Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • nslsorin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,
Ma intreb daca poate sa ma lamureasca cineva. De curand am cumparat o astra 1.6 ,16v din 2002 . Am observat ca atunci cand accelerez se aude motorul mai infundat parca ar fi diesel . Curios este faptul ca la viteza constanta indiferent despre ce viteza e vorba masina este foarte silentioasa si inca ceva :turat pe loc motorul nu are acelasi zgomot. este tipic pentru astra zgomotul asta ?
Va multumesc anticpat petru raspunsuri .
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Verifica starea traseului de evacuare - galerie evacuare - catalizator - toba mediana - toba finala si bineinteles traseul de teava .
Cel mai probabil toba mediana si toba finala n'au fost schimbate niciodata si acum incep sa'si arate "virsta" .
  • nslsorin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si daca tobele sunt de vina imi afecteaza cumva performantele motorului sau consumul ? avand in vedere ca nu am mai condus o alta astra nu pot sa-mi dau seama daca motorul trage cum ar trebui sau consuma cat ar trebui.trebuiesc inlocuite tobele ? cam cat m-ar costa ? stie cineva ?
multumesc
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Intr'o oarecare masura performantele sint afectate , consumulpoti sa'l faci si singur dupa metoda "plin - plin" . Trebuie sa verifici intii starea tobelor sa vezi daca sint ruginite/perforate . Pretul pentru cele doua tobe ar fi de 5-600RON si peste in functie de producator , un raspuns clar il poti obtine de la magazinele de pe forum .
Skip ads

  • nslsorin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ma tot streseaza zgomotul asta , poate fi si ceva in neregula cu ambreiajul ?
Question
  • nslsorin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
rog posesorii de astra pe benzina sa-mi impartaseasca parerea lor . a mai intampinat cinva problema asata ?
multumesc pentru raspunsuri
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am un 1.6 16V Twinport z16xep/ an 2003. La relantiu parca ar fi diesel . La acceleratii se aude la fel ca un diesel , iar uneori parca vibreaza tobele sub ea.In mers la viteza constanta e ok. Se aude foarte frumos.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Si eu am un 1.6 16V Twinport z16xep/ an 2003. La relantiu parca ar fi diesel . La acceleratii se aude la fel ca un diesel , iar uneori parca vibreaza tobele sub ea.In mers la viteza constanta e ok. Se aude foarte frumos.


De acord cu tine in privinta sunetului la relanti. La acceleratii, te contrazic pt ca, cel putin al meu, zumzaie foarte frumos. De vibrat tobele sub ea, nici pomeneala.
  • Georges Astra G

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Zgomotul ala vine de la motor si mai toate astra pe benzina il au, chiar si la vectra b am auzit. mie chiar imi place cum se aude
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR