Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce are si ce ar putea fi pt ca mi-am echilibrat rotile...la 100-110 parca se dezmembreaza, tremura tare...incepe fata si apoi spatele..rulmentii pe spate sunt noi...ca la inceput imi tremura spatele pe la 80..acum a inceput fata....
Skip ads

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cauciucuri deformate... same here
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sigur cauciucuri deformate.Acelasi lucru am patit si eu si am tot spus ca problema vine de la amortizoare pentru ca avea si balans masina.Am fost la o vulcanizare si cand mi-au dat jos cauciucurile de pe spate, unul era crapat si de aici si tremuratul acela infernal.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am fost ieri pe autostrada si am remarcat acelasi tremurat anormal, nu rau insa destul de deranjant la peste 160kmph. La mine apare la peste 140-150 kmph; pana in 130 masina ruleaza perfect, nu se percepe nimic anormal. De remarcat totusi ca acum 5 saptamani am mai facut autostrada si nu am remarcat nici o diferenta la 160-170...
deci, intr-o luna de zile de trafic prin Bucuresti, se poate deteriora cauciucurile in asa hal?
Planuiesc o vizita la un service de roti. Alta problema sper sa nu fie, intrucat masina este noua, are 20k km, iar directia nu trage deloc (merge ata la 150 la ora!)
revin cu vesti ...
Skip ads

  • marius_cret

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Am aceiasi problema ca si voi dar eu abia am cumparat cauciucuri noi si de firma.Cu cele vechi am fugit 180 si nu sa simtit nimic dar acum ca mi-am luat noi incepand cu 130 este durere dardaie si nu stiu daca o fi de la echilibrat sau cauciucurile proaste sau ....am de vazut!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Fost la service specializat roti
Gasit jentile fata nitzel deformate (nu mult, dar suficient ca sa imi dau seama pana si eu; foarte amabili cei de acolo, mi-au aratat si explicat ce si cum).
Indreptat jenti si echilibrat la loc toate rotile.
Reglat presiunea
Acuma abia astept sa gasesc momentul sa o scot putin pe autostrada...sitit voi de ce....
...vine cineva cu mine?!?!Very Happy
  • marius_cret

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ce genti de aliaj sau normale adica cele de aliaj se mai repara sau nu se strica niciodata Razz
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Fost si pe autostrada, dat blana, acuma sunt linistit; totul e ca inainte

pt @marius_cret: jantele de aliaj sau aluminiu sunt teoretic mai rezistente decat cele de tabla dar mai casante; adica rezista mai mult, dar si cand cedeaza, pa, se strica de tot;

Si jantele de aliaj se pot indrepta, in niste limite;
Skip ads

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Smile.. ca sa vedeti, am pus cauciucuri noi pe spate, echilibrat .. tot tacamul...BATE ..de la 85 pana pe la 95 apoi gata nu mai bate.
pareri?!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
in maxim 200 km nu o sa mai bata deloc; se aseaza singure cauciucurile; verifica cu atentie presiunea in cele 2 pneuri spate sa fie identica;
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am sa fac si asta ... daca nu ..ramane sa duc jantele refacut, indreptat ce-o fi!
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Of credeam ca numai la mine se intampla, masina 28.000km si incepe sa tremure de la 150 in sus. acum vreo 3 luni am schimbat cauciucurile pe fata, dupa 500 km le-am echilibrat si acum o saptamana cand am avut ocazia am verificat si tot tremura de la 150 in sus. am mai facut 1500km intre timp si o sa le mai echilibrez odata dar tot am impresia ca nu e de la cauciucuri.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in general tremura de la jenti ... la fel este si la mine si am jenti destul de scumpe ... oz din aliaj dar la drumurile astea nu cred ca fac fata nicicare ...

la mine tremura de la 100-120, asa ca merg ori 120+ ori 90 Smile
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Faza e ca inainte nu tremura, am avut intre timp ceva gropi luate si 2 drumuri forestiere, poate ceva sa uzat mai mult decat trebuie. Nu am nici un reper pentru ca nu pot testa la 150 dupa fiecare chestie dubioasa luata.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
subscriu, la fel am avut si eu cauciucuri deformate, nu trecea masina de 80
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pentru mind_hunter, acum fara suparare dar la masina din semnatura eu zic sa fii bucuros daca merge cu 120. cauzele pot fii multiple la o masina din 82. dupa cum zici nu sunt batai in volan deci nu sunt cauciucurile de vina. vibratia poate fii de la puntea spate (rulmenti, bucse etc)
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@ iulius gresesti, eu am avut cauciucuri deformate pe fata si aveam batai foarte puternice in volan, asta nu inseamna ca de acestea nu pot fi provocate si de alte defectiuni la puntea fata. Atentie, eu am avut un cauciuc chiar si pe spate care, m-a incurcat destul de mult, dadea impresia ca ar fi vreo problema pe fata!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca ne da mai multe amanunte poate il ajutam dar vad ca nu a mai revenit cu amanunte asa ca...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR