Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Important: doar la prima frana se aude. Si, de obicei, la viteze mici, cand franarea e mai brusca.


Ultima modificare facuta de NATS la Dum 24 Feb, 2008 4:20 pm
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa ai placutele uzate excesiv. Cand le-ai schimbat ultima oara? (mai ales pe spate)
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pe spate acum 2 saptamani... originale opel, 2.5 mil setul.
pe fata nu m-am uitat, o sa ma uit, cu toate ca mi se pare ca se aude in spate.
si repet, numai la viteze mici si nu mereu (dar de cele mai multe ori).
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Si eu patzesc faza cu pocnitura sub masina la viteze mici dar doar daca trag frana de mana...si nu tot timpul...cateodata..dar face destul de suparator, parca s-ar lovi 2 fiare intre ele...la frana de picior nu am probleme...tre sa o las moale cu intoarcerile cu frana de mana Razz
Skip ads

  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu am aceasta pocnitura cand trag frana de mana.ai putea sami zici si mie de la ce e?
  • vectra2000edition

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au spus ca li se aude doar cand trag frana de mana,probabil nu este reglata cum trebuie si scapa,de aceea se aude acel zgomot,iar referitor la ce a spus cel care a deschis aceasta discutie,verifica daca sistemul de evacuare iti este montat,fixat si strans cum trebuie,am avut si eu aceasta problema,se auzea un zgomot cand franam si la fel cum ai spus si tu la viteze mici si mai bruste,la mine din cauza ca nu era fixat cum trebuia sistemul de evacuare, partea aceea curbata din spate care trece pe deasupra puntii cand franam mai brusc din cauza ca se lasa masina putin in fata si implicit se misca,lovea puntea si producea acel zgomot
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat sa ma postez rezolvarea, sorry! Crying or Very sad
La schimbarea placutelor de frana pe spate la niste "mecanici" idioti din Pitesti - Rayd arabul, feriti-va de el si de mesterii lui - idiotii mi-au pus in etrier placutele invers (cea de stanga pe partea dreapta si viceversa).
Pocnitura aparea la placuta din interior (lovea pistonul in ea). Am schimbat placutele intre ele si nu se mai aude (dar a trebuit mai intai sa fac un test la Augsburg, ca sa-mi dau seama de asta, ca aveam si niste zornaieli in mers de turbam, ca nu stateau placutele fixe in etrier).
  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Shocked alora acele zgomote se aud ori din cauza montarii gresite a placutelor ori din cauza evacuarii ce nu sta bine prinsa.ok?sper sa am timp sa ajung sapt asta la mecanicul de unde miam luat masina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR