Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Suportul nu trebuie sa fie rigid iti garantez eu...Unul nou e chiar mai flexibil decat unul vechi, si absoarbe mai bine vibratiile,testat de mine. Oricum e o solutie de ai facut tu, nicio indoiala ca sta bine acolo.Mie imi place sa fie toate cum trebuie, fara improvizatii, original cum a iesit de la mama ei. Daca ai degand sa cumperi piese te trimit la niste baieti OK in piata marasti, mi-au adus repede si la pret bun timonerie, tampon,bujii etc.
Skip ads

  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
categorik sunt mai bune piesele noi fara improvizatii
dar din moment ce suportul este rupt isi pierde capacitatea si eu incercam doar sa il readuc la proprietatile lui!
nici daca e moale nu e bine din cauza ca motorul se misca cam tare..mai ales la accelerari franari bruste!
eu am avut la o masina un suport uzat(dar nu rupt) era moale si motorul se misca ca draku,,,am pus apoi unul nou mult mult mai rigid si tare!...cred ca e o chestie si cu suportii astia(nu tre sa fie nici moale nici prea tare:)...au ei o limita de absortie a vibratiilor si tre sa aiba si o proprietate anume..in fine
da si mie adresa de la baietii respectivi pls..m-ar interesa ceva piese!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza pe mine. Smile Cat de bune sunt preturile? Piesele sunt noi, nu din dezmembrari.
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Va dau cateva exemple:
timonerie metal originala,holograma GM: 380lei
tampon motor FEBI: 120lei(original e 300lei)
bujii NGK BKR5EK: 15lei bucata
scut plastic motor: 125lei
Piesele sunt noi,e magazin,factura-garantie. Mie mi s-au parut bune preturile...
LE: Trebuie sa caut cartea de vizita sa va dau un pm cu nr de tel si numele firmei, nu vreau sa se considere reclama pe forum.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
goldeye3002 sa-mi dai si mie numarul de telefon al firmei respective ,ma intereseaza un scut plastic motor,multumesc anticipat.
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
V-am trimis mesaj privat cu numele respectiv nr de telefon.
  • danmic

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am si eu un Opel Corsa sh , masina are 120.000 km si de cand am luato are un recul la motor cand accelerez sau decelerez ori atunci cand ridic piciorul dupa ambreaj trebuie s-o fac cu mare atentie deoarece motorul zvacneste intr-un mod nefiresc!
A mai patit cineva asa ceva sau aveti idee de la ce este?
Va multumesc mult!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca prin recul intelegem ca se misca el fata-spate ai tampon motor dus.
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
danmic a scris:Salutare!
Am si eu un Opel Corsa sh , masina are 120.000 km si de cand am luato are un recul la motor cand accelerez sau decelerez ori atunci cand ridic piciorul dupa ambreaj trebuie s-o fac cu mare atentie deoarece motorul zvacneste intr-un mod nefiresc!
A mai patit cineva asa ceva sau aveti idee de la ce este?
Va multumesc mult!


pot sa-ti spun ca si la mine este la fel , atunci cand iei piciorul de pe acceleratie masina da usor in nas . parerea me aca este normal insa sunt bine venite si alte pareri .
  • phlo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut, aceeasi chestie mi se intampla si mie (opel corsa c 2002, 1.2 16v). La plecarea de pe loc, cand eliberezi ambreiajul are loc o zvacnire cu un zgomot ciudat....cei pe care i-am intrebat, si dintr-o experienta personala mai veche, mi-au spus ca este vorba despre tamponul de la motor. Vreo sugestie ceva? in afara de schimbarea lui... Smile
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
phlo a scris:Vreo sugestie ceva? in afara de schimbarea lui... Smile


Inlocuirea
  • Diablo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, sunt un proaspat membru al acestui forum. Am o corsa 1.3 cdti cu 38.000 km la bord. Am o problema f mare de care nu reusesc sa-i dau de cap cu toate ca am fost la o gramada de service-uri si mecanicosi... Mai pe scurt cand virez spre dreapta indiferent de viteza masina intra intr-un tremurat puternic, dar cand virez spre stanga nu are nicio problema. Am echilibrat rotile,am facut de 2 ori geometria si problema persista in continuare. Are cineva vreo idee? Imi recomandatzi ceva
F.F.F Important! tremuratul apare numai in momentul cand accelerez, daca iau piciorul dupa acceleratie nu mai tremura.?!
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acest tremurat de care spui se manifesta prin tremuratul volanului sau se observa trepidatie a caroseriei?
Daca trepideaza toata caroseria numai atunci cand se accelereaza,este posibil sa fie de la una din planetare.Daca s-a facut corect geometria si toate unghiurile sunt corecte (si cele care ''nu se regleaza'')singara problema poate fi la planetare.
  • Diablo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Da. Am facut geometria si am echilibrat toate rotile, am schimbat si rotile intre ele si tot la fel. Trepidatiile se simy si in volan dar se simt in toata caroseria, in viraj daca accelerez tremura toata masina, cateodata mi-e frica sa nu se rupa desi nu face niciun zgomot.
  • Diablo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
A mai avut cineva dupa forum aceiasi problema?
  • grosu29

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am aprox. aceeasi problema...corsa Z10XE, doar ca la mine cand virez dreapta se aude o bataie in podea ca si cum s-ar lovi ceva pe dedesubt (zgomotul se amplifica cu cat accelerez mai tare)...se aude si cand virez stanga dar mult mult mai redus.
Am mers mult timp cu timoneria desprinsa de axul fix...inclin sa cred ca asta ar avea vreo vina.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Discutam despre lup...,si am patit-o si eu.La viraj dreapta cu acceleratie
puternica se simte un trepidat puternic parca insotit de un soi de bataie in caroserie.
M-am gandit ce poate fi,si la prima vedere parea totul in regula pana cand am examinat mai atent tampoanele motorului/cutiei;rezultatul:
tamponul din dreapta lasat foarte in jos in locasul sau,si la o miscare sus-jos cu levierul , am constatat un joc destul de mare.
Am cautat pe forum si cineva a folosit,provizoriu silicon sanitar universal.
Am ridicat motorul cu un cric,am introdus silicon sub tampon,am lasat jos motorul pana ce tamponu parea la mijlocul suportului si am introdus silicon si la partea de sus.
Din pacate din cauza temperaturii la care am tinut masina,si a stratului /volumului mare de silicon cand am scos cricul de sub motor cam ~36ore a mai iesit de la partea de jos silicon fluid(neintarit)
Oricum,zgomotul/vibratia a disparut (deocamdata) si am sa caut tampon de motor12xe.
  • Diablo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sal,
Mutumesc mult pt sfaturile voastre. Am sa verific si tampoanele si timoneria sper sa se rezolve. Ultima solutie si cea mai costisitoare ar fi sa schimb una sau doua planetare. |Oricum am sa va tin la curent si pentru cei care vor mai avea astfel de probleme.
Sa auzim de bine!

PS: cand e intalnirea corsarilor? ca tare mult mi-as dori sa mai stam de vorba!
  • MihaiXP

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La polivalenta, dupa 18, in fiecare joi. E un topic dedicat intalnirilor.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Merita costul unul nou? Este aproximativ 260 lei..am vazut pe un catalog electronic..sau merge si sh? E vorba tot de un corsa C 2001
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR