Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • neavilly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Numele meu este Ilie Lucian, sunt posesorul unui Opel Astra G Classic 2007, motor Z17DTL.

Chiar daca mai am un an de asa zisa "garantie" m-am hotarat, datorita dealerului (Gold&Platin Bacau) care practica niste preturi ametitoare cu piese de doi lei, sa fac urmatoarea revizie de 30.000 km la alt service cu piesele cumparate de mine. Personalul acestei firme este sub orice critica.
De exemplu la revizia de 15.000 km mi-au "verificat" si umflat rotile pe spate la presiunea de 2.9 bar, cost 35 lei noi. Nu stiam de ce masina are amortizoarele asa de tari pe spate.....sunt niste incompetenti. Apoi mi-au oferit dupa mai multe discutii(in partea dreapta fata nu exista plasticul de protectie si se vede motorul, in stanga polonezii au pus plastic sa protejeze cureaua de transmisie) un scut din plastic 1.600 RON, am gasit pe internet acelasi scut la 150 RON(eu am totusi scut din metal). Nu mai zic ca aveam o problema la geamul spate dreapta, a fost la tinichigiu masina si cand am primit-o am constatat ca manivela de la geam cazuse jos si fata portierei era plina de vaselina. Si multe alte peripetii..... Efectiv m-am saturat de Gold&Platin Bacau. Se bazeaza pe faptul ca o masina OPEL in general la noi in tara se vinde aproape singura.
Stie cineva contragreutatea de pe planetara dreapta ce greutate totala trebuie sa aiba? Mentionez ca cei din Bacau mi-au pus in total doua contragreutati a 1 Kg fiecare.
Daca ma poate ajuta cineva cu codurile filtrelor de : aer, polen, motorina,ulei ii multumesc anticipat, de preferat marca MANN.
Apropo, acuma ma uit pe devizul de la revizia de 15.000 km si constat ca nu au schimbat filtrul de ulei, este ceva normal? La cati km se schimba filtrul de ulei?
Ce marca de ulei 5W30 imi recomandati ?
Stie cineva un dealer OPEL in tara care te lasa sa vii la revizie cu piesele tale, sa stai langa masina in timp ce "artistii" lucreaza la ea ?
Va multumesc anticipat tuturor OPEL-istilor.
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Te duci frumos cu talonul in manutza la un magazin importator de piese si ii spui ce ai nevoie , vrei neaparat sa iti apara reviziile pe cartea de service a masinii ? penru ca nu stiu sigur daca alt service iti face revizia. Dar daca te duci la oricare alt dealer Opel o poti face linistit !
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
singura operatiune de service mai serioasa este schimbul distributiei.. care trebuie sa-l faci dupa minim inca 50mii km.

Filtrele de: aer, polen, motorina - poti sa ti le schimbi singur... este extrem de simplu

Uleiul trebuie sa-l schimbi parerea mea mai des decat o fac cei la reprezentanta... undeva la 8-10mii km... impreuna cu filtrul de ulei. Asta o poti faci oriunde la un service cat de cat mai rasarit... nu e mare inginerie.
Si sa ai grija sa bagi ulei bun in ea...
  • neavilly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mai raman totusi urmatoarele intrebari :

1) Ce pot face eu daca ei pe devizul reviziei de 15.000 Km nu au trecut filtru de ulei ? Probabil ca au uitat sa-l schimbe.
2) Contragreutatea de pe planetara dreapta ce greutate trebuie sa aiba ?
3) Ce marci de ulei - 5W30 - imi recomandati (cele mai performante) ?
4) Exista dealer Opel in Romania care te lasa sa stai langa masina in timpul reviziei ?

Va multumesc.
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
neavilly a scris:....1) Ce pot face eu daca ei pe devizul reviziei de 15.000 Km nu au trecut filtru de ulei ? Probabil ca au uitat sa-l schimbe.....


mergi la ei cu deviz-ul intr-o mana si cu manualul utilizatorului in cealalta si le dai cu ele peste ochi. In manual se specifica negru pe alb, ca uleiul se schimba la 30000km in mod normal, iar in anumite tari (Romania, Serbia, ....) se injumatateste intervalul de service, ceea ce inseamna ca ar fi trebuit sa-ti schimbe si uleiul. bafta!
  • nneeoo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
neavilly a scris:Mai raman totusi urmatoarele intrebari :

3) Ce marci de ulei - 5W30 - imi recomandati (cele mai performante) ?
4) Exista dealer Opel in Romania care te lasa sa stai langa masina in timpul reviziei ?

Va multumesc.


3. Iti recomand ulei si aditiv pentru acesta de la Metabond. Eu am bagat de la inceput metabond si acum am 200k km, fara probleme. Pentru detalii si preturi sub cel al pietei ma poti contacta.
4. In timpul reviziei da, cel putin la Constanta.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai grija ca daca patesti ceva la motor si se constata ca ai folosit aditiv de ulei - PIERZI garantia !
Eu folosesc Valvoline 5w30 avizat GM cu GM-LL-A025 ; B025 ; API: SM care poate fi cumparat cu 100-120RON , uleiul de motor este bine sa'l schimbi pina in 8-1o.oooKm sau un an de la ultimul schimb .
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Baga ulei de calitate eu recomand Castrol 5W40 si nu face tampenii cu metabond sau alte prostii pt ca e noua masina !
Skip ads

  • neavilly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
"Garantie", mi-au iesit peri albi cu garantia lor. Ce inseamna garantie? Defect din fabricatie corect ? Ce masina a anului 2007-2008 ai mai vazut fara protectie plastic in partea stanga fata, langa motor?(pe dreapta are ca e cureaua de transmisie). Ce masina moderna nu are insonorizare capota si portbagaj ? Pana si Loganul are aceasta insonorizare. Pe "garantie" au umblat doar la un geam spate si mi-a lasat masina fara manivela pe spate si fata portierei murdara de vaselina, "doar e pe garantie nu e pe bani ce naiba"(asa gandesc mecanicii de la G&L Bacau).

Si sunt foarte multe de zis despre cei de la Gold&Platin Bacau, din pacate numai de rau. Mi-ar trebui foarte multe randuri sa povestesc despre astia dar nu merita. Sunt sub orice critica.
De asta nu ma mai intereseaza nici garantia. Poate doar sa ma duc in alt oras la un dealer Opel.
Motorul fiind nou si de ultima generatie normal ca nu o sa ii pun aditivi.
Inafara de -5W30- ce uleiuri imi mai recomandati?

Va multumesc
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
in stanga fata nu are plastic nici astra G fabricata in germania, acolo se gaseste cutia de viteze...
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
neavilly; Imi pare rau ptr. tie si ptr. masina ta care nu meritati tratamentul primit. Esti in Bacau, deci cauta alt dealer de Opel si fa revizia si ce mai trebuie sa faci la masina. Schimbul de ulei il faci la cel mult 10.000 km, indiferent de uleiul pe care il folosesti. Apropo de ulei; vezi in carte specificatiile GM si cumpara echivalentul. Eu zic ca un Castrol este binevenit. Daca esti nemultumit de ei service, da o tura pe la ei impreuna cu protectia consumatorului si ai sa fii uimit ce amabili vor deveni. La 15.000 km trebuie sa-ti schimbe toate filtrele. Am ajuns odata pe la ei si am avut nevoie de doua becuri si nu mi-au spus cat costa decat dupa ce au taiat factura: sunt ciudati rau de tot! Scutul este optional! Bafta! Wink
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,@neavilly,din cate stiu,uleiul recomandat dintotdeauna de Opel,ca partener traditional este ARAL,tot asa cum la Renault e ELF
Skip ads

  • neavilly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, mersi de informatie, cred ca am sa merg pe Castrol.
Revizia am sa o fac cu materiale si ulei bun la 15.000 cum e recomandat. Faza cu schimbul uleiului la 10.000 mi se pare o un "mit" de-al mecanicilor romani ca sa aiba o paine de mancat. De ce in Germania se poate si la 30.000 ? Ok la noi este praf si mai mare poluarea, dar nu suntem totusi chiar in India sau China sa avem chiar asa probleme cu poluarea.

Poate sa zica vreun coleg forumist care are MULTI KM parcursi la cat ar fi cel mai bine indicat un schimb de ulei la diesel, luand in considerare protectia motorului in primul rand ?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Un schimb de ulei costa aprox 1 mil. Deci daca faci schimbul la 15.000 in loc de 10.000 economisesti mai putin de 4 milioane la 100.000 km... Merita sa distrugi motorul ala pentru 4 mil la 100.000 km? Embarassed
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am ajuns cu un schimb de MobilS TurboDiesel 10W40 la 12.500. Si se cunoaste diferenta crancen. Devenise motorul mai zgomotos si la schimb, am constatat ca vechiul ulei nu prea mai avea calitatile de ungere ca la 8000. Deci fac schimburile la 10.000 sau chiar un pic mai devreme, daca incepe uleiul sa se duca.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
iso a scris:Ai grija ca daca patesti ceva la motor si se constata ca ai folosit aditiv de ulei - PIERZI garantia !
Eu folosesc Valvoline 5w30 avizat GM cu GM-LL-A025 ; B025 ; API: SM care poate fi cumparat cu 100-120RON , uleiul de motor este bine sa'l schimbi pina in 8-1o.oooKm sau un an de la ultimul schimb .

Sunt complet de acord cu ISO!
eu folosesc tot Valvoline, tot 5w30 si la 8500 km cand m-am dus la schimb de ulei, tipul de la Service (si e inginer auto, ovidium stie Wink )
nu vroia sa ma creada ca are atatia km !
Cu celelalte marci pe care le-am folosit, la 4-5000 era deja subtire.
  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
atentie de unde cumparati uleiurile pt ca piata e plina de marfuri false, contrafacute. eu am patit-o si cu uleiurile si cu restul pieselor.
ambalajele sunt originale insa produsul.....

modulele de aprindere"italienesti" care se ard mereu sunt chinezesti domnilor sau in cel mai bun caz turcesti!
am schimbat rampa de culbutori iar peste 2 luni am verificat gradul de uzura....surpriza culbutorii aveau o uzura neuniforma de cca 1.5mm si mi-au distrus si axul cu came. Shocked
mi-e sila.....

la reprezentanta din Baia Mare m-am dus pt un test cu Tech-ul (fara de care stiu doar sa mature prin curte) si aveam garnitura de chiulasa arsa de-mi baga presiune in instalatia de racire cu sunetul specific.

diagnosticul lor? frunze la ventilator! (care era oricum inchis)

hotie si incompetenta totala. ingineri, auzi!

de cativa ani stau in Italia vreau sa va spun ca piesele (aceleasi) sunt mult mai ieftine si culmea..... mai si tin.
sa nu mai vorbesc de schimbat ulei, echilibrare roti sau unghi de fuga. toate sunt mult mai ieftine. ba unele firme iti mai si spala/aspira masina ca sa te castige ca si client!

imi cer scuze pt off topic dar nu m-am enervat sa aud a N oara de reprezentantele astea.....
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
TOtusi as fi curios sa raspunda cineva si la intrebara cu contragreutat cu plantenera ca eu nu am inteles.. despre ce este vorba
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am optat sa imi schimb distributia si placutele de frana, la reprezentanta din Oradea deoarece am iesit mai ieftin cu aproape 350 lei fata de reprezentanta din Baia Mare.Sigur, am alimentat motorina de 70 lei dar a meritat.La Oradea am putut sa stau langa masina in timp ce se lucra la ea, la BM nu se da voie.Oricum difera foarte mult modul de abordare al muncii la Oradea fata de BM.Mecanicul nu se urca direct cu salopeta murdara pe scaun cum fac unii la BM, care desi sunt murdari pe maini, pun mana direct pe cartea service a masinii.
Tomix, tu ai patit-o cu uleiul si piesele contrafacute , achizitionate de la reprezentanta Opel?
  • ioo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
in legatura cu contragreutatea respectiva: ei monteaza dupa specificatiile producatorul o contragreutate de 1 kg (cel putin asa cred) dar zgomotul in cauza dispare din plaja de turatii 2000-2250 si apare la 1750-2000. mai rau, zgomotul se aude destul de clar cu aceasta contragreutate si in viteza a 5-a. pe un alt forum, un user (cel care a venit din ce stiu eu si prima oara cu rezolvarea cu ajutorul contragreutatii) spunea ca a fost la dezmembrari si si-a cumparat o contragreutate de 500 gr, si dupa ce a dat jos pe cea de 1kg, a montat-o pe cea de 500 si a scapat de belele.
eu tocmai sunt in "negocieri" cu gp in iasi ca sa sesizeze producatorul ca solutia lui nu e buna si sa vina cu alta. problema e ca sunt destul de refractari la propunerile mele (nu vreau sa ma laud dar eu cand le vorbeam de contragreutate anul trecut prin mai, se uitau la mine de parca as fi cazut din cer si imi spuneau ca nu exista asa ceva) si am ajuns sa le spun ca voi da bani pe ea dar mi-au replicat ca ei urmeaza cu sfintenie specificatiile producatorului (si nu se abat de la calea cea "dreapta" Smile)
Sper totusi ca, asa cum s-au luminat atunci cu contragreutatea respectiva...vor ajunge sa rezolve si problema asta. e mai greu cu ei (ca doar au patron un turc Razz ), dar tre sa fii insistent
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR