Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutari domnilor,
Am un zgomot electric pronuntat, un tiuit de provenienta electrica, eu am impresia ca este un convertizor ce lucreaza pe o frecventa aprox. de cativa Khz.
Am facut o schita ! Zgomotul este localizat in desen cu rosu, iar acolo se afla un burduf cauciucat, prins de tabla cu 4 suruburi, prin care banuiesc ca trece un manunchi de fire!
Daca cineva a desfacut acel burduf, rog sa-mi spuna si mie despre ce piesa electronica este vorba acolo!
Masina functioneaza perfect, dar daca acolo exista un convertizor de tensiune cum banuiesc, cred ca ceva nu este in regula cu functionarea acestuia!
Masina este Vectra B 1,6 16V an '97
Astept de la dv. ceva lamuriri!
Multumiri anticipate!


Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ce ai desenat cu rosu in schita este calculatorul (ECU, ECM), mai exact sub burduful acela cu 4 piulite.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, acolo se afla ECU.Daca vrei sa desfaci burduful, ai grija la cele 4 piulite ca de regula sunt ruginite si intepenite si se rup foarte usor suruburile de pe caroserie.Iar burduful are rol de etansare a incintei unde se afla ECU.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sorin03aib, marius1998
Multumesc de info!
Mai exista si o alta posibilitate de a a junge la ECU? Ma gandeam pe interior...deoarece suruburile sunt ruginite intradevar! As dori sa-i fac macar o inspectie vizuala, iar daca cutia metalica nu este ambutisata cumva, sa inspectez putin si montajul electronic!
Mai sunt posesori de Vectre B similara cu a mea, care au sesizat acest zgomot?
Ete normal sa se auda acest tiuit in interior ? (chiar daca este la o intensitate mica)!
Daca cineva dintre dv. a desfacut un ECU si a si fotografiat montajul, as dori si eu acea fotografie ca sa-mi pot face o idee!
Inca odata multumiri!
Skip ads

  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asa face si la mine, 1.6 16V. Se aude cand pun contactul si in cateva secunde dispare.
  • razvan ovidiu

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
desfa torpedoul...vezi ca are 4 suruburi sub el..pipaie cu mana k nu s vad..si e chiar in spatele lui localizat ECU
asa arata desfacut...



yo nu l'am auzit pana acuma sa tiuie,cu toate k mi s aprinde check engine...
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns Ovidiu....am depistat de unde venea acel tiuit....este linga ECU o cutiuta neagra in care intra doua furtunase...unu era decuplat si probabil in interior, cutiuta are o valva care facea zgomotul ala! Am dat si ECU jos, am verificat ceva "cratere" pe cablaj cu ocazia asta!
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nasol, am un prieten care mi-a zis despre chestia asta.
L-a desfacut si l-a curatat, iar apoi nu a mai avut probleme, sau cel putin nu mi-a mai zis nimik despre asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR