Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
As vrea sa schimb masina actuala si m-ar interesa parerea mai multor oameni, ce ar alege si cum ar gestiona un buget de 15k euro cu tva inclus.
Cateva repere despre ce vreau:

-sa fie economica, maxim 8-9% in oras
-motorul sa aiba capacitate de bun simt fata de taxa de prima inmatriculare, putere ~100cp, eventuale posibilitati de remapare, eventual diesel
-sa fie clasa compacta, nu ma intereseaza nici mai sus nici mai jos
-sa aiba ca dotari minime aer, mp3, jante 17, geamuri electrice...
-sa fie noua / aproape noua / leasing / preluare leasing
-sa nu arate banal Very Happy

Em ma gandesc destul de mult la un gtc cu 1.3cdti. Poate mai sunt si alte masini faine la banii astia sau, daca nu mai sunt, macar sa spuneti ce parere aveti despre asta.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Kia Cee'd 1.6 115CP, 13500 de euro cea mai joasa versiune si are foarte multe dotari. Pana la 15000 de mai pot adauga. Garantie 7 ani din care 5 bara la bara.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Daca este "Ghost" de pe CG, inseamna ca stie discutia despre Cee'd. Pe aria auto, bineinteles. Smile
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt ghost pe cg, sunt altu acolo Very Happy
Pare draguta si interesanta oferta kia insa... nu stiu, ceed este o masina pe post de cobai in momentul de fata. In afara de asta,ma bucur la 1000 de euro si scap o masina asa frumoasa cum este astra, nu prea este corect dealul. Chiar am o problema Very Happy
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
care e problema cu gtc-ul actual?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ar mai fi Renault Megane 1.5DCI 105CP, Citroen C4 1.6HDI 115CP, FIAT Bravo 1.4T 120CP (preferatul meu- benzinar cu turbina si consum de 9% in oras), FIAT Bravo 1.9multijet 120CP, toate intre 15-16000 euro.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiam motorul de 1.4t. Suna chiar bine, pacat de masina pe care e pus...
Problema este ca nu prea este nici o problema, vreau sa schimb ceva. Ma incanta cele 6 trepte, cuplul de diesel si alte cateva chestii. De asta nu stiu daca masina va fi alta si nu tot un gtc cu 1.3 sau 1.7
Pana la urma cred ca am sa fac un efort pentru 1.7 110cp si 6 trepte. Probabil in 6-12luni. Ramane de vazut cui predau leasingul si in ce conditii.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
love inca nu miai raspuns la intrebare. merci
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La Corsa D dieselul de 1.7 si 125cp consuma mai putin decat cel de 1.3 si 90cp si la 15k poti cumpara una pe 3 usi varianta Cosmo
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu ma prea impac cu dimensiunile corsei si cu clasa din care face parte. As face un compromis de genul pentru un mini. Adica sa stiu ca este mica si suparata.
@DJ34KLA Credeam ca ti-am raspuns Wink
care e problema cu gtc-ul actual?

Problema este ca nu prea este nici o problema, vreau sa schimb ceva. Ma incanta cele 6 trepte, cuplul de diesel si alte cateva chestii. De asta nu stiu daca masina va fi alta si nu tot un gtc

Si 1.9 120cp 6t este dragut insa taxa de inmatriculare este de-a dreptul nesimtita, totusi merita luat in calcul.
La 16.500 tva inclus (cu tot cu reducere) ar iesi un njoy cu acest motor cu jante 17, clima si sport.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa incerci un VW! Eu am reusit sa duc un Passat la 360.000 si un Sharan la 300.000. Cheltuieli de reparatii 0 doar intretinere.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
M-am gandit si la un fel de vw, adica un leon. Arata bine dar e scump si niste motorizari de toata jena. Sa dau gtc ul ca sa iau un golf chiar nu vreau. Intradevar sunt fiabile dar cat timp vorbim de o masina noua, nu cred ca se pune aceasta problema...
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu am fost f.f. multumit de VW cu motor de 1,9 TDI preferabil cu rosu la ultimele litere. Prietenilor asta recomand si mie la prima schimbare. Alegerea e a ta dar sa te uiti si aici:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1491
Sincer, doar pe la 100 de mii sa zic ca, de bun simt am schimbat ceva bucsi pe fata, dar pana la. In rest numai ulei filtre si motorina.
In schimb la opelul meu deja se aprinde cheita cu motorul , modul regulator climatronic si oare ce o mai vrea?
Recunosc ca si pretul de nou e altul....
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cumnatul meu din Italia are un Golf 1.9 105CP, sport edition, 2004, 90000km, cumparat de la dealer cu 18000km, garantie, si doar 4 drumuri pana in Romania, in rest purtata numai pe strazile perfecte din Italia. La primul drum in Romania a rupt ceva pe la roata stanga fata, la o groapa un pic mai nasoala. In fiecare an trebuie sa adauge freon, iar, mai nou, i s-a spus ca trebuie schimbat computerul de la aer conditionat.

Sa ai o masina buna e o chestie si de noroc, nu neaparat de firma.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dupa ceva vreme revin cu aceasta discutie
Desi mai sus am zis ca nu ma bag la o clasa mai mica, de ceva vreme mi-am schimbat perspectivele iar asta doar datorita traficului din Bucuresti.
Daca ar fi sa fac schimbul asta maine, probabil ca mi-ar fi greu sa renunt la masinuta mea Embarassed, dar cu timpul o sa ma obisnuiesc cu ideea ca inca o masina mare pe strazi inseamna trafic si mai ingreunat... Oricum de bani nu o sa dispun incat sa pot cumpara un seria 1 sau a3 asa ca masina castigatoare este... MINI Very Happy
Asa dar, va dati si voi cu parerea despre masina asta? Sau daca cunoasteti persoane care detin, probleme de care ati auzit, nemultumiri dar si multumiri. Orice informatie este bine venita.
Intentionez sa iau un S second hand sau un Cooper nou, ale caror preturi oscileaza intre 16 si 19 mii euro. Este drept ca mai mult ma incanta un S insa nu pot ramane indiferent nici la posibilitatea unei masini noi, si vorba aia, este o masina pur englezeasca de la conceptie la fabricatie.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
obsedant: corsa opc Smile)
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mda, este o masina foarte tare din toate punctele de vedere dar sare mult la pret.
Mai intervine si marimea ei si e prea pretentioasa pe ansamblu. Vreau o masina pentru oras dar care sa aiba si ceva inclinatii sport, ori corsa numai de oras nu e. De aceea vreau sa discutam doar despre Cooper si S.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La banii pe care ii dai pe un Cooper S mai bine un Astra OPC.
Si parca vroiai sa consume putin?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Unde gasesc astra OPC la 16 mii? Sunt constient ca nu imi permit masina aia.
Da, vreau sa consume putin si sunt de parere ca 1.6 aspirat sau turbo, nu poate sa consume mai mult decat 2.0 turbo de pe OPC.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ai scris mai sus de Cooper S,ori unul sub 19k decent nu cred ca vei gasi cat despre ca ar fi masina pur englezeasca ..din cate stiu este cu motor de BMW.
Daca un consum de minim 12 in oras ti se pare mic e ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR