Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Astazi am fost la reprezentanta opel sa fac schimbul de ulei,am schimbat filtrul de benzina, o testare a motorului pe tech 1 pt ca mi se accelereaza singura ( la care baietii au constatat citez "LFR defect - trebuie inlocuit" Lfr insemnand motorasul acela care inchide clapeta ). Toate bune, nu am schimbat motorasul pentru ca nu aveam 100 Euro la mine cat cereau ei, am platit restul si plec.
Merg ce merg si vad ca imi apare un mesaj cum ca nu mai am lichid in vasul de expansiune. Ridic capota si constat ca intr-adevar nu mai avea lichid pt ca il aruncase pe motor. Am detectat crapatura pe bazinul din dreapta chiar deasupra cam 1,5 cm. Am ajuns la un magazin si sa ma ia cu leshin cand aud ca este 10 MILIOANE. Acuma, .... eu as dori sa stiu daca mai am vre-o sansa sa-l lipesc cumva ( bazinele fiind dupa cum stiti din plastic Evil or Very Mad ) poate stiti vre-o solutie minune. Stiu si eu ca apa este sub presiune si este aproape imposibil de lipit dar imi mai fac si eu sperante.


PS: MENTIONEZ CA NU M-AU LASAT SA STAU IN SERVICE CAT AU FACUT RESPECTIVELE OPERATIUNI IAR NIVELUL APEI SI ULEIUL EU IL VERIFIC DIN REFLEX IN FIECARE DIMINEATA DUPA ISPRAVA CU ACEA CALIBRA. APA ERA OK DIMINEATA CAND AM PLECAT. SA SE FI INTAMPLAT CEVA LA SERVICE Exclamation Question Exclamation Question Exclamation

Astept pareri si va multumesc!


Ultima modificare facuta de arthurro la Lun 13 Jun, 2005 6:59 pm
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Bine ca tu ai indicator de nivel apa in circuitul de racire... eu n-am avut si mi s-a intamplat altceva.

Am auzit de uni care au lipit cu poxipol, sau ceva rasina, dar ca tine maxim 1 luna. Cauta pe www.autoshow.ro/forum . Acolo citisem eu mai demult despre asta.
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi problema si, crede-ma, am incercat toate pastele si rasinile de pe piatza si nu numai. pana la urma m-am dus la dezmembrari sa-mi iau alt radiator si am gasit unul nou Shocked de vectra b diesel cu capetele din alama. pe langa faptul ca este si mai mare si nou(sigilat), a costat doar 5 milioane
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Te cred dar al meu e cu aer conditionat si in plus nici nu se potriveste de la alt model de motor. Si decat sa dau 10 mil mai bine imi bag picioarele. ( sa nu mai zic ca omul imi gasise prima data unul la 16 milioane ). Piese de omega la dezmembrari sunt raritati. Am gasit una dar era motorina.
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la toate masinile pe care le-am vazut eu radiatorul de AC separat de cel al racirii motorului. nu cred ca la omega e diferit. ai putea sa intrebi un mecanic daca se poate pune radiator de diesel
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Totusi as vrea sa incerc intai cu un lipici ceva ( cred ca nu am nimik de pierdut ).
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cum e gaura? mare? mica? O dimensiune aprox.
Nu mam lovit de asta.....inca...dar cred ca merge cu un holtsurub (cu 0,5 in diam mai mare ca gaura) impreuna cu niste poxipol...asta daca am inteles eu bine unde este spartura.
Hmmmmm...o poza ar ajuta enorm
Parerea mea
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
arthurro! Eu am lipit un radiator cu Poxipol si tine si in ziua de azi, dar trebuie sa cureti perfect locul caci nu o sa tina. Incearca! Oricum sa stii ca acolo iti trebuie o solutie de lipit elastica, care sa se poate dilata. Daca nu tine cu poxipol incearca cu rasina epoxidica. Bafta!
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am desfacut masca aia de plastic ca nu vedeam bine si am descoperit locul. Tasneste apa dintr-o gaura de 1 mm. Am cumparat de la practiker o solutie leak stopper de la prevent care se toarna in radiator numai ca radiatorul asta nu are buson de umplere si sa pun in vas ma cam tine o scama. O sa-l bag eu cumva. In plus am mai luat de la Bondo o pasta rosie care zice ca se intareste ca metalul in 2-3 ore. probabil o sa iau si poxipol maine ( ca o ultima solutie sa dau gaura in el si sa bag holtsurub)
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sfatul meu ar fi sa nu bagi leak stopper in circ de racire ca ala pe langa PORII din radiator pe care ii astupa mai afecteaza termostatul si poate duce chiar la obturarea unor canale mai subtiri de prin motor. Faza cu termostatul am vazuto cu ochii mei...restul am presupus
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Aha. lasa ca vad acum cand ma duc sa-l lipesc.
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ce chestie sa ti se sparga radiatorul chiar dupa ce pleci de la reprez Opel ... ma pune pe ganduri treaba asta
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
De-asta imi schimb eu singur garnitura de chiulasa.. Ma duc cu o problema si ma intorc cu 10...
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Mda... m incercat vre-o 3 solutii de lipit. Rezultatul... 700 de mii cheltuiti degeaba. Indiferent ce as pune lichidul se incapataneaza sa iasa. Am mai incercat acum cu o solutie bison cu 2 tuburi care spun ei ca e super tare. Trebuie sa o las 24 ore. Astazi dupa aceste incercari am constatat ca acea crapatura s-a extins considerabil.


PS: o intrebare. nu se poate schimba doar bazinul defect?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am coborat dupa 2 ore sa verific si vreau sa spun ca bisonul asta arata promitator. Sa vedem dimineata daca rezista.
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Arthurro, nu vreau sa te descurajez.. eu zic ca nu poti lipi gaurica respectiva decat daca golesti complet instalatia pentru ca presiunea coloanei de lichid e suficient de mare ca sa nu dea voie lipiciului respectiv sa se aseze si intareasca k lumea.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu ai de ce sa te temi pentru ca atunci cand am incercat diferite solutii aproape toata apa a aruncat-o afara. Am asteptat pana s-a potolit s-a uscat si abia pe urma m-am apucat iar de lipit.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
vedem dimineata oricum
  • Edy

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Arturoo daca ai rabdare cred ca iti procur un bazin nou.Iti mai trebuie o menghina de montat . Care bazin ? in ce parte? Ai si racirea dela cutia de viteze acolo? O poza ar fii de milioane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Ar fi beton. Uite aici o poza cu toate ca am vazut ca scria vectra unde am gasit-o. Seamana foarte tare. Oricum maine fac rost de un aparat si pun poze. Cam in cat timp poti face rost? Este vorba de bazinul din dreapta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR