Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vectra2000edition

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ok,ma bucur ca te-am putut ajuta
Skip ads

  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
etrierele si pompa sunt in perfecta stare. am aerisit bine si stiu cum se face. la mine nu vrea....
imediat ce am remontat etrierele mici pedala s-a intarit.

o sa caut o pompa de la alta marca.

discurile de pe spate au 260mm si sunt pline.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pompa de 22.2 e mai mare cu exact 8% fata de cea de 20.6.deci mi se pare absurd sa nu reuseasca sa faca fata la etrierii de 52mm.un20 sau 25%mai intelegeam dar....nu cred eu ca neamtul nu si-a lasat o marja de eroare de un min 10%,ca doar nu e roman sa faca tocmai invers
  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce a facut Tomix, nu stiu la ce se refera cand spune ca placutele nu ating etrierul- placutele sunt in contact permanent cu etrierul. Din ce am citit reiese ca nu a schimbat si discul de frana si din ac cauza oricat de mult iese pistonul de frana placutele nu ating discul. e diferenta mare de grosime instre 12.7 si 24 mm(aproape dublu). etrierul de vectra este mult mai "lat" decat cel pentru disc de 236x12
Skip ads

  • vectra2000edition

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da corect Ovi,Tomix daca ai schimbat etrierele trebuie sa schimbi si discurile 256mm X 24 grosimea aceasta este marimea discurilor corespunzatoare etrierelor de Vectra A de exemplu cu motor de 2.0L C20NE
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
asa mai merge.chiar ma speriasem la un momemt dat dar mi-a revenit inima la loc
  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Combinatia etrier vectra 2000cmc + placute aferente + discuri 256x24 (4x100) merg 100%, indiferent de pompa, abs/no abs, samd.
... le am montate pe masina de 5 luni si e totul super ok.
servofrana este aceeasi 9'' la toat modelele(astra f, vectra a).
daca vrei servo mai mare ce de omega a este de 10'', dar nu stiu daca se potriveste.

p.s.
am uitat - obligatoriu jante 14''. nu incap sub jante de 13''.
...avant in vedere ca raportul 52/22.2 este mai mic decat 52/20.6 pedala la pompa de frana de 20.6 ar trebui sa se actioneze mai usor decat la pompa mai mare pentru acelasi efect de franare.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
deci concluzia e sa raman la pompa mea de 20.6.chiar voi apasa mai usor pe pedala de frana dupa cum inteleg eu
Skip ads

  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
argumente in favoarea afirmatiei mele (20.6. vs 22.2)


  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
esti tare rau. Very Happy ,desi n-am suportat matematica la scoala uite ca tu m-ai facut sa-mi placa!
  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
te-a deranjat calculul ? pot sa-l scot dac nu e ok.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nania ti-ai mai pus frane pe discuri pe spate?Daca da, posteaza si tu niste detalii: cat te-a costat timp de lucru, piesele exact ce ai pus etc.Mersi
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
momentan nu.inca sunt in luccru cu interiorul si pana nu termin cu el nu trec la exterior sau la partea tehnica(modificare adica)
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai vroiam sa te intreb daca vreau sa-mi schimb puntea spate asa cum ai vrea tu sa pun pe discuri ce imi trebuie?Punte spate Vectra A asa trebuie sa intreb?Si oare se potriveste tinand cont ca a mea e caravan?Mersi
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mai este o chestie, nu se pot lua doar discurile cu etrierele si sabotii de pe puntea de Vectra A si sa se monteze pe puntea originala de opel?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Mai este o chestie, nu se pot lua doar discurile cu etrierele si sabotii de pe puntea de Vectra A si sa se monteze pe puntea originala de opel?


Chiar nu stie nimeni daca se poate?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
deci sa iti explic.nu ai nevoie de toata puntea.si oricum nu s-ar fii potrivit cea de vectra a la tine.ai amortizoarele montate in diagonala pe punte.trebuie sa schimbi tot sistemul de la fuzeta spre roata.adica:fuzeta,rulment,disc,etrier,placute,cablu frana mana!
dar eu nu inteleg dc intodeauna trebuie sa iti spuna altcineva ce ai de facut cand poti pur si simplu sa cauti pe forum.uite ce am gasit in 20sec:
https://www.clubopel.com/vie...nte+discuri+spate
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multumesc esti foarte dragutz dar m-am gandit din moment ce ai deschis tu un subiect am zis ca numai este altu.Mersi oricum
  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vectra2000edition a scris:da corect Ovi,Tomix daca ai schimbat etrierele trebuie sa schimbi si discurile 256mm X 24 grosimea aceasta este marimea discurilor corespunzatoare etrierelor de Vectra A de exemplu cu motor de 2.0L C20NE


Smile ....nu sunt nebun! cum sa pun etrierele de c20xe pe discurile de c14nz Shocked
eu am deja montata suspensia, trapezii, bara stabilizatoare de pe astra gsi. urmeaza franele, motorul si cutia.
  • octavgr

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C 14 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ref: puntea spate cu discuri....nu schimbati toata puntea...butucul rotii este la fel indiferent daca ai disc sau tambur. asta inseamna ca trebuie sa procurati doar butucul cu disc si etrier pe fiecare parte. se da usor jos la dezmembrari din cele 4 suruburi cu care butucul e prins pe punte. Atentie la cablul de frana de mana care e diferit de la tamburi la disc si MAI ALES la masinile cu abs butucul are in interior senzorul care la unele modele are 22 de dinti ( la 1, 4 si cateva 1,6)...la altele 33 de dinti. amestecul celor 2 dimensiuni face inoperabil ABS . NU montati franele pe discuri pana nu demontati si nu verificati cum functioneaza si uzura franei de mana care are un mic tambur ( exact ca cei mari dar de dimensiune mica) pe centrul discului.

Ref: problema la frana fata dupa schimbare. discurile sunt de 4 tipuri 200 neventilat, 236 neventilat, 236 ventilat are 20mm grosime si 256 ventilat de 24mm. daca din greseala sau inversat cele 2 tipuri de discuri de pe ultimele pozitii NICIODATA placutele nu vor atinge discul. pompa este ok indiferent de care tip este. lucreaza in orice combinatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR