Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • deleted-763

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Azi de dimineata cand am deschis capota am observar in partea dreapta (chiar spatiul intre baterie si pompa de servofrana) ca era mult ulei improshcat si jos pe cutie la fel ulei ... am privit oarecum nedumerit si am banuit ca este de la bidonul cu ulei de servodirectie ... am dat bateria jos am sters pe acolo toata zona ca sa vad pe viitor de unde curge apoi dupa cfe am pus totul la loc ... stupoare : a inceput sa imi curga ulei din partea stanga a motorului ... cand m-am uitat sub masina curgea chiar de langa cureaua de la alternator dar nu vad de unde Shocked

Cu asa ceva nu m-am confruntat niciodata si sa fie doar o coincidentza ca a curs ulei din 2 locuri diferite ??? de ce nu a curs aseara cand am ajuns acasa si a curs acum instant fara sa umblu la motor ... si acum mai picura inca ulei si dupa parerea mea a curs peste un litru de ulei ... Sad

Va rog sa ma sfatuiti cumva sau sa va dati cu parerea cam ce buba ar avea ca mi-e frica sa plec asa cu ea spre un service auto ...
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pot fi mai multe cauze din pacate, de la semering stricat la garnitura sau furtun rupt/desfacut... cateva poze ar fi de folos, dar daca nu te descurci da-mi un apel (vad ca esti din Buc.) si vin eu sa ma uit la ea sa vad daca reusesc sa vad pe unde curge...
  • deleted-763

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am depistat ca imi curgea uleiul pe la semering asa ca ai avut intuitie buna roBERT ... mi-a curs tot uleiul si din pacate trebuie sa schimb toata pompa de servodirectie deoarece este capsulata si nu pot inlocui doar semeringul Crying or Very sad

Acum the big problem este cam cat ma costa aia la dezmembrari ca noua nici nu visez ...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vezi ca este un topic deschis pe tema servodirectiilor, trami este autorul lui...
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc, roBERT
Pompele de Calibra nu sunt capsulate, se pot demonta si reconditiona. Trebuiesc insa scule potrivite, atentie si indemanare.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ok, multam pentru raspuns, ramane la aprecierea lu bogdanelius daca se merita se se apuce de treaba sau sa apeleze la ajutor specializat...
  • deleted-763

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc roBERT si trami pt. sfaturi si informatii dar de dimineata mi-a trecut mie prin cap sa-i bag ulei de servodirectie sa vad daca mai curge si mare mi-a fost mirarea cand nu a mai curs nici picatura Shocked ... am mers 1 km cu ea am rotit de volan in toate directiile etc dar nimic ... nu a mai curs deloc ! ... Tare ciudata mi se pare treaba asta cu semeringul pompei de servodirectie ...
  • 14 TBY

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,sunt un nou membru opel!Detin un corsa din 2004 z10xep cutie easytronic,in general sunt multumit de masinuta,dar acum am o problema!imi curge ulei de la motor,langa o fulie (cea de jos) care este angrenata impreuna cu alte 3 fulii de cureaua de la alternator,inca nu mi sa aprins nici un beculet pe bord si am mers vreo 200 km de cand am vazut!poate sa imi spuna cineva de ce imi curge?pe unde?si cum pot sa rezolv problema? Shocked Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR