Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Geolitic

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Dragi posesori de Opel , sa lamurim si noi cu cureaua asta de sitributie la cat se schimba la o Vectra C sau GTS.Din ce am citit io aici pe forum , nu am inteles nimic concret , unii zic ca la 60mii altii 90 , altii 100mii kilometrii.Sunt intr o ceata totala , daca poate cineva sa ne lamureasca , cineva care stie bine , de preferabil vreun admin.
In cazul meu , am Vectra GTS 2005 , motor 1.9 , 150 cai , am cumparat masina acum vreo doua luni , avea 96.678km , nu am primit carte service la ea , defapt am primit una da era de la alt opel , bla bla , a mea s a pierdut , in fine.Totusi as avea dubii ca ar avea km real vreo 120 000 , in fine , nu sunt sigur.Masina adusa de afara.Acum cu distributia asta , ca mi e si frica sa mai ies cu masina sa nu se rupa naibii sa fac si alte belele , ca momenta nu am bani sa o schimb , mai am de asteptat putin.
Nelamurirea mea , la vectra asta pe care o am io , la cat se schimba distributia ? In caz ca depasesti km si nu o schimbi , cam cati km mai poti sa mergi asa pana la limite extreme , pana la un fir sa se rupa ? Va rog , lamuriti ma , ms Smile
Skip ads

  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea, si cred ca si colegii de forum sunt de acord, este sa schimbi distributia imediat.
Mai ales ca nu ai o carte de service la masina.
Eu stiu ca se schimba undeva la 90.000Km.
Nu ar trebui sa te coste mult. Eu am schimbat la a mea si m-a costat undeva la 800ron (incluzand curea distributie, role intinzatoare, curea accesorii si rolele aferente).
Eu zic ca nu e mult, daca te gandesti cat te-ar putea costa sa repari motorul in eventualitatea ca s-ar rupe....... Doamne fereste!

Acum tu stii cel mai bine cum iti poti calcula bugetul....
Sa auzim numai de bine!
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu recomnd sa o schimbi la 60000 mii ca nu se stie cand se rupe si apoi e mai grav
  • vectra2000edition

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la fel ca si colegul,recomand undeva pe la 55-60000 sa schimbi cureaua,mai bine sa fi sigur decat sa ai alte probleme apoi
Skip ads

  • unQ
  • *
  • 49 mesaje
  • din 30 Jan 2008
  • Vectra 1997 X16XEL 1.6 16v
  • Dolj
  • unQ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Now hold on all !
Vorbim de schimbarea curelei de distributie....de ce trebuie schimbate si "role intinzatoare, curea accesorii si rolele aferente", adica este obligatoriu?
Pentru ca doar schimbarea curelei ajunge in jur de 200-250 lei...la 800 se schimba toata smecheria....mi se pare cam mult.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pentru ca se uzeaza. uzura se manifeste prin joc, diferite zgomote. riscul e sa se strice mai rau, eventual sa se gripeze o rola si sa rupa cureaua.
nu isi bate nimeni capul sa certifice starea rolelor (etc) la schimabrea curelei. oricum, cu exceptia proprietarului, tuturor le convine sa iti mai ia bani si pe alte piese si manopera.
  • vectra_turbata

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu am fost la vreo 3 service-uri pana acu si la toate am acuzi aceeasi poveste... la 60000km, deoarece motorul este mare (si al meu este tot de 150 cp Cool ) si daca mai ai si tendinta sa mergi sport cu ea.... mergem impreuna sa le schimbam! (si eu trebuie sa ii fac distributia si am 59.500km!) sincer.... e mai bine asa, dai acu niste bani(am aflat k e in jur de 850ron la augsburg! la radacini... no comment!) , decat sa dai pe urma o caruta de bani sa repari motorul... parerea mea! da-mi un pm sa iti mai zic unde poti sa iti mai faci distributia si tot ce vrei, la un super baiat!
  • Geolitic

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni vreun service bun in Constanta unde sa ma duc cu incredere ?
Am auzit io recente de vreo doua asa , unu la "Nae" in fata la rep. Opel si altu la Bosh undeva la iesire din oras da nu am retinut exact unde.Poate sa confirme cineva ?
  • DUG 70

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Geolitic a scris:Chiar nu stie nimeni vreun service bun in Constanta unde sa ma duc cu incredere ?
Am auzit io recente de vreo doua asa , unu la "Nae" in fata la rep. Opel si altu la Bosh undeva la iesire din oras da nu am retinut exact unde.Poate sa confirme cineva ?

Incearca pe Str. Crinului, cum urci pe Baba Novac spre Institut, este a treia sau a patra strada inainte de semafor. Faci dreapta, si este a a treia casa pe mana dreapta, o constructie cu etaj, cu niste porti mari gri. Pe om il cheama Petre Dumitru, (i se spune Petre Nebunu`). E mecanic de o viata, e toba de meserie. Nu e chiar ieftin, dar face treaba buna. Eu numai acolo imi rezolv problemele la Vectra mea. Sa fi pregatit sufleteste, omul e slobod la gura, (vezi porecla) asa e felul lui.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR