Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nefiind obisnuit sa scrumez pe geam ci doar in scrumiera , seara aveam o problema cu scrumatul pe langa scrumiera din cauza becului care era ars.
Pentru aceasta operatiune aveti nevoie de un bec de bord(12V , 1,2 W , W2x4.6d) si o surubelnita cu cap in cruce. Eu am cumparat din Carrefour bec, intr-o folie sunt 2 becuri si costa 2ron si ceva .
Se desface corpul scrumierei din cele 2 suruburi de pe lateral care au rol de balamale.
Veti vedea 4 suruburi cu cap in cruce dispuse in forma de patrat/dreptunghi . Se desfac cele 4 suruburi, la cel din partea inferioara dinspre locul soferului va fi ceva mai dificil daca nu aveti la indemana o surubelnita mai scurta, spatiul fiind ingust.
Se trage in afara acel corp de plastic, se intoarce si veti vedea 2 seturi de fire, unul ce duce la bricheta iar celalalt la bec.
Se scoate soclul cu tot cu bec din locasul acestuia, se extrage becul din soclu, se inlocuieste cu unul nou dupa care se monteaza la loc invers operatiunilor descrise mai sus .

In curand revin si cu poze.

Succes !


Ultima modificare facuta de cozmino la Dum 17 Feb, 2008 1:58 pm
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu la un corsa B am bagat mana pe sub bord..prin partea dreapta si am scos soclul cu tot cu bec..am schimbat becul si l-am pus la loc...durata..cam 2-3 minute..ca mergi pe bajbaite..dar e realizabil..fara scule si cu ceva agilitate:).
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@livcro, confunzi dimensiunile masinilor Razz
La tigra nu ai loc sa bagi in spate decat un sfert de mana si 2 degete.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR