Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • zuzuc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra 1.7 DTI fab. 2001, motor Y17DT si de doua zile am observat ca aleatoriu ( de regula cand motorul este rece ) valoarea relantiului creste de la 850 la 1100 si dupa un timp revine la valoarea normala. Am fost la o diagnosticare cu testerul si totul a fost ok. ( fara erorii ). Dupa ce i-am explicat simptomul mi-a spus ca este o defectiune a calculatorului ( cel din spatele motorului - uni spun ca defapt acesta este un " ridicator de tensiune" ) ca trebuiesc refacute " lipiturile reci". Alta varianta posibila ( varianta altui " meserias ") ar fi sa incerc sa inlocuiesc sonda de temperatura care crede el ca ar fi defecta si ar duce la aceste fluctuatii de relanti.
A patit cineva asa ceva? Cum a rezolvat problema?
Multumesc de sprijin.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
1. bine ai venit pe forum
2. citeste regulamentul
3. foloseste functia "cautare" inainte de a posta pe forum probleme (a ta este super cunoscuta, comuna la y17dt si discutata la greu)

4. pentru lipiturile reci... ia legatura cu 1.7tdi_edition2000 de aici de pe forum
Teoretic daca asta e problema, ar trebui sa ai si mici intreruperi cand accelerezi... si daca e foarte grav... sa ti se opreasca motorul in mers si sa nu prea mai poti pleca cu ea.

Chiar daca nu asta e problema (lipiturile reci) iti recomand cu caldura sa ii dai calculatorul sa se uite in el si sa iti refaca preventiv lipiturile... Mai bine eviti sa ramai aiurea in drum cine stie pe unde.

succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR