Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
dragoshel a scris:M-a ajutat VECTRA DTI caruia ii multumesc pe aceasta cale inca o data.DECI...m-a ajutat dar EU am montat-o.

lasa-neeeeeee ! lasa-neeeeee! nu mai dezinforma lumea ! situatie este inversa ! Razz
propun sa inchidem topicul si sa continuam discutia aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=232
Skip ads

  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am pus tot cu 6mil 400 de mii...dar isi merita banii, le-am pus acum un an si prietenii ma intreaba daca asa am cumparat masina cu geamurile negre
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca folia asta omologata isi merita toti banii.
Spre deosebire de cea din piata , asta ''cica'' opreste 99 % din radiatiile solare .
Se zgarie foarte greu , iar vara cand te urci in masina dupa ce ai tinut-o in 45 grade , nu ''te arzi'' ,comparatiz cu o masina fara folie.. omologata.....
  • Vga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am pus io folie pe Gtc meu si ma costat 5 milioane folie Lumar cu tot cu autorizatie si mi-au pus baietii si pe parpriz parasolar din folie. se vede super si am garantie la fel 5 ani orice s-ar intampla ei imi schimba folia.
Skip ads

  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vga a scris:Am pus io folie pe Gtc meu si ma costat 5 milioane folie Lumar cu tot cu autorizatie si mi-au pus baietii si pe parpriz parasolar din folie. se vede super si am garantie la fel 5 ani orice s-ar intampla ei imi schimba folia.

bun venit!
Vad ca este primult tau post .
Daca nu-ti este prea greu baga si tu ceva in Garajul meu si la semnatura .
  • Vga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Profil actualizat! Multumesc pt informatie!
  • welcea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sal sunt din Mizil , Prahova si vreau sa te intreb dragul meu dragoshel de unde pot lua si eu o autorizatie pentru ca la mine masina asa a venit din Belgia, a fost trecuta si prin RAR dar nu am autorizatie!
Poti sa-mi zici si mie de unde sa iau si eu o autorizatie?
Multumesc mult !
  • Printz

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
welcea, din cate stiu eu nu prea se baga nimeni sa dea omologare/autorizatie ptr foliile puse in alta parte. Daca te opreste politia (din cate stiu de la prieteni) spui ca asa ai cumparat-o.. Salutari!
Skip ads

  • Vga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
AUTORIZATIE FOLIE RAR SPATE ( LUNETA ) SI LATERALE SPATE 0724.608.215 GABI
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vga a scris:AUTORIZATIE FOLIE RAR SPATE ( LUNETA ) SI LATERALE SPATE 0724.608.215 GABI

Autorizatia este pentru folie llumar ?
  • Vga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu. posibil sa faca pt orice tip de folie. o sa il intreb pe tip pt k imi este prieten si o sa iti dau un raspuns mai concret Very Happy
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vga a scris:AUTORIZATIE FOLIE RAR SPATE ( LUNETA ) SI LATERALE SPATE 0724.608.215 GABI

cat costa autorizatia ,are si certificat de conformitate si abtibilduri pt ele.
eu vreau pt luneta ,2 usi spate si parbrze spate , masina e combi
Skip ads

  • tz3pis0r

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 1.9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sunt foarte multumit de folii !
mai ales vara:D
  • lorento_laurentiu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa va documentati bine inainte sa aruncati fel si fel de informatii care nu ne ajuta de nici un fel.
Eu am urmatoarea sugestie! vizitati www.montajfolieauto.ro aici gasiti toate informatiile de care aveti nevoie si dupa acea putem discuta mai la obiect. Multumesc!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Copy-paste:
Ce spune legislaþia?

Potrivit legislaþiei – Ordinul mi­nistrului Transporturilor, Con­strucþiilor ºi Turismului nr. 2132/2005, pentru aprobarea Reglementãrilor privind omologarea individualã –, autovehiculele trebuie echipate cu geamuri omologate cu o transparenþã de minimum 75% pentru parbriz ºi minimum 70% pentru lunetã ºi gea­murile laterale. Marca de omologare care trebuie sã existe pe geamuri atestã faptul cã iniþial acestea au avut transparenþã de minimum 75% pentru parbriz ºi minimum 70% pentru lunetã ºi geamurile laterale.

Acum,sa revenim!Majoritatea autoturismelor Opel,vin din fabrica cu sticla "Temperat 75 %".Adica transparenta 75 % pe laterale,atat fata cat si spate.Legal deci,am mai putea aplica o folie cu grad obturare 5% pe laterale spate/luneta.5% este fix... Smile !Cu ce ma ajuta "Omologarea RAR",cand daca Garcea ma opreste si-mi retine certificatul de inmatriculare ,ca nu este el convins de transparenta,si ma trimite la RAR pentru confirmare,unde platesc inspectia si-mi spune inginerul "da-ti foliile jos,ca nu pot trece 75%,tu ai 25%...,ca sa-ti dau hartia sa-ti iei certificatul... "? Pentru ca RAR face o constatare si-ti scrie exact cat ai,adica peste limita legala!Degeaba am atunci eu certificatul in mana!Platesc si amenda,platesc si reconfirmarea RAR,pierd si timp.Situatie prin care am trecut,incontestabila!Daca vrea Garcea sa ti-o traga,ti-o trage cu certificatul omologare in mana,pentru ca indiferent ce folie-ti aplici ,esti peste limitele legale! Am si acum folii,"omologate RAR",dar la prima discutie mai aprinsa pe tema lor cu Garcea,le voi da jos neconditionat!Pentru ca tot legea spune ca nu este amendata "defectiunea" indepartata la fata locului... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR