Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E adevarat ca RS6 este versiunea “stock” iar BMW M5 Hurricane, cum este botezata masina celor de la G-Power beneficiaza de un tuning consistent, dar diferenta de putere este si ea foarte mare la acest nivel.
Germanii nu s-au complicat nici cu vreun “look” extrem de agresiv, nici cu modificari discrete in compartimentul motor. Pur si simplu au grefat doua compresoare propulsorului V10 de 5 litri, care dezvolta in mod normal 507 CP. Presiunea de supraaalimetare este deocamdata destul de mica - doar 0,5 bari, dar puterea motorului a luat-o razna. Cei de la G-Power au reusit sa obtina nu mai putin de 730 CP din cei 5 litri cat are motorul, asta in conditiile in care compresoarele merg cam la jumatate din capacitate.
Tunerul nu a spus cat ii trebuie masinii pentru a ajunge la 100 km/h, dar viteza maxima pe care a atins-o Hurricane este de aproximativ 340 km/h. Si asta nu e tot. G-Power vrea sa mareasca presiunea compresoarelor la 1 bar, preconizand ca astfel puterea maxiam va ajunge la 800 CP.
Interesant este ca si departamentul M de la BMW pregateste un M5 biturbo. Nu se stie daca nemtii au luat in considerarea aceasta versiune inca de la inceput sau…nu se mai simt bine de cand a aparut Audi RS6 cu V10 biturbo de 580 CP si vor sa treaca din nou pe primul loc.

Sursa: http://www.sotto.ro/articol...icane-730-CP.html
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bine eu inteleg, cai cat mai inghesuiti sub capota....dar oare astia nu se gandesc si la o alta optiune mai ecologica deoarece eu cred ca trebuie adapati bine toti acei cai....
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si daca se gandesc cine le cumpara?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR