Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mhdoru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut , vreau sa fac si eu la inceputul lunii mai traseul de mai sus. Am citit pe diverse forum-uri despre taxe pe aceste drumuri ( vignete, taxe de autostrada, si alte "taxe" ale politistilor ) , limite de viteza, etc.
Acum sincer pot sa spun ca nu m-am lamurit deloc.
Rugamintea mea este daca a fost cineva sau are cunostinte despre aceasta ruta , sa ma ajute putin ca sincer tot ce am aflat sunt relatari din 2006. Banuiesc ca s-a mai schimbat ceva.
Apropo mai e si treaba cu cartea verde care nu prea o inteleg Smile . Masina are o luna , in leasing si din cite stiu am nevoie de o procura de la leasing, dar altceva ?
Multumesc mult !
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vigneta Ungaria:
1170 HUF - 4 zile

sursa http://www.motorway.hu/engi...x?page=prices2008 . Tu te incadrezi la categoria D1
E valabila pe toate autostrazile, neaparat sa o lipesti pe parbriz, se face video check si daca nu o ai iti capeti amenda. Vigneta o poti cumpara din vama, uita-te dupa ceva chioscuri pe care sa scrie "matrica". Preferabil sa ai bani fix ca altfel nu prea mai iti primesti rest. Poti sa cumperi vigneta si din benzinarii (dar inainte de a intra pe autostrada sa o cumperi!) dar citeste mai jos cum sa platesti.
limitare 130 pe autostrazi, sunt zone cu camere video dar deobicei sunt semnalizate inainte, in principiu vezi cum merg ceilalti.
Preferabil sa nu alimentezi in Ungaria, sau daca o faci sa ai forinti schimbati, sa nu platesti in EUR la benzinarie ca te zapacesc aia la curs. O varianta buna e sa platesti cu un card credit/debit international si astfel o sa ai cursul de schimb al banii aici in Romania. In principiu daca alimentezi in Romania (in Timisoara sau Arad, nu langa granita ca e benzina/motorina scumpa si proasta) iti ajunge sa traversezi Ungaria fara probleme.

Vigneta Austria
7.6 EUR - 10 zile. Sursa: http://www.oeamtc.at/index....p;menu_active=116
Vigneta e valabila pe toate autostrazile, exista video check, asa ca sa o ai lipita. O poti cumpara chiar inainte de a intra in Austria, eu o iau tot timpul de la un Shell de la granita, o poti plati in EUR acolo.
Limitare 130 pe autostrada, se merge in general cu 140 (dar sa nu aproximezi pana la 150!), sunt speedcams din plin.
Benzina f buna am bagat de la BP si de la Total, de OMV am fost dezamagit. Despre diesel nu stiu cum e.

Ca idee, Timisoara->Cenad->Szeged->Budapesta->Viena (570km) am facut 5h30' (mers noaptea), la mers cuminte, constant 120-130. Iti recomand sa iesi pe la Cenad ca e mai lejer. Nu uita ca se da ceasul inapoi cu o ora, eu am uitat si am ajuns la Viena la ora 5 (ora locala) in loc de 6(asa cum mi-am planificat eu) Smile

Alta idee: Timisoara->Cenad->Szeged->Budapesta->Viena->Linz->Salzburg->Innsbruck (1100km) am facut 10h30' in timpul zilei. Plecat la 8 dimineata din TM, la 18 (ora locala) eram deja cazati.

Vezi ca pe centura Budapestei (M0) se lucreaza, sa respecti limitarile, pe indicatoare sa urmezi directia Becs (nu scrie Viena).
Daca nu te deranjeaza, iti recomand sa circuli noaptea, e mult mai liber si poti merge constant.

De la Viena catre Germania se merge bine, intre Austria si Germania s-ar putea sa nici nu te mai opreasca in vama. Ca recomandare generala: sa prezinti Carti de Identitate la vama si nu pasapot. IN vara am facut un tur prin europa si de fiecare data cand aratam CI treceam in 30 de secunde vama, iar cand aratam pasapotul stateam cate 10-15 minute ca sa-l verifice,etc. Nu strica sa ai si pasaportul la tine, in caz de vreo problema, dar nu e cazul sa-l arati.

in Germania nu ai taxe de autostrada, teoretic pe sectoarele de drum pe care nu apare limita de viteza se merge cat duce masina (sau cat are curaj soferul), in schimb unde ai limitare ar fi bine sa o respecti. Sa incerci sa tii cat mai mult banda dreapta ca vin din spate aia cu avioane de masini si te blituie daca nu mergi cu peste 200.

daca nu vrei sa te chinui sa dai jos vignetele cand te intorci, incearca sa-ti faci rost de un "buzunar" autoadeziv de plastic pe care sa-l lipesti pe parbriz si in care sa bagi vignetele. poti sa ceri pe la firmele de asigurari, unele dadeau impreuna cu polita RCA. sa nu uiti cand te intorci sa schimbi vignetele intre ele la granita, sa nu mergi cu vigneta dintr-o tara in alta tara.
amenzile luate in Austria (speedcams) vin acasa, in vara am fost in tur prin europa 2 masini, si ceilalti au luat un speedcam, i-a venit plicul acasa dupa 1.5-2 luni cu amenda (40EUR) k avea depasit cu putin limita. nu stiu despre amenzi in ungaria sau germania.

oricum cel mai obositor o sa ti se pare drumul de la Bucuresti pana la granita Sad .

in rest drum bun sa ai!
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Super raspuns!
Intrebare suplimentara: cum se face plata amenzii din UE? Prin banca? Daca nu am cont in EUR cum draq platesc?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
s-a platit la banca in contul xxxxxx care e specificat pe procesul verbal.
Skip ads

  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
l_Stoian79 eu am fost de 3 ori in Germania si eu nu am vazut vama intre Austria si Germania. Din cate stiu eu este doar o tabla care zice '' Bine ati venit in Germania'' sau Austria daca vi din Germania.
  • mhdoru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Intr-adevar szuper raspuns multumesc mult de tot.
Mai trebuie sa ma intersez la leasing daca am voie sa ies cu masina din tara. Am auzit cazuri in care in primul an de leasing au facut nazuri cei de la leasing.
Daca nu am probleme cu cei de la leasing promit ca o sa notez tot si revin cu completari daca mai e cazul ,daca nu doar cu impresii de pe drum.
Sa auzim numai de bine ! Smile
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mentos a scris:l_Stoian79 eu am fost de 3 ori in Germania si eu nu am vazut vama intre Austria si Germania. Din cate stiu eu este doar o tabla care zice '' Bine ati venit in Germania'' sau Austria daca vi din Germania.

Nici eu nu am vazut sa fie ceva vama,doar un indicator cu Wilkomen in Ostereich Republic .
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
interesant topicul, felicitari @l_stoian79, m-ai pus si pe mine la curent cu vignetele astea.
P.S. Nu recomand deloc alimentarea cu benzina/motorina pe teritoriul Ungariei, e jaf la drumul mare. Alimentati in Arad/Timisoara si apoi in Austria. Idem la intoarcere.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@mentos, @pam: depinde de zona pe unde traversezi, de exemplu am mers catre Rosenheim si acolo era o taraba cu un nene cu chipiu care statea acolo si se uita la masini. nu era doar tabla cu "wilkommen..." Smile

oricum odata ce ai intrat in austria nu prea mai ai probleme la granite mai inspre vest, sunt rare cazurile cand te mai intreaba cineva ceva.
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mhdoru a scris:Intr-adevar szuper raspuns multumesc mult de tot.
Mai trebuie sa ma intersez la leasing daca am voie sa ies cu masina din tara. Am auzit cazuri in care in primul an de leasing au facut nazuri cei de la leasing.
Daca nu am probleme cu cei de la leasing promit ca o sa notez tot si revin cu completari daca mai e cazul ,daca nu doar cu impresii de pe drum.
Sa auzim numai de bine ! Smile

Nu ar trebui sa fie probleme. Eu am masina tot in leasing si am iesit cu ea la 1,5 luni dupa ce o ridicasem din reprezentanta. Mai mult am solicitat procura si pentru pasager(sotia) si mi-au dat fara obiectii. Solicita insa din timp pentru ca dorm pe ei si te vei trezi in ziua plecarii ca in loc sa-ti faci bagajul alergi dupa procura. Drum bun!
  • mhdoru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Buna idee Sorin, cred ca si eu o sa procedez la fel cu procura, desi e pentru prietena mea, viitoare sotie, sper sa nu fie o preblema pt ei lipsa certificatului de casatorie Smile. Si intr-adevar am vorbit cu ei si mi-au zis ca nu e nici o problema privitor la acordarea procurii.
  • mhdoru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum am promis am revenit cu detalii despre acest subiect. S-a terminat concediul deci am revenit in Romania. S-o iau cu inceputul : am plecat din Bucuresti la ora 22, am optat pt ruta : Valea Oltului- Sibiu-Arad-Cenad. Din Arad GPS-ul m-a scos pe piatra cubica ( Smile ), dupa ce am terminat cu drumul ( daca i se poate spune drum ) am ajuns aproape de frontiera unde m-am gindit sa spal masina( normal, in Romania fiind am ramas fara antena la spalatorie). am trecut usor, doar la vama Ungara am aratat buletinele si gata. La ora 8 eram in Ungaria. Vigneta am cumparat-o la intrare in Szeget ( 7 eur ), pt Austria tot atit sau 7,5 eur. Drumurile sunt ok, doar ca se lucreaza intr-o veselie la drumuri, binenteles cu limitarile de viteza de rigoare dar macar sunt semnalizate din timp. Germania este singura tara care a ramas, pe cele mai multe tronsoane, fara limita de viteza, deci mergi cit te tine. La intoarcere nici o problema, pina la granita Romana unde datorita faptului ca eram prea incarcat( si aveam ceva in masina ), am fost rugat sa fac cinste cu o ciocolata buna Smile - rezonabil oricum.
Atentie mare la camere, radare, de fapt cel mai bine la limitele de viteza, ca amenzile lor iti pot strica o frumusete de concediu ! Si sunt ceva radare. Vigneta in Austria trebuie lipita pe geam musai ca este citita prin camere speciale.
Bucuresti - Cenad = 600 km - 10 ore
Cenad - Nuremberg = 1000 km - 11 ore
In concluzie : ne-ar prinde si noua bine cite o autostrada pe ici pe colo( poate invatam si noi sa fim mai civilizati pe sosele ca afara e floare la ureche sa conduci fara sa te enervezi ( cei din bucuresti stiu ce relaxanta poate fi o plimbare cu masina prin oras )
Toate cele bune tuturor si calatorii cit mai placute !
Multumesc inca o data pt raspunsurile voastre.
PS : Nu am alimentat in Ungaria ( la indemnul vostru ) ci doar inainte de granita si tocmai la iesire din Austria. In Germania e de preferat sa alimentati Luni sau cel tirziu Marti ( 1.43-1.47 eur/ litru szuper plus(100)) caci in weekend ajunge la 1.49-1.54 eur/ litru.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR