • coolfrik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
robytza a scris:cel mai bine sa conduci ca mine... orice masina vezi in fatza o depasesti sau se duce de n-o mai vezi. asa nu ai probleme Very Happy


da` dar mai sunt si cele aruncate de cei care trec pe langa tine. ce te faci cu alea?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E o masina, ce naiba! Nu e un bibelou de tinut in vitrina si nici o investitie prea grozava. Very Happy
Avem si drumuri proaste, multa mizerie, nu ai ce sa-i faci. Ori iti pui folie la o firma de detailing, ori husa despre care s-a scris mai devreme.

Si eu am pe capota ciupituri de-astea, dar m-am obisnuit cu ideea. Vorba cuiva, cand am fost sa intreb daca merita efortul: n-are nimic, obisnuieste-te cu ideea pentru ca vei mai capata altele in timp.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot am postat aici vineri...am patit-o azi pe frumoasele drumuri ale patriei sa ma trezesc cu o piatra care mi-a venit in parbriz....drept urmare se schimba (Long live casco Very Happy )

oricum sunt happy k nu mi-a zgariat nimic, cred, aflu maine cand o duc la curatat
  • coolfrik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:E o masina, ce naiba! Nu e un bibelou de tinut in vitrina si nici o investitie prea grozava. Very Happy
Avem si drumuri proaste, multa mizerie, nu ai ce sa-i faci. Ori iti pui folie la o firma de detailing, ori husa despre care s-a scris mai devreme.

Si eu am pe capota ciupituri de-astea, dar m-am obisnuit cu ideea. Vorba cuiva, cand am fost sa intreb daca merita efortul: n-are nimic, obisnuieste-te cu ideea pentru ca vei mai capata altele in timp.


Masina e, adevarat, dar nu cred ca doar pentru simplu motiv "e o masina, ce naiba!" nu trebuie sa fiu atent la estetica ei. Ganditiva la toate autoturismele care vin de peste hotare (si aici ma gandesc exclusiv la Germania) care arata ca noi si interior si exterior dupa 2-3 sau 5 ani. Aici o sa ma apostrofati ca noi nu traim in Germania, dar totusi, daca nu speram la ceva mai bun, de ce naiba sa ne mai numim oameni...
Skip ads

  • coolfrik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OctavianM a scris:Ca tot am postat aici vineri...am patit-o azi pe frumoasele drumuri ale patriei sa ma trezesc cu o piatra care mi-a venit in parbriz....drept urmare se schimba (Long live casco Very Happy )

oricum sunt happy k nu mi-a zgariat nimic, cred, aflu maine cand o duc la curatat



Iertata sa`mi fie ironia, spune merci ca te`ai ales cu o piatra, eu m`am ales cu parbrizul crapat la masia despre care vorbesc in parcare, in timp ce asteptam sa se incalezeasca ca sa pot curata parbrizul, stand pe loc, dar n`o sa mai discut despre asta, deoarece am deja un post deschis pe aceasta tema.
  • sabinilie

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea... Si eu sunt in aceiasi situatie...
Masina de 4 luni, neagra. Mi-a cazut o placa de la un exchange pe ea in parcare, e zgariata in 2 locuri (ati ghicit - tot in parcare), in spate mi-a spart unu' spoileu' (nu a vazut stopul de frana si nici intersectia unde aveam - amandoi - un cedeaza trecerea mare). Sad Iar asta e doar ce e mare si se vede... Ce e mic, nici nu mai spun...

In concluzie... Care zgarietura? Capota mea NU are nici o zgarietura! Neutral
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In Romania nu-i ca in Nemtia! Razz Speranta ta, noastra, la mai bun n-are a face cu subiectul asta.
Germanii nu-si pun problemele noastre din simplul fapt ca nu le au. Daca am avea si noi drumuri bune, daca n-ar mai fi atata mizerie, criblura, soferii ar fi mai atenti, si lumea in general, alta ar fi situatia acum.
Si eu raman uimit cat de bine arata unele masini aduse din vest. Asta este. Atata timp cat traiesti aici, nu ai cum sa schimbi atatea milioane de soferi, oameni.
  • Acelover

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut,

eu am patit asa..si aveam toata capota zgumturoasa..si si de la spalat cand punea presiune in timp a inceput sa sara vopseaua....cred ca trebuie sa o vopsesc iar nu?
Skip ads

  • sabinilie

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Acelover a scris:si de la spalat cand punea presiune in timp a inceput sa sara vopseaua....

Asta NU prea cred ca e normal... Eu as merge la dealer sa ma iau de el...

Ce masina ai si de cand?
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
O solutie ar fi sa plecam de aici cu totii...vb aia Romania , tara frumoasa, pacat ca e locuita
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
OctavianM a scris:o varianta ......sunt acele huse pentru capota...


exista al Expert Detailing o folie care se aplica exact in acest scop.
este o folie transparenta (mai groasa decat folia ptr geamuri) care se aplica pe elemente de caroserie, peste sticla de la faruri, etc...
in principiu nu se vede, poate doar daca stai f aproape de masina. nu stiu sa-ti spun preturi, dar poti sa suni pe la ei sa intrebi. am un coleg care are asa ceva si zic eu ca merita investitia.
s-ar putea sa fie si alte firme care sa ofere astfel de produse, dar de astia stiu sigur.
bafta!
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eventual daca zgarietura este prea proeminenta te duci si o rezolvi pe casco[/quote]

app de casco tin sa precizez ca am o zgarietura urata pe aripa stanga fata si nu stiu cum s-o remediez ( eu am facut-o la o bordura pe care eram bolovani si nu am observat unul mai departe de morman ) dak puteti va rog sa ma sfatuiti si pe mine! va multumesc !
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu am ditamai zgarietura cu cheia pe capota. ciupiturile de la pietricele palesc in fata ei.
de aproape 1 an jumatate.
iti pot zice ca dupa ce te obisnuiesti cu zgarietura si iti dai seama ca masina e un tool,
zgarietura aia defapt te scuteste de nervi, o sa o poti parca fara griji ca o sa mai capeti inca una.

asa ca cheer-up Very Happy o asteapta o sa bulealea mai zdravana si repar-o atunci
  • sabinilie

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
_mihai_ a scris:zgarietura aia defapt te scuteste de nervi, o sa o poti parca fara griji ca o sa mai capeti inca una.


Foarte bine spus...
In orasele mari (si mai ales Bucuresti) NU ai cum sa ai o masina cu un aspect exterior impecabil... Embarassed M-am convins...

Cat despre reparat pe CASCO - aveti grija la cate dosare faceti. Se cam mareste suma pe care o platiti daca sunt prea multe dosare. Cool
  • medionion1956

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2003 Z 20 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o problema mai mare.Opelul Signum 2.0 NET pe care l-am adus anul trecut , a fost batut de grindina in Germania ,da GRINDINA (cam ca oul de porumbel) am pe capota si tavan urme adanci de sta apa in ele cand ploua.Vopseaua nu e sarita in locurile batute de grindina dar estetica masinii lasa de dorit.Am auzit ca ar exista un fel de "scula"cu ajutorul careia se poate trage si ridica tabla.Poate cineva sa imi spuna daca exista asa ceva pe la atelierele de tinichigerie si vopsitorie?cum se foloseste si daca e viabila?sau umplu baietii gropitele cu chit si dau apoi cu vopseaua.Va multumesc anticipat ptr.raspunsuri.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut mai demult un "tutoarial" de indreptare,ceva cu un feon,dar nu stiu exact...cauta si tu metoda asta...pe net...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR