Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am avut puþin timp liber sãptãmâna asta ºi m-am apucat de meºterit ceva pe la maºinã... Becurile de poziþie din faruri au fost victima de data asta. Au trebuit sã plece ºi sã lase locul unor leduri albe. Dar sã nu mai lungesc vorba... Dacã mai e cineva interesat de aºa ceva pentru opelul sãu, cam aºa am procedat eu:

În primul rând avem nevoie de:
1. Soclul vechi al becului de poziþie
2. Câte 2 leduri pentru fiecare far | leduri de 5mm (albe cu lentilã clarã, am folosit leduri simple în lipsã de altceva) | 1 leu / bucatã
3. Douã rezistenþe de 220 ohmi | dacã ar fi sã fac un calcul corect ar trebui o rezistenþã mai mare, dar... | 5 bani / bucatã
4. Câte un epiflex pentru fiecare far | epiflexul se foloseºte pentru injecþii intravenoase sau perfuzii | nu ºtiu preþ, se gãsesc la farmacie probabil
5. Becul de poziþie vechi, în caz cã eºuam Embarassed



Sã trecem la treabã:
1. Defiletãm capacul alb de pe capãtul epiflexului. Capacul are acelaºi diametru cu becul de poziþie
2. Tãiem sonda epiflexului cât mai aproape de capãtul albastru al bazei. Tãiem ºi de la ac.
3. Tãiem piciorul mai lung (+) al ledurilor sã rãmânã de aceeaºi lungime cu celãlalt (-)
4. Înroºim în foc acul ºi facem o gaurã pe centrul cãpãcelului alb. Avem grijã sã înþepãm rapid ºi perpendicular sã iasã cât mai micã gaura.
5. Trecem un fir al rezistenþei prin gaura fãcuta anterior.
6. Înfiletãm baza albastrã în cãpãcelul alb peste rezistenþã


Va urma poziþionarea ºi lipirea ledurilor pe soclul fãcut anterior.

Dacã punem ledurile drepte nu va fi iluminat tot farul ci vom avea doar un spot în partea de jos a farului. Dacã le îndoim vor bate pe oglinda farului ºi vom avea o iluminare mai uniformã.


Din pãcate nu am mai avut timp pentru poze mai detaliate cu etapele urmãtoare ale lipirii ºi montãrii în far. Dacã observ interes pentru subiect voi da mai multe amanunte.

Si rezultatul final...
(farurile nu au aceeaºi culoare pentru cã nu sunt la fel de lustruite oglinzile)



Spor la treaba!
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
ledurile de pozitie functioneaza in incinta farului.
Intrebare: In cit timp ledurile si montura se vor deteriora datorita temperaturii ridicate.
Pe alte site-uri am citit ca NU se recomanda ca ledurile sa funtioneze in spatiul farului. Da-ne de stire cind va trebui sa refaci ceva.
Bafta!


Ultima modificare facuta de calfianu la Vin 15 Feb, 2008 7:16 pm
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La asta nu m-am mândit Embarassed
Sper cã va þine... deºi sunt toate ºansele sã se topeascã tot ºi sã imi curgã pe oglindã. Becul de far e la doar câþiva mm distanþã, singura protecþie este o tijã de metal ce þine obturatorul de bec (între bec ºi montura ledurilor).

Vã þin la curent.
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru munca depusa insa eu la mine am pus gata cumparate(7,5 RON). Acuma nu stiu daca soclul era bun si la tine dar pentru ceilalti care au modele mai noi merg.
Sunt tot alb neon si functioneaza perfect (garantate 10 000 ore).
Skip ads

  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ªi bate drept înainte sau pe oglinda farului? Poþi pune niºte poze?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@calfianu eu am facut din 4leduri si in acest moment merg super..este adevarat ca la catva cm se gasesc fata de bec si eu lam lipit direct pe soclu nu am prelungit nimic, pe forum trebuie sa am poze cu ele.
la mine reflacta direct spre sticla farului si ledurile au fascicolul luminos in unghi mic..nu mai stiu precis dar cam 10-15grade max.
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!

Am incercat si eu la Vectra C sa pun asa ceva si merge f bine dpdv luminos, numai ca in bord i-mi semnalizeaza bec ars acuma Sad
Cum pot scapa de aceasta eroare?

Multumesc.
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Se monta inca o rezistenta de putere in paralel cu ledul cu rezistenta deja facut sau cumparat de-a gata. Valoarea acesteia intre 100 si 400 ohmi, spre 400 ohmi, si putere disipata de aprox 2W.
Bafta!
Skip ads

  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu ledul nu se incalzeste , asta ii diferenta intre led si bec , iar stati linistiti alea cumparate cu sute de mii de ore o sa se arda dupa maxim 1 luna sau 2 Smile , iar cel care ii facut acasa cum a facut MindToAsk sigur o sa il tina sute de ore
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am mers pe ideea de a pune leduri pe pozitie, tocmai pentru a reduce consumul. Wink
Daca pun rezistenta in paralel de 2W nu am facut nici o smecherie. Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cumparati becuri pozitie cu mai mult de 2 leduri smd. Daca becul de pozitie contine 5, 7 sau 9 smd-uri e un consum mai mare si nu se mai sesizeaza bec ars.
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut Ovidiutm.

Cele pe care le-am incercat aveau 5 leduri, dar nu e rea ideea te, o sa caut cu 9 buc . Smile

Daca merge dau de stire. Smile
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mity, am un prieten care si-a pus leduri pe pozitie cu 9 buc intr-un soclu si nu are deloc probleme.
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut Ovidiutm!

De unde a luat acele beculete (cu leduri)?
de pe net cumva?
Smile
Multumesc
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am cu 2 smd-uri, banuiesc ca ma intrebi de cele cu 9. Nu stiu de unde a luat prietenul meu dar am "sapat" si am gasit AICI. Gasesti si cu 13. Smile
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc

Studiez si spun cum a fost
Smile
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am desacut modulul de comanda faruri (cel de langa baterie) si in interior am gasit si analizat "tranzistorii de putere" (defapt sunt CI) care comanda becurile si trimit si informatii procesorului despre starea becului.



Modulul desfacut


Cateva poze cu "tranzistorii de putere" produsi de ST.


  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare BEC de:
- Faza scurta,
- Faza lunga,
- Far ceata fata
au fiecare cate un tranzistor VN920SP care il comanda. Acesta face si functia de masurare, iar in manualul tranzistorului spune ca o sarcina mai mare de 400 de OHM este raportata ca BEC ARS! Valoarea aceasta nu se poate regla. Deci orice modifcare la aceste becuri (inlocuire cu XENON de exemplu), trebuie avut grija ca instalatia de aprindere sa arate ca o sarcina mai mica de 400 de OHM pentru a nu avea eroare in bord.

Becurile de pozitie sunt comandate de VND810SP, care trimite comanda de eroare pentru un consum mai mic de 50mA (tipic) (dar daca alegem valoare maxima din lista, inseamna 80mA) . De aceea cand am inlocuit becul de 5W de pozitie cu leduri, imi apare mesaj de eroare in bord (BEC ARS) deoarece acel bec de pozitie cu leduri consuma undeva pe la 50-60mA, si se pare ca CI il detecteaza ca ARS.

Prin urmare solutia pentru pozitii este un ansablu de leduri care sa consume min 80 mA pt a nu mai avea eroarea aceasta.

O sa caut un ansablu cu leduri pt pozitie mai puternic decat cu ce am incercat pentru a scapa de eroare. Smile

Acuma nu mai este pt nimeni o enigma de ce apare eroarea de BEC ARS. Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mity, pentru mine modul de comanda faruri e o enigma, sunt niste mate imbarligate cu niste piese care... numai ele stiu ce fac si cum fac. Eu stiu o treaba simpla. Un led consuma prea putin ca sa inlocuiasca un consum normal de bec. Asadar trebuie pus pe un soclu mai multe leduri ca sa egaleze pana la valoarea minima (la care da eroare de bec ars) ca sa nu detecteze eroare. Simplu si fara munca. Smile

Oricum, felicitari pentru efortul de a ne face sa intelegem ce e acolo.
  • mity

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, efortul nu se justifica la prima vedere. Laughing

DAR, daca va uitati la articolul in care eu imi montez proiectoare de ceatza, o sa vedeti de ce am ajuns sa desfac si sa inteleg aceasta cutie draguta.Smile
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40

Dupa ce am montat proiectoarele si instalatia de fire conform manualului, am vazut ca din cutia aia nu venea nimika.
Asa ca am analizat-o, si stiu ce tranzistori imi trebe pentru asta. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR