Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sau ngk
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cea veche sau cea care am schimbat-o nu mai retin a fost beru. Cea veche era prima echipare iar cea noua am comandat-o la di-bas a venit in puga cu holograma GM deci tot la beru ajungem iar y20dth e fratele mai mic la motorul meu
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Beru sunt originale (cu care au venit din fabrica) .Pe site-ul lor da codul GN 992 pt. toate y20dth.
  • cristitelefoane

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut pe toti membrii clubului opel am gasit aici multe informatii competente-referitor la bujii astazi am schimbat bujiile la Vectra c gts motor y22dtr a fost una arsa cu bujii marca BERU pret pe bucata 52 ron. Daca mecanicul este competent nu este nici o problema la demontare dar inainte de aceasta lucrare trebuie cu o zi inainte folosit spray de degripare chiar daca untilizezi masina si nu mai este o problema desurubarea acestora. Smile
Skip ads

  • kklader

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in sfarsit am facut rost de bani si am fost la un service prin rahova, recomandat printr-o cunostinta. au dat chiulasa jos si au scos bujiile rupte, au inlocuit cu alte 2 noi. M-a costat cu tot 1070 ron,
manopera cu garnitura de chiulasa cu 2 mil la strungar !...etc
merge bine acum, nu mai imi a eroare la bord si sper ca la iarna daca nu dau zafira o sa prneasca la sfert si la minus 0 grade.

cand vreti sa schimbati bujii la astfel de model...fiti f atenti...usor...nu fortati, dati cu degripant la greu ..ca din ce mi s-a spus se intampla si la asa zisi mecanici cu experienta.
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cu degripant am dat si eu si cu o seara inainte si nu am tras tare de ultimele doua care nu erau rupte; la fel am facut la ambele: una s-a desfacut cealalta numai dupa ce am dat chiulasa jos.Asa ca treaba e nasoala rau.Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni insa eu unul nu cred ca se puteau scoate bujiile mele fara demontare, mai ales ultima pe care am gaurit-o si am refacut filetul asa ca nu o mai tinea nimic afara de calamina...si cu chiulasa pe banc am batut in ea din partea cealalta de am zis ca nu mai iese o data.Si dai cu degripant si dai cu ciocanul bis bis bis in cele din urma si-a dat drumul dar foarte putin posibil sa poata fi scoasa fara demontare.Voi pune ceva poze cu cele trei bujii pentru a se vedea grosimea calaminei.

Nu mi-o luati in nume de rau dar nici doua maini pe stanga nu sunt: singur am desfacut chiulasa si singur am montat-o cu bujii noi cu tot.
Ca si costuri se situeaza undeva la 22 mil cu bujii,duze injectoare, rectificare supape si scaune,planeitate, garnituri,suruburi, filtru ulei ,ulei si altele trebuiesc schimbate musai la aceasta operatie.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dragi colegi de suferinta se pare ca am ajuns si eu al problema datului de chiuloasa jos. Am avut 2 bujii rupte in chiuloasa si am reusit sa scot dar a doua nu a vrut de nici un fel. Am gaurit pana am ajuns aproape in varf si tot era intepenita. Cand sa cedeze a cazut in cilindru varful... O se revin dupa rezolvarea problemei cu detalii si poate chiar un tutorial daca reusesc sa fac suficiente poze...
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ar fi nepretuite pozele....poate iei seama si la distributie,am scuti multi bani ...ma refer la chitibusuri,scheme avem toti....
Skip ads

  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Fara discutie exista bujii care se desfac, exista bujii care nu ies decat prin demontare si este vorba despre acele bujii pe care la montare le ung mecanicii cu tot felul de vaseline pe baza de cupru, litiu si alti aditivi care nu fac altceva decat sa se depuna pe coada bujiei, facand inposibila demontarea bujiei din cauza faptului ca acolo pe coada bujiei se formeaza un liant care o solidarizeaza cu chiulasa. La masina mea fusesera schimbate de catre un mecanic d`asta(la fostul proprietar) si desigur aveau o zgura cat toate zilele, mai putin una dintre ele care s-a desfacut fara nici o problema.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cei care pun vaselina cu cupru fac bine pentru ca aia rezista la 800°C dar trebuie stransa corect si bine pe con ca sa nu intre calamina pe langa...
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut! calamina nu are cum sa intre pe langa, ca daca ar intra calamina ar scapa si compresie si daca filetul bujiei ar putea sa opreasca(sa etanseze) presiunea din timpul exploziei, atunci nu mai vad rostul conului de la capatul bujiei. Si treaba cu unsul bujiei este strict parerea mea si a altor mecanici; personal, la masina mea am uns putin coada bujiei cu ulei de motor, ca ala sigur nu se arde.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva...boala cu bujiile se manifesta si la z17dth? Sa stiu ce masuri sa iau. ... Sad
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Claudiu calamina patrunde pe langa con si putina presiune dar care este oprita de filetul cu pas fin... cine vrea dovezi o sa vada in curand un tutorial facut de mine cu poze de poze....
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Calamina se depune pe zona 4 din poza lui XADI. Ea patrunde trecand de zona conica dintre 5 si 4 si astfel ajunge pana sub filetul 3. Acolo face depunere marind astfel diametrul zonei notata cu 4 si ajunge sa faca ca o sudura in timp care blocheaza atat de tare bujia incat se rupe. Asa a fost la mine si chiar si Claudiu s-a chinuit sa scoata una ca era foarte tare prinsa in calamina.
Sper sa reusesc sa imi repar si eu masina apoi voi revenii cu detalii si multe poze despre acest subiect.
  • darvin

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
este vreo problema mare daca merg de vreo 23 saptamani cu o bujie arsa?dar as vrea sa le schimb pe toate dar acum stau un pic cam prost cu banii.sau sa fac cit mai repede posibil sa le schimb strica ceva pe acolo?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
darvin a scris:este vreo problema mare daca merg de vreo 23 saptamani cu o bujie arsa?dar as vrea sa le schimb pe toate dar acum stau un pic cam prost cu banii.sau sa fac cit mai repede posibil sa le schimb strica ceva pe acolo?


Daca mai mergi inca 23 de saptamani cu o bujie arsa, te-apuca iarna si precis o sa ai probleme. Very Happy
Bujiile lucreaza la temp. mai mici de 15 grade C. Pana la toamna poti sa mergi asa.
  • darvin

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
merci mult pt raspuns acum vad era vorba de 2-3 saptamani nu 23 Smile m-am grabit inca o data iti multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa le schimbi cat mai repede posibil.... o sa vezi in curand pe Tutoriale povestea mea si atunci vei intelege de ce.... Smile
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
P.S. : Pe mine ma costat. :p[/quote]
sa fim realisti ergamarius ca pt lucrarea efectuata eu nu cred ca la un service fara 500 ron daca se prindea careva sa faca fara sa demonteze chiuloasa..si mi se pare de bun simt la o chestie care poate scutesti1000-1500 ron sa dai si ceva bani ca e vorba aia ,,Nici mama nu i-a dat lui tata degeaba,, Embarassed omu a fost de bun simt a ajutat cativa colegi cu o bere poate dar no sa munceasca degeaba toata viata ..Scuze de off topic dar nu m-am putut abtine cand vad ca unii au impresia ca daca se inscriu pe un forum l-i se cuvine tot MOKA Evil or Very Mad
  • coktavi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Acum vreau sa schimb din nou bujiile. Am rupt una cu ceva timp in urma. Acum una s-a desfacut cu greu, una a ramas blocata in chiuloasa, nu se mai desface de la jumatatea filetului , dar nici nu se infileteaza si una e intepenita. Vreau sa dau chiuloasa jos sa le bucsez pe toate . Intrebarea mea este , daca a mai bucsat cineva chiuloase de y20dth, la ce sa fiu atent.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR