Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kiby

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut!

As vrea sa schimb tot ce este important si poate produce zgomot la suspensiile fata si spate.
Eu ma gandeam ca bucshile, amortizoarele si bieletele anti-ruliu pe fata, si bucsile si amortizoarele pe spate.
Poate cineva sa imi dea un sfat? Masina 'troncane' la gropi, denivelari, etc...sa nu va inchipuiti cine stie ce troncanit infernal, dar
oricum este deranjant...

Aici in Germania am intrebat de preturi si lucrurile stau cam asa pe fata: amortizoare (95eur/buc), bielete anti-ruliu(60eur/buc), bucsi (3 dintre ele vreo 30 euro toate 3 ... pretul este pentru o parte (stanga...dreapta)), si mai e o chestie (adica o alta componenta Smile ), nu am inteles ce anume, care costa 45 euro/buc (are 2 gheare si intr-un capat vin niste bucsi). Deci, toate se inmultesc cu 2, iar manopera totala face 140 euro. Total: 230x2+140 = 600 euro, asta pentru fata, iar pentru spate undeva la 450-500 tot (piese plus manopera).
Daca facem un calcul total, totul costa undeva la 1100 euro (cat 2 scutere Very Happy, dar nu imi place sa merg cu scuterul...asa ca...).

Mie mi se pare cam mult, dar, sincer stiu ca aici se lucreaza cum trebuie!
Are cineva idee cam care ar fi preturile in RO...si daca am uitat ceva sau daca schimb ceva ce nu ar trebui...?



Multumesc anticipat!
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
asa, numai ochiometric pot sa presupun ca iesi undeva pe la jumatate. chiar ieri am intrebat preturile pentru amortizoare si imi spunea tipul ceva de amortizoare sachs care nu depaseau 2,5 mil/buc fata si 1,8 sau 1,9 spate. mai departe...vezi tu ca lucrurile astea depund tare mult si de magazin si mester...
  • cristi_megane78

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y 1.7 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,si eu am fost saptamana trecuta in Flensburg,,Germania,si preturile sant exact cum spuneai tu mai sus, Sachs Advantage 95 euro fata,70 euro pe spate,si tot asa... . Interesant ca ín tara sant mai ieftine cele pe gaz,iar in germania sant mai scumpe,exact acelasi produs, nemtii oricum umbla cu amortizoare pe gaz,la drumurile lor.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca nu trebuie sa schimbi amortizoarele decat daca sunt curse in rest bucsile le poti identifica pe cele care au joc si sa le schimbi, la fel pivoti capete de bara si alte piese, in orice caz daca tii neaparat sa le schimbi cred ca iesi mai ieftin in tara.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Troncanitul mai poate fi de la flanse. Pe mine m-a costat 90 RON bugata (inclusiv rulmentul) + manopera.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR