Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salutare,

am mai patit ceva (din nou:)
la un drum prin oras de vreo 30 min (seara, deci fara trafic cine stie ce) am vazut cand am ajuns ca roata stanga fata e fierbinte rau si miroase a ars. cand m-am intors am facut acelasi drum si era rece gheata.
ieri insa am mers tot distanta aia si s-a incins rau. mai mult masina tragea naspa si cand o lasam pe liber frana singura.
marti ma duc la mecanic sa desfaca, e etrierul blocat din cate am inteles, insa poate cineva sa imi zica daca de la cei 4-5 km in care am mers asa pana la dest s-a intamplat ceva de la caldura? cam ce treb schimbat in astfel de cazuri? o fi scump.... sa stiu ce ma asteapta Smile
Skip ads

  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic ti s-au blocat pistonasele acelea mici pe care culiseaza etrierul, trebuie desfacut, scoase pistonasele si slefuite cu smirghel fin pana nu au nimic dubios pe ele. Eventual sa verifici daca vaselina de la rulment nu ti s-a topit si curs pe acolo, in rest n-ar trebui sa aiba nimic.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspuns.
imi era teama ca de la caldura sa nu fi patit ceva placutele sau discul, garniturile, rulment .... chestii de genul
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
arunca etrierele de kadett..ca sati mearga calumea trebuie sa schimbi pistonasele si 90ron costa setul(pe o parte), garnituri nu ai sa gasesti separat si cu improvizatii nu merge,...am incercat eu si pe la 7.5bari imi sufla,...nu se merita, cauta una de pe astra F si vei avea frana beton, fara agriji se potriveste 100%+ sunt versiuni cu discuri ventilate si acelea se potrivesc dar trebuie schiimbat discul si jentile pe14.placutele de la kadett nu o sa ti se potriveasca.

ps. caldura + pistonasele de egalizare duse = disc distrus.
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am fost azi la mecanic. discul si placutele era ok, pistonasele si etrierul ok, insa cele 2 pistonase de ghidare erau praf - ambele blocate si unul rupt.
mi le-a schimbat si acum pare ok.
o sa mai testez si la un drum mai lung
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ti-am spus eu...
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
da, ai avut dreptate. merci de sfaturi.
am mers la drum mai lung - 100km, am oprit in mijlocul campului fara sa franez si roata este rece, deci solved
pret lucrare, pt curiosi, 60 lei (mana de lucru+cele 2 pistonase de glisare+schimb ulei) - grozavesti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR