Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ianirin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am trecut de asta demult Smile astept un raspuns de la cineva maine dim sa vad dak are
Skip ads

  • sebian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ianirin a scris:am trecut de asta demult Smile astept un raspuns de la cineva maine dim sa vad dak are

eu am patit-o ieri, asa ca daca afla cineva raspunsul la problema asta sa ne lamureasca si pe noi. Rugam frumos.
  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am patit asta. Am schimbat la rep. opel timisoara : identificare defectiune /test+furtun + manopera 816 ron.
De atunci il car pe cel defect in masina si intreb pe toata lumea care cunosc sa-si dea cu parerea de o varianta de reparatie (carpire).
Sad
  • sebian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
maximus meridius decimus a scris:Si eu am patit asta. Am schimbat la rep. opel timisoara : identificare defectiune /test+furtun + manopera 816 ron.
De atunci il car pe cel defect in masina si intreb pe toata lumea care cunosc sa-si dea cu parerea de o varianta de reparatie (carpire).
Sad

Am dat pe internet o cautare piese second, nu mai stiu pe ce site m-a trimis, dar am gasit furtunul la cineva din arad cu 100ron. Ca si carpire, la cel vechi, i-am bagat in interior un cot de cupru de 28mm la 45 grade pe care l-am prins in coliere, si cu care am circulat bine-merci vreo3 luni. Nu stiu daca varianta cu carpirea acelui furtun e ok, daca te uiti cand turezi motorul si intra turbo, o sa vezi ce dilatare apare pe acel furtun.
Skip ads

  • Shrimp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am cumparat acum 3 saptamani primul furtun interculer, cel din stanga la pret de 550 ron, iar maine trebuie sa il iau pe cel din dreapta, pret 760 ron. Intreb ca in simplu utilizator si absolut necunoscator al motoarelor: DE CE se sparg aceste furtune? Am fost la dif service-uri si mi s-a spus ca ar fi infundat EGR-ul si ca trebuie curatat. O alta parere ar fi ca trebuie curatat Egr-ul, galeriile de evacuare (sau admisie) si ceva pe la turbina. Este adevarat?
Astept raspunsurile voastre. Multumesc.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
De care furtun, din cele 2, ai avea nevoie ?













  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Scuze fratilor ca ma bag, dar asa furtun mic, iti da atata bataie de cap ? SmileSmile
Nu imi vine sa cred !
Probabil stiu cei de la opel, stiu ca aceste furtune sunt mai slebe si din aceasta cauza costa asa de mult si nu le prea gasesti sa il cumperi separat.
In aceasta privinta, ma bucur ca nu am diesel, ci benzina.
Bafta si la fara furtune sparte !
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daca astea sunt cele 2 furtune de care aveti nevoie , pot sa vi le aduc la 450 ron bucata. Furtunele astea reprezinta un defect foarte des intalnit la motoarele de 2.0 si 2.2 de pe vectra c modelele din 2002 pana in 2005. Ele se crapa in principal din 2 motive. Primul ar fi designul defectuos in raport cu grasimea furtunului. Furtunul original are un perete relativ subtire , care in timp, datorita presunii extreme la care este supus cedeaza. Al 2 lea motiv il reprezinta reziduurile de ulei care se depun pe interior si in timp mananca peretele, ducand astfel la craparea lui. Consecintele spargerii acestor furtune , dupa cum bine stiti deja, sunt pierderi mari de putere , fum negru excesiv si un consum ridicat. Furtunele astea de care va zic eu sunt facute din 3 straturi de silicon despartite de 2 randuri de textura special conceputa sa reziste la asemenea eforturi.
Skip ads

  • Shrimp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Problema mare cu aceste furtune. Nu se gasesc usor si sunt si super scumpe. Plus ca trebuie luat tot ansamblul. Ce hoti producatorii astia... sau distribuitorii... cred ca stiu ca sunt cautate doar furtunele de sus si ca pe restu` ansamblului nu il vor vinde, asaca ne forteaza sa luat toul desi nu vrem asta. TEPARILOR. Ce putem face cu restu`?... umplem apartamentele cu piese inutile ?...
Caut furtunul dreapta intercooler si nu il gasesc. Ce mi-a fost adus nu era decat o facatura, ceva cu mult silicon peste si dat drept original. Nici la SH nu il gasesc, desi imi este cam tarsha sa pun unul ce poate fi pe duca. Dar trebuie sa pun. Imi puteti spune unde gasesc asa ceva? Sunt interesat chiar si de propunerea lui cristiandvd.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca esti interesat de propunerea mea da-mi un pm
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Doar o idee pentru cei aflati in situatii de genul asta.
La o problema cu un furtun de inalta presiune din instalatia de climatizare a unui VW Polo am ramas socat sa aflu ca pretul reperului este 1150 Ron asa ca am cautat solutii alternative si pana la urma tatal meu a gasit in Baia Mare o firma care face furtune de inalta presiune si alte tipuri de furtune la comanda. Pe cel in cauza a dat 150 de Ron, deci 1000 de Ron economisiti. Problema este ca au nevoie de furtunul defect ca sa il poata clona.
Daca exista persoane interesate pot sa aflu date de contact de la firma respectiva. Nu am idee daca ei trimit prin curierat in tara dar probabil ca da si de asemenea sunt mai mult ca sigur ca nu este singura firma din Romania care face asa ceva.
Fara nici o suparare pt remarca, dar probabil ca si cele pe care le ofera cristiandvd provin tot dintr-o astfel de sursa (dupa descrierea constructiva)
  • Shrimp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Titro sunt sigur ca sunt multi interesati de cele spuse de tine si de firma care face "clone"... Eu astept detalii de la tine...
Cristiandvd - nu pot da PM. Vezi ca ti-am scris pe yahoo msg.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ok, in weekend aflu detalii si scriu luni pe forum. Eventual sa imi trimiteti un pm daca uit. Furtunul de la instalatia de AC de pe Polo este foarte ok facut, dar legat de fiabilitate nu stiu ce sa spun deoarece e montat doar de o saptamana.
  • wolflorio78

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am patit si eu aceeasi problema cu furtunul asta blestemat si incerc cu disperare sa il gasesc pe la dezmembrari in tara si strainatate.Poate imi veti da si mie de stire daca e sa gasesc numai si numai furtunul caci astia sunt niste magari care vand acel segment blestemat care costa 500/700 ron si exact fara un motiv daca se stie ca aceasta este BUBA vectrutelor!
  • wolflorio78

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Apropo de clonare a furtunelor este o firma aici la Piatra Neamt care produc si comercializeaza furtune de inalta presiune si de diverse marimi,am fost la ei si le-am aratat furtunul spunandu-mi ca ca ar putea sa faca acel tip de furtun (compozitie) dar nu au acea anumita presa care sa il faca cu acele coturi nenorocite!
  • wolflorio78

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pt. CRISTIANDVD As avea nevoie de furtunul din prima fotografie! Ma poti ajuta? Multumesc!
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Te pot ajuta binenteles.
Am sa intreb si maine ai raspuns


Ultima modificare facuta de cristiandvd la Lun 27 Jul, 2009 11:52 pm
  • wolflorio78

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2009

  • Mesaj Privat
As putea sa iau legatura cu tine prin tel? 0740698013 florin Da-mi macar un beep si te sun eu! Ms!
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am lasat nr meu pe privat . Da-mi un tel maine dim si vb
  • Baetash

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Metoda cea mai simpla si de succes sa spunem asha ...ar fi inlaturarea portiunii sparte a furtunului prin taiere si inlocuirea cu o tzeava de metal care sa intre in partea interioara si fixarea capetelor furtunului cu coliere metalice ...se gasesc la orice magazin de piese auto....
Mentionez ca aceasta solutie este valabila doar pentru furtunele crapate/sparte la minim 10 cm de capete...unde au o alta dimensiune pentru a fi bagate peste tzevile care ies sau intra in intercooler.

Have a nice day Wink)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR