Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
oki fie, initial am vrut sa iau resapate, care erau 130 ron, dar era o oferta si am luat michelin alpin la 130 ron, numa ca sunt de iarna, dar asta e.........
oricum dupa indelungi cercetari recomand RESAPATE datorita pretului
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am avut pe masina anterioara doua cauciucuri resapate si am constatat cu tristete ca ele erau motivul pentru care geometria a ajuns la pamant, frana era foarte slaba si la viteze peste 130 tremura toata masina. Era de nerecunoscut comportamentul masinii. Dupa ce le-am schimbat mi-am dat seama de diferenta imensa intre doua lucruri care se vor aparent egale!
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. si aici este ca si in discutia despre frontera, unde cei care nu au condus asa ceva spun ca este nu tocmai buna. parerea mea este ca depinde de cine a facut resaparea. am avut vreo doua trei perechi de anvelope resapate care au tinut in buna stare cam 30-40 mii km. avind in vedere ca pretul este la1/4 din cel nou zic ca este bine. bineinteles ca nu poti sa ai pretentii ca de la unul nou.
  • Haurar

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut anvelope resapate de iarna pe masina anterioara si m-au tinut 2 ani , am iesit cu ele afara din tara , iarna , pe autostrazi , luate cu garantie 2 ani si am vandut masina cu ele in stare perfecta de functionare....Deci pt iarna , unde nu prea sunt viteze mari , eu recomand anvelopele resapate , dar sa fie facute bine.....
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Votez pentru o parere buna...nu am avut de a face cu asa ceva, insa am urmarit un documentar pe discovery la "how it's made" si m-a lasat masca. Smile...daca il veti vedea si mai ales, daca la noi s-ar proceda ca la ei Smile, sigur cred ca veti privi aceste anvelope cu alti ochi
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu pe masina cauciucuri resapate Malatesta(italiene). Tin sa zic,ca au fost destul de bune,m-au tinut 3 ani.
Marea lor problema era ca faceau galma cam repede si am renuntat sa mai pun pe masina Rolling Eyes

LE: Am vazut si eu acel documentar pe Discovery,dar nu stiu de ce am impresia ca numai in SUA se face asa...
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
oricum, si daca erau facute pe luna..parerea mea e buna de atunci Smile...numai sa ajung acolo sa-mi iau si eu asa ceva Smile.By the way, am specificat acolo ca "daca ar fi facute si la noi..."bla-bla..."daca"...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cea mai mare problema a anvelopelor resapate este diferenta mare de greutate intre ele. La anvelopele noi, diferentele intre ele sunt de cateva grame. La resapate, datorita carcaselor de la producatori diferiti, poate fi o diferenta si de 1 kg, diferenta care va afecta serios tinuta de drum a masinii.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Totul depine de CUM si UNDE sun fabricate. Pe vremea cand foloseam resapate, erau net superioare celor noi Victoria, Danubiana, Barum, Montana M800, etc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ªi eu am folosit cauciucuri reºapate ºi am o pãrere bunã despre ele. Din pãcate nu mai reþin unde au fost fabricate dar am mers 40k km fãrã probleme. O singurã datã am avut o problemã: imediat dupã montare am observat la una dintre ele o bolfã. A doua zi mi-au schimbat-o ºi a fost totul ok. Un vecin are pe un ford focus de mai bine de un an ºi merg fãrã probleme.
  • Valentin VBV

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris:Votez pentru o parere buna...nu am avut de a face cu asa ceva, insa am urmarit un documentar pe discovery la "how it's made" si m-a lasat masca. Smile...daca il veti vedea si mai ales, daca la noi s-ar proceda ca la ei Smile, sigur cred ca veti privi aceste anvelope cu alti ochi

Salutare tuturor!Am vizionat acel documentar de pe Discovery si am votat pentru o parere buna.Pentru iarna am jante de 14 inch iar pentru vara am jante de 15 inch.Am cumparat masina(o Astra F Sedan 1996 x16xel) in octombrie 2009 cu anvelope Bridgestone Potenza RE720 195/55/15 84H si pentru iarna am cumparat 1 set jante GM de 14 inch care aveau montate anvelope semiuzate.Nemaiavand asa multi bani dupa achizitionarea masinii(schimbat ulei+filtru,antigel,filtru aer,filtru polen,bujii,acumulator,transcrierea si toate taxele la zii)am optat pentru 2 cauciucuri EFFEPIEMME Made In Italy 175/65/14 de care am fost foarte multumit in aceasta iarna.Tin sa mentionez ca au avut crampoane pentru gheata dar le-au scos pentru ca nu avem voie in Romania cu ele(asa au zis cei de la magazin) iar pretul a fost de 200 ron ambele anvelope.Eu locuiesc intr-un sat unde trebuie sa urci 1 km sa iesi la E 79,in aceasta iarna nu prea au urcat masinile pe acolo mai bine au ocolit 10km pe alt drum iar eu am urcat la orice ora nu a contat ca e zapada de 20 cm sau gheata!Pana ieri(am trecut la jantele de vara) am parcurs aproape 5000 km cu ele si nu prezinta uzura.In concluzie sunt foarte multumit si dupa cum s-au prezentat iarna aceasta cred ca mai sunt valabile inca 3-4 ani.Va multumesc.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vad ca nu s-a mai scris de ceva vreme prin topicul asta..
mi-am luat azi pentru spate 2 cauciucuri resapate, noi din prak**er si stiu ca mai toti aveti o parere proasta despre ele..mie mi-a placut pretul 2 cauciucuri=2 mil in conditiile in care pe fata am pus 2 noi =4mil..floarea destul de mare, la echilibrare nu am avut probleme..
surpriza: garantia pe ele(sunt produse in italia asa zic ei)= 5 ani sau 150.000km..asta m-a mirat, in conditiile in care pe cele noi am doar 1 an garantie..
spuneti ca nu sunt bune, si io le priveam cu alti ochi..dar m-am gandit ca decat 2 secund-hand, mai bine 2 noi, fie ele si resapate..
daca nu ma credeti cu garantia, intrebati la prak*iker..
oricum, le voi incerca saptamana viitoare pe drumul pitesti -slatina, sunt niste curbe frumoase, daca-mi rezista acolo peste 100/h, nu aluneca nu nik..atunci sunt convins si io..Very Happy
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cauciucurile resapate sunt bune doar daca mergeti batrineste eu stiu pina in 50km/h ca daca aveti ,,norokul,, sa se descalte roata la 100-150km/h sigur ajungeti in locul din care nu se mai intoarce nimeni,am lucrat in domeniu si am habar de ce inseamna resapare-se ia 1 cauciuc se polizeaza coama si apoi i se pune o coama noua din cauciuc crud se baga in presa si se recoace dar ,asta e un mar dar ,talonul si insertia sunt vechi si nimeni nu stie nivelul de imbatrinire al cordului ! asa ca parerea mea ginditi de doua ori inainte de a cumpara in care categorie de soferi va incadrati daca nu vreti sa mergeti pe ultimul drum( sper ca nu am speriat pe nimeni ) fiecare face ce vrea cu masina si mai alesa cu viata lui dar sa se gindeasca sa nu puna si viata altor persoane in pericol
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si cand te gandesti ca si avioanele folosesc resapate!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
asa ai auzit tu? Shocked poate in africa la cursele locale ,ca la alte companii aviatice nu am auzit de asta in viata mea ...si mai folosesc romanii cred pe c130 HERCULES ca de aia a explodat acum ceva timp un pneu la aterizarea unui ,,cosciug zburator ,, second hand
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea nu sunt foarte bune, am patit odata cu unul, mergeam pe drum drept (in jur de 130-140 km/h) si dintr'o data m'am trezit cu o bubuitura, cand opresc aveam pana pe stanga fata si surpriza, jumatate din cauciuc era pe drum, a ramas pe janta doar sarmele si jumatate din ridurile de pe el. Nasol sentiment a fost... Smile
  • no_name_luci

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nus prea bune pentru ca oricand iti poate sari fasia reesapata si ramai cu...ceva in gura si poti si face accident(nu pune mai ales pe directie reeesapate)
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Faptul ca unii s-au apucat si pe meleagurile noastre sa faca cauciucuri resapate, fara sa aiba habar de asa ceva si folosind carcase de mult expirate, nu inseamna ca toate sunt la fel. Exista cauciucuri resapate net superioare fata de unele marci noi.
Si DA, se folosesc si la avioane de pasageri, dar cu precadere la cele cargo si bineinteles ca nu pe carcase din 1940.
Intre un resapat in Germania si unul nou NO NAME il prefer pe cel resapat. Dar cauciucul nou de firma e net superior.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La Deva, este de catva ani, o firma care aduce anvelope resapate (ei le spun reconstruite) in Italia. Procedeul de resapare este unul mai complex, care implica si refacerea flancurilor. Garantia acestor anvelope, pentru deformari sau exfoliere, este de 5 ani.
Pana aici totul bine si frumos dar intervin particularitatile tarisoarei noastre dragi: Acum vreo 2 ani, s-a mai adus inca o categorie de anvelope, care au mentiunea "cu posibile deficiente de aspect", mult mai ieftine, si care sunt garantate doar 6 luni. De mai bine de 1 an, nu se mai aduc din cele garantate 5 ani.
Concluzia: s-a facut piata dupa care se aduc doar rebuturile.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:La Deva, este de catva ani, o firma care aduce anvelope resapate (ei le spun reconstruite) in Italia. Procedeul de resapare este unul mai complex, care implica si refacerea flancurilor. Garantia acestor anvelope, pentru deformari sau exfoliere, este de 5 ani.
Pana aici totul bine si frumos dar intervin particularitatile tarisoarei noastre dragi: Acum vreo 2 ani, s-a mai adus inca o categorie de anvelope, care au mentiunea "cu posibile deficiente de aspect", mult mai ieftine, si care sunt garantate doar 6 luni. De mai bine de 1 an, nu se mai aduc din cele garantate 5 ani.
Concluzia: s-a facut piata dupa care se aduc doar rebuturile.


treceti prin real/ practiker, si vedeti ca au, intrebati si o sa vedeti surpriza surprizelor: 5 ani garantie
asa sa nu mai discutam pe langa..e un singur tip, profil in "v" cu un inel pe mijloc, 195/65r15 :91V(adica peste 200kmph la rezistenta)...
nu fac reclama, doar ca sunt impresionat..ps: fluiera pe sosea..Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cauciuciuri resapate ( pareri )
Bune 25%
Nu prea bune 34%
Proaste 40%
164 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR