Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am cumparat alta chiuloasa si garnitura pt x20xev si nu stiu cum trebuie stransa. stie cineva ,strangerile si la ce cuplu trebuie?
Nu am nici un mecanic bun prin zona ,decat d-astia mioritici care repara doar Dacii.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru motorul X20XEV:


  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
MERCI! TOT TOT AM INTELES! Wink
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai cine a facut la Dacie poate sa faca si la astea..Ii arati tu surubul cu care sa inceapa (1) si le strange incetisor pe toate pana se apropie chiuloasa de bloc..Dupa aia iti cam trebuie cheie dinamometrica si unghiulara (dupa schema),dar merge si batraneste,fara cheie (daca are `ureche` si a mai facut asa,sa nu fie a ta prima) sau doar cu dinamometrica.
Daca vrei sa o faci tu,se strange in mai multe etape,putin cate putin,pana cand ajungi la final.Cine are sa-ti dea o dinamometrica cu imprumut,fi sigur ca stie sa-ti explice cum se lucreaza cu ea,fiind foarte simplu.Se recomanda si inlocuirea suruburilor,ca cica s-ar intinde,dar sincer eu nu am schimbat la nici un motor pana acum.
PS-Am incercat sa-ti explic deoarece din raspunsul tau nu se intelege daca ai priceput sau mai rau te-a incurcat..
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
MULTUMESC MUUUULT! am reusit sa o strang cu dinamometrica. maine urmeaza sa pun distributia noua, sa mai montez admisia si rampa cu injectoare si ii dau o cheie. daca ma puteti ajuta, as vrea sa stiu cum trebuie sa aliniez cureaua de distributie. Din cate am inteles eu gradatia de la axele cu came trebuie sa coincida cu taieturile de pe capacul de plastic al motorului iar fulia de la vibrochen trebuie sa fie cu semnul in dreptul cuiului acela. CORECT SAU AM GRESIT CEVA? Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR