Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vieru liviu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
masina are o intrerupere in mers iar cand apas pedala de acceleratie se tureaza motorul
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Da vrei sa ghicim ce masina ai?Si in legatura cu turatul motorului la apasarea acceleratiei nu ti se pare ceva normal?
  • vieru liviu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
opel vectra din 93
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Da mai multe detalii cu privire la problema ta si cum anume se manifesta masina cand intrerupe
Skip ads

  • vieru liviu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pedala de frana...scuze
  • vieru liviu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai...la plecare de pe loc ii da in nas, nu are demarj......si cand merg constant cu o anumita viteza se intrerupe....bujiile sunt noi!
  • vieru liviu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am schimbat si setul de fise .....ca mi sa rupt una...a mers vreo 1 saptamana si dupa aia a inceput intreruperea
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa verifici :
1.capacul delcou si luleaua
2.filtrul de benzina
Skip ads

  • vieru liviu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am sa incerc
da numi dau seama de ce se tureaza motorul la apasarea franei
sta turata
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca mai poate fi de la sonda landa sau de la debitmetru de aer
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
la plecare de pe loc da putin in nas si mie si mai are o mica ezitare atunci cand accelerez brusc. Daca scot mufa la sonda lambda si la senzorul de aer IAT ( cel ce inlocuieste debimetru la mine) si comportamentul masini este la fel caut defectul in alta parte si exclud aceste 2 cauze ? filtru benzina,buji,fise sunt noi masina din semnatura
  • alphashadow

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1991 C 16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gabriel88_vl a scris:la plecare de pe loc da putin in nas si mie si mai are o mica ezitare atunci cand accelerez brusc. Daca scot mufa la sonda lambda si la senzorul de aer IAT ( cel ce inlocuieste debimetru la mine) si comportamentul masini este la fel caut defectul in alta parte si exclud aceste 2 cauze ? filtru benzina,buji,fise sunt noi masina din semnatura

Da in nas pt ca e avansul dereglat- prea mic. Mersul intrerupt poate fi din cauza distributie. la fel am patit si eu. Am schimbat cam tot ce se putea schimba: fise, bujii, capac delco, injector, senzori etc si de fapt era sarita de la punct.......un singur dinte
Skip ads

  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Avansul stiu ca nu se poate umbla ca e comandat electronic dar daca tu zici explica si cum si de unde? Disteributia este aliniata perfect la cele 3 puncte.
  • alphashadow

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1991 C 16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gabriel88_vl a scris:Avansul stiu ca nu se poate umbla ca e comandat electronic dar daca tu zici explica si cum si de unde? Disteributia este aliniata perfect la cele 3 puncte.


pai tocmai aia e ca nu se poate umbla la el "in garaj". eu am umblat la el, acasa ,dar am o vectra A din 91. mergi si verifica la un atelier modulul electronic de aprindere daca zici ca distributia e perfecta. sau incearca sa faci testul cu agrafa. Mie la reprezentanta opel din Suceava mi-a cerut 380 lei ca sa-mi puna testerul. Asa ca am pus eu singur "testerul" pe ea si mi-a aratat unde o doare. Bafta
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
knock senzor stiu ca e avansul asta electronic si stiu ca se poate verifica tensiunea pe el daca fucntioneaza. Se poate sa fie si de la modulul electronic de aprindere dar mai intai o sa incerc sa schimb bujiile cu unele NGK. La mine merge sa fac testul agrafa si nu am nici o eroare.
  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceeasi problema ca si tine si am schimbat asa zisul debitmetru(senzorul de aer) de pe furtunul de la filtrul de aer, dar inainte de al schimba incearca sa-l cureti cu alcool izopropilic si vezi daca e vreo diferenta si cauta tot la rubrica de vectra ca mai e un post cu intreruperile de acceleratie la X16XEL, poate te mai inspiri de pe acolo.bafta
  • alphashadow

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1991 C 16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mie nu-mi mai da nici o eroare, in schimb tot nu merge cum ar trebui. Am sa mai incerc sa mai curat IAC-ul ca am vazut ca varful cu tot cu arcul ala is negre.
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Acele intreruperi pe putere pot fi cauzate din 3 motive:
1. Bujii,
2. Senzorul de temperatura al apei,
3. Senzorul de pe filtru de aer - acesta se poate curata, nu trebuie neaparat inlocuit.
  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
senzorul de aer nu da neaparat eroare in bord si nici cel de temp al apei.eu am un senzor de temp al apei pentru X16XEL, cui ii trebuie sa-mi dea prv.
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu un x16xel. Am mai cautat dar nu se prea potriveste cu ce e la mine asa ca mai intreb...poate a patit cineva la fel.
Mie imi tripideaza motorul la relanti. Am schimbat bujiile, am verificat bobina si da curent, fisele sunt bune, dar imi innegreste una dintre bujii...am pus altele dar una tot o afuma. Am varificat curentul ce intra in injectoare(pe la mufele de deasupra), mi-a verificat cineva si injectoarele si zice ca sunt bune. Astea toate au fost verificate prin metode clasice nu cu tester.
Ce vreau e sa va intreb: poate fi de la senzorul ce e pe conducta de aer sau de la senzorul ce e pe langa clapeta de acceleratie? Am inteles ca ar putea fi si de acolo...dar exista posibilitatea ca de la astea sa-mi innegreasca o bujie?
Cu respect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR