Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am scormonit foumul si nu am gasit un subiect similar cu al meu (am citit 2 care se legau de batai, dar nu mi se potriveau Smile ), probabil ca este dar nu l-am vazut Razz

Fenomenul este urmatorul. La viteze de peste 60 km/h simt o bataie in volan cand fac usor dreapta cu volanul, suficent de usor cat sa nu schimbe masina brusc dreapta. Este adevarat ca masina trage putin dreapta, (am fost la reglat diretctie, dar nu s-a schimbat nimic din pacate... ori a gresit omul ori am o problema la masina) iar eu tin volanul usor stanga, dar dupa cum spuneam, nu ceva suparator. Nu imi dau seama de la ce poate fi bataia asta. Mentionez ca se simte in volan.

E important de stiut ca am cauciucuri noi pe fata, roti echilibrate nu demult (problema am avut-o si inainte de echilibrare si dupa, cu jate si cauciucuri diferite). Bieletele sunt bune, telescoapele deasemenea, rulmentii nu huruie.

Aveti ceva solutii? Mentionez ca saptamana viitoare os a vizitez un service. Momentan sunt calic Smile)
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bucsile de la bara de torsiune ambele?
ai verificat?
am aceleasi simptome si astea sint la mine
  • vectra_turbata

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
verifica planetarele! si mie mi sa intamplat ceva asemanator la alta masina si era de la planetare!
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
capetii de la planetara dinspre roata sunt i-am schimbat acum 30 mii km. Cei de la cutie nu. E adevarat ca m-am uitat cu ochiul liber si la alea care intra in cutie si nu se vedea sa fie spart burduful sa chestii din astea.

L-a bucse nu m-am gandit... dar eu stiam ca daca sunt bucse uzate, sau pivoti, bataile respective sa simt in permanenta, nu doar in anumite circumstante, sau gresesc? Ar fi tare bine sa fie de la bucse... ca daca e de la planetare e scumpa problema Very Happy

Cum le pot verifica eu bucsele? Sau trebuie sa merg la un mecanic neaparat?
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Thunder_02 a scris:capetii de la planetara dinspre roata sunt i-am schimbat acum 30 mii km. Cei de la cutie nu. E adevarat ca m-am uitat cu ochiul liber si la alea care intra in cutie si nu se vedea sa fie spart burduful sa chestii din astea.

L-a bucse nu m-am gandit... dar eu stiam ca daca sunt bucse uzate, sau pivoti, bataile respective sa simt in permanenta, nu doar in anumite circumstante, sau gresesc? Ar fi tare bine sa fie de la bucse... ca daca e de la planetare e scumpa problema Very Happy

Cum le pot verifica eu bucsele? Sau trebuie sa merg la un mecanic neaparat?


Pune masina pe o rampa, intra sub ea, fa-i un balans si asculta acel scartait. Chestia asta o face doar cand e frig afara. Ca sa ma conving ca e de acolo am udat bucsele cu apa si nu mai scartaie la balans. Deci alea-s ! Trebuie sa le schimb dar e cam nasoala pozitia si mai astept un pic caldura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR