Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • catiusha

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Ma intereseaza daca si-a pus cineva GPL pe Zafira, unde a plasat butelia de gaz si cat a costat instalatia.
As vrea sa pun si eu GPL, dar n-as vrea sa pierd cele 7 locuri Sad.

Multumesc.
Skip ads

  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara !
In primul rand vreau sa salut toti Zafiristii si sa mai anunt o " firava " prezenta pintre ei !
In legatura cu GPL - ul ... din luna decembrie ( la o luna dupa ce am mi-am luat Zafiruta, noua nouta ) am inceput sa studiez problema ! Plin de speranta m-am dus direct la reprezentanta ... stupoare ...cred ca daca le-as fi cerut sa-i puna aripi as fi avut mai multe sperante decat am primit ptr GPL ! Pana la urma oamenii au fost cinstiti si au recunoscut ca nu se pricep si ar fi mai bine sa incerc direct afara daca vreau sa am consum mic si sa functioneze totul perfect ! In consecinta am luat legatura cu o reprezentanta Opel din Germania si am primit o oferta complecta ! Daca te interezeaza pot sa-ti trimit sa vezi ce inseamna la ei o operatiune de genul asta ! Eu pe data de 1 martie plec cu a mea afara si o sa trec pe la ei sa-mi respunda la anumite intrebari iar undeva pe sf verii intentionez sa ma duc sa montez ! Pe scurt : totul dureaza cel mult 4 zile, costa aprox 2550 EU cu tot cu tva ( se poate recupera aici ) , este vb de kit original Opel, se fac toate conexiunile la computeru de bord, etc ! In cazul in care cineva doreste pot sa postez devizul pe care l-am primit ...... ! Sunt totusi curios daca la noi exista o reprezentanta care sa monteze asa ceva .....
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sunt si eu curios.eu am o astra g,dar e vreau sa imi fac o idee sa vad ce si cum...ms anticipat
  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Maine o sa postez tot ce am despre acest subiect si sper sa fie si altii care au informatii ....
Skip ads

  • catiusha

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc polman pentru informatii.
Unde anume in Germania mergi pentru aceasta operatiune?
  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bremen ... acolo am eu treaba ! Dar am inteles ca se poate monta in orice " Opel Service Partner " de la ei
  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum va spunem ieri, postez devizul primit din germania. Ptr a nu se considera publicitate sau ceva de genul asta am taiat antetul.

  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ms mult...dar ce avantaje ai fatza de o instalatie montata in ro?in afara de garantie Wink
Skip ads

  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Korect ! Nu ma intereseaza sa montez acolo si la banii aia ... as pune aici ... dar cand aduc vorba de instalatie originala ( sa nu uitam ca masina este noua si parca nu mi-as bate joc ) si conectare la computerul de bord toti dau din umeri si ma trimit la plimbare . Plus de asta nu as pierde nici din spatiu ... abia astept sa ajung acolo si sa vad concret unde se monteaza, cum ...etc !
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu te`am intrebat pt ca aici in cr am int un tip care si`a montat gpl pe o nubira II,am impresia nu sunt sigur daca era nubira II sau leganza, si si`a pus injectoare separate de gaz(dar ii ramanea un bec aprins in bord care cica ar fi fost de la injectoare dar ca nu ar fi avut timp sa ajunga la reprezentata sa o ii faca ceva legat de ecu)
faza cu conectarea la computerul de bord:-?....nu ar trb sa fie chiar atat de grea,adica oricum inst are propriul ei computer...ar mai ramane doar pb cu conectarea intre cele 2 Rolling Eyes .eu,cred ca o sa prefer o inst montata in ro (m`ar aj undeva in jur de 1000euro una buna)....momentan nu am acesti bani asa ca mai astept si intre timp ma interesez in stanga si dreapta.
sa ne tii la curent cu ce rezolvi.ms mult


Ultima modificare facuta de a1ur3l la Mar 12 Feb, 2008 11:20 am
  • catiusha

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In Ro nu se poate pune instalatie fara sa pierzi spatiul?
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ba da.in locul rezervorului de benzina sau in locul rotii de rezerva,adica...renuntzi la ceva si pui butelia in locul ei.bineinteles ca in acest caz difera si autonomia care o ai pe gaz(difera si cantitatea din butelie pt ca este mai mica sau mai mare)
Skip ads

  • catiusha

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da' butelia poate sa ti-o faca de ce dimensiuni vrei?

si rezervor de benzina nu mai am deloc?
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
faza cu dimensiunile pe comanda nu o stiu, stiu insa ca difera dimensiunile(adica sunt mai multe dimensiune deja facute).oricum nu cred ca ai pierde prea mult spatiu,o poti pune pe lung si nu iti limiteaza accesul in spate.
daca o sa o pui in locul rezervorului atunci nu vei mai avea rezervor de bezina, in caz contrar le vei avea pe aman2 si le vei putea folosi pe aman2 fara nici o pb
oricum ideea este ca nu e bine sa renunti nici la rezervor si nici la roata de rezerva ca nu se stie cand iti trebuie.
oricum mai intereseaza`te ca poate se poate sa pui inst GPL fara sa pierzi spatiu.oricum si la varianta lui @polman tot o sa pierzi spatiu.....(asta o presupen eu ca nu prea vad unde ar putea fi montata acea butelie ca sa ramai si cu roata de rezerva si cu rezervorul de benzina si sa nu pierzi nici spatiu)
  • catiusha

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
varianta lui polman este ca in germania iti monteaza un alt rezervor pentru benzina, mai mic. Dar nu stiu daca la noi este cineva care sa faca asta...
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut zafiristilor!Am studiat putin discutia voastra si vrea sa dau o parere ca un posesor de Zafira 1.6 16v an fabricatie 2001.Vrea sa va spun de la inceput ca eu am cumparat aceasta masina din Belgia direct de la proprietar cu 135.000 km la bord .Am fost si sunt foarte multumit de ea contrar unor pareri de pe forum cum ca motorul e prea mic ,consumul cam mare etc...imediat dupa ce am ajuns cu ea in tara am optat pentru instalatia gpl fara a pierde acele locuri in plus adik mi-a montat o butelie toroidala in locul rotii de rezerva, iar roata in plrbagaj la drumuri mai lungi iar la drumuri scurte si in oras-kit pentru reparat roata in caz de pana.Deoarece fac naveta cca 30 km pe zi sunt foarte multumit de alegerea facuta .Instalatia este BRC SEQUENT 24 montata foarte ingrijit in localitatea Vernesti,jud.Buzau care a costat in iunie 2006-2600 ron
Mersul este normal demarajul este bun chiar si viteza am ajuns la 170km/h asa ca sunt foarte multumit iar consumul undeva la 0,5 sau 1l peste consumul de benzina depinde de fugareala .Succes la toata lumea Razz
  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatie Cristi_ilie, dar te intreb : crezi ca respctiva persoana poate sa-mi coneteze instalatia la computerul de bord, sa nu uitam ca exista o diferenta intre versiunile de masini de aproape 7 ani ! Nu vreau sa te jignesc ... dar vreau sa am garantie pe ceea ce montez ... si sa-mi functioneze korect. Eu am vazut in toamna ( 2007 ) o instalatie montata direct din fabrica pe o Zafitra si e diferenta cam mare fata de ce am vazut montat artizanal aici .... Opel furnizeaza kituri de instalare pentru masinile lor ... ce fel de injectoare ai ?
  • 78DON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
catiusha a scris:In Ro nu se poate pune instalatie fara sa pierzi spatiul?

Wink ba da. cine e din ploiesti poate veni sa vada.eu am puso in locul rotii de rezerva,doar k nu-i chiar asa tare cu gazul.eu am motor 1,6 16v si consuma km 13/14 la 100km Sad .instalatia m-a costat 16mil(sunt prieten cu cel cara are firma,dar nu cred k a fcut sacriifici mari.)rezerva te incurca doar knd tii toate canapelele ridikte.(randul 3). instalatie gpl tomasetto.rez stako 55l ser739. cam asta au scris la rar in talon despre instalatie. si chiar dak o faceti in germania tot va bateti joc de masina.pt k motorul a fost conceput pe benzina.gpl-ul este o alternativa de a face economie.dar nu pt mult timp. id-ul de mess dak vrea cineva. * zeusetern *
  • BIBUS

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
buna.am si eu o intrebare,vreau sa pun si eu GPL pe ZAFIRA mea.cam la cati km sau cand va trebui sa schimb injectoarele sau bujiile? Smile
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iata ca revin la acest subiect si raspund ca am o instalatie BRC SEQUENT 4-da-ti cautare pe google si puteti afla mai multe ;cu 4 injectoare de care sunt tare mandru si mai mult de atat i-am pus si pe Astra tatalui meu.Consumul evident ca si benzina :daca te dai la ea mananca ;daca mergi frumos te rasplateste pe masura.Eu fac saptamanal cam150 km si sunt foarte multumit .Bafta multa .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR