Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am pierdut un surub de la ornamentul din spate care e pe aripa cel semicerc si surubul e chiar din partea de jos de langa aparatoare noroi si se cam misca ornamentul,,,,vreau s acumpar un surub sa il pun acolo dar ma ajuta cineva cu dimensiunile lui..ati mai schimbat?...cat e de gros..cum e?
Skip ads

  • Alexutzzz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
simplu e evindent ca sunt mai multe suruburi...scoti unul si vezi cum e,daca il scoti dintr un loc care nu este vital poti merge cu el ca sa cumperi ceva identic
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cam corect ce zici da nici macar nu stiu ce surubelnitza trebuie,,,da pana la urma cred ca asta e solutia....doar ca ma gandeam ca poate cine stie,,,a desfacut cineva...
  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu tocmai mi-am demontat ornamentele semirotunde de pe aripi pentru ca vreau sa le vopsesc la culoarea caroseriei.
Erau prinse cu 2-3 suruburi si 2-3 cleme plastic.
Ornamentul are pe partea interioara niste suporti dreptunghiulari in care se prind clemele si capul suruburilor, care sunt si ele la fel de dreptunghiulare pentru a se evita invartirea in gol.

Dupa ce se desfac piulitele pe interior (cu cheie de 10) ornamentul ar trebui sa culiseze in fata sau in spate (nu mai stiu) si sa iasa din suportii dreptunghiulari clemele de plastic.

S-ar putea sa fie nevoie sa desfaci si contraaripile ca sa poti desface piulitele de la suruburi.
Skip ads

  • CRIMA

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare legata de ornamentele de plastic care sunt pe pragurile Opel Corsa C Njoy>
Dupa ce am mers de vreo 3 ori in service pentru schimburile de filtre, ulei si placute de frana am constatat ca pe partea dreapta acest ornament s-a desfacut de prag si s-a distantat. Ma poate ajuta cineva cu o sugestie cum sa il prind la loc ?
Ma gandesc ca acesta a iesit din clemele lui din moment ce masina a fost ridicata pe elevator.
Astept un raspuns. Multumesc
  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pune si tu o poza se ne facem idee despre ce este vorba...
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Locurile unde elevatorul atinge masina nu au de a face cu pragul ala de plastic. Probabil a fost lovit. Din pacate nu stiu cum e prins.
  • CRIMA

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
E vorba de bucata de plastic care este doar la Opel Corsa Njoy de la aripa spate pana la aripa fata aplicata, exact pe pragul de metal.

Skip ads

  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
are cineva idee cat ar fi un set de astfel de praguri si daca se pot monta?
as vrea sa pun si eu pe corsa mea!
mersi
  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ca sati pui praguri din astea trebuie sa schimbi si aparatorile alea de plastic din spate,cele de deasupra rotilor spate.snt si eu curios cat ar costa.varul meu lucreaza la opel o sal intreb pe el cat costa dar cred ca la opel ajung prea multi bani.
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
bastard. nu ai aflat cat costa acele praguri ?
  • radu4u

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
CRIMA a scris:Am si eu o intrebare legata de ornamentele de plastic care sunt pe pragurile Opel Corsa C Njoy>
Dupa ce am mers de vreo 3 ori in service pentru schimburile de filtre, ulei si placute de frana am constatat ca pe partea dreapta acest ornament s-a desfacut de prag si s-a distantat. Ma poate ajuta cineva cu o sugestie cum sa il prind la loc ?
Ma gandesc ca acesta a iesit din clemele lui din moment ce masina a fost ridicata pe elevator.
Astept un raspuns. Multumesc


Salut
Si eu am exact aceeasi problema ca si tine pragurile de plastic s-au cam distantat, dar la mine am impresia ca mi sa rupt prinzatoarea de plastic si de aceea nu mai sta.
O solutie la care m-am gandit eu, dar nu sunt foarte sigur daca va "tine" ar fi sa incerc sa lipesc cu silicon pragul, deoarece rezista la apa si chiar daca nu ar tine siliconul se poate curata mai ales de pe metal. Inca nu am incercat ca nu am avut timp. Nu stiu daca ar functiona improvizatia, dar cred ca o sa incerc.
Skip ads

  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adriane de cand caut eu o explicatie cum sa le desfac, eu am o corsa b 1.2 96 sper sa fie de mare ajutor explicatia ta ca vreau sa dau jos ornamentele de pe aripile fatza. m`am tot uitat si ieri si azi cum s`o desface si cum o fi, e posibil sa nu fi vazut eu clemele alea si piulitzele. o sa mai las un mesaj dupa ce ma mai uit odata si reusesc sa le desfac frumos. mersi
  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
A mea e corsa C, XI 2001.
Cel mai bine te apuci cu calm intr-o zi cu timp destul.
Nu stiu cum e treaba la modelul tau, dar probabil sa trebuiasca date jos contra-aripile ... adica vreo cateva holtzsuruburi/suruburi
succes
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da pai o sa ma uit cu atentie mare intr`o zi sa stau de ea. multumesc mult
  • @di

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
La corsa b (si pe fata si pe spate) : sunt aprox 7 suruburi fixate pe aripioara de ornament in fante dreptunghiulare (cum zicea cineva mai sus). Tot acest ansamblu vine fixat pe partea metalica, suruburile fiind stranse cu piulite de 10.

Pentru demontare: desfaceti toate piulitele din interiorul aripii apoi trageti de ornament caci suruburile raman fixate in acesta ! Atentie insa: suruburile pot ramane fixate/lipite/ruginite de partea metalica a aripii, asadar trageti de ornament cu atentie caci suruburile sunt prinse de ornament intr-un mod destul de ciudat, iar la fortare pot sarii din acele fante si le pot deteriora (ornamentul inclusiv fantele sunt din plastic sau rasina epoxidica si sunt predispuse la stricaciuni).
Bafta multa in proiectele voastre !





  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
aha deci desurubez piulitzele alea si surubelu ala e in spate pe partea cu ornamentu dar pe dinauntru si se da si ala jos din ornament Confused ca tre sa le dau jos sa kitui si sa vopsesc ca am pe o parte un punct de rugina. multumesc mult pt explicatii
  • @di

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cu cea mai mare placere ! Eu am fost nevoit sa dau jos 2 suruburi din alea de pe spate (punctele superioare ale ornamentului) fiindca avand jenti de 15 cu latime mare, la greutate sau in hopuri ajungeau surubelele pe cauciuc si mancau din el... De atunci sunt facute pozele !
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
o sa le desfac si eu dar mai in primavara cand o da putina caldura ca tre sa kitui si sa vopsesc acolo si vreau apoi sa ii dau cu sealant si cu ceara
  • ProAndy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Combo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am pierdut un ornament de la aripa stanga fata aveti idee unde pot gasi si cam cat costa?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR