Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
acum 3-4 luni am schimbat placutele si discurile (am luat nemtesti ca asa m-i s-a recomandat)... sa nu pun la socoteala faptul ca trebuie sa se aseze sa zicem 1 sapatamana, au inceput sa scartaie, bineinteles, atunci cand calc frana! Ma deranjeaza ca se aud ca si un tren care intra in gara... bine, nu chiar ca si trenu' dar intelegeti ideea, e un scartait lung avand in vedere ca de obicei nu franez brutal. Ce e de facut sa dispara sunetul ala,ma gandeam la un spray degresant dar la 1 luna de cand le-am pus nu cred ca e normal ?!

mentionez ca masina franeaza excelent... pentru o masina fara ABS
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca ferodoul de pe placute are insertie metalica, trebuie sa te obisnuiesti cu sunetul de tren. Sau schimbi placutele cu altele fara insertie metalica.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hmm... si cum imi dau seama daca e insertie metalica?
Ce alte tipuri de placute sunt in afara de astea cu insertie metalica, alealalte ce au? Intreb pentru ca am avut inainte niste placute care le-am pus noi si dupa vreo 2 luni a trebuit sa le schimb (nu mai retin daca fluierau sau nu) si am pus totul pe seama ca erau proaste (asa mi-a spus si mecanicul) si ca atare n-as vrea sa pun placute mai "moi" care sa nu scartaie dar pe care sa le schimb din 2 in 2 luni.

Masina mea are in medie doar 1-2 zile pe luna in care nu merg cu ea, in rest trag de ea zilnic!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Placute moi tin cam 50,000km. Cele fara asbest sunt dure (distrug repede disc) si la frina slabute plus ca scirtiie de te termina. Astea dure merg cam 80-100,000km dar iti termina discul, deci se schimba pe urma impreuna.
Cauta sa nu scrie pe ele aszbest frei. Fa o proba cu cheia pe placute sa vezi duritatea, cauta pe net si caracteristici functie de producator.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
aha, mersi Dane... deocamdata mai stau cu astea ca am schimbat si discurile si placutele si am facut dora vreo 10.000 km cu ele dar data viitoare o sa iti urmez sfatul. Mersi inca o data.
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema cu franele la vectra A din 93 am avut inainte niste placutze chiar bunutze mi-a zis si mecanicu si am vaz si eu ca aveau carne nu era problema insa scartaiau ingrozitor...cu toate astea am schimbat cu niste placutze noi cam de o saptamana si tot scartaie in draci si nu stiu de ce mama naibii face in halu ala si cu alea vechi (care totusi erau in conditie buna) si astea noi! Sad oare este aceeasi problema ca a lui ovidiutm ?
  • narcis_piarole

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1994 cabrio
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am un opel si merge in suturi ce sa ii fac?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
1. subiectul asta se discuta altundeva Cauta si vei gasi!
2. "am un opel" dar nu zic de care sau ce motor e, ca e secret!
3. si ca sa iti raspund fai un test motor sau cauta subiectul "testul cu agrafa".
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor am innebunit! dau paste la un post care l-am deschis akm cateiva zile

Salut...Am o Vectra A din 93 motor 1.6

Am mai citit posturi cu oameni care au probleme asemanatoare si chestii de genu ca sunt placutele moi sau pe azbest sau pe insertie metalica sau jeg intre disc si placute...dar ideea e ca la mine imi scartaiau placutele rau si le aveam de ceva timp,apoi le-am schimbat cu unele complet noi am si rugat mecanicu sa imi dea ceva mai scump si mai bun...1 mil 200 sau mai mult nu mai tin minte exact...si dupa o zi sau asa au inceput si astea sa scartzaie in draci si pana akm de au trecut luni bune (2-3-4) fac tot asa ba chiar mai urat si-mi sparge timpanele...sa nu mai zic cum se uite lumea la mine si ca e chiar iritant!

Tot ce va pot spune e ca dak apas usor de tot frana numa cat sa prinda nu se aude...cum calc uuun picutz mai tare si se simte ca incetineste masina incepe si scartzaitu minune de zici k a venit acceleratu in gara.

Nu mai stiu ce sa fac!Sa nu mai spun k dak le-a schimbat omu ala cand le-a pus nu o fi lasat 3 cm de jeg si sincer eu nu cunosc oameni care sa-si demonteze toata sandramaua sa curetze odata pe saptamana placutzele si discu ca-i scartzaie urechlie afara sunetu ala...sper ca v-am lamurit cat d cat si poate ma ajutati si pe mine ca am ajuns in pragu disperarii!

Va multumesc anticipat! :*
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ai schimbat si discurile sau doar placutele?
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Doar placutele
  • KOSTIN

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am schimbat placutele pt ca imi zgariasera discul, erau Bosch, dar nu scoteau zgomot. Acum (am 8000km cu ele), am pus Ferodo Premier, au durat vreo 20km pana sa se aseze, dar nu au scos nici un sunet, frana tine pefect, nu am abs, asa ca recomand acest tip de placute. Nu mai stiu exact daca au sau nu azbest, cert este ca nu zgarie si n u fac zgomot. La urmatorul schimb voi lua si discurile, nu stiu inca ce producator, dar placutele vor ramane aceeasi marca.
p.s. au costat in jur de 70 ron, in august 2007.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR