Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • deleted-13334

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cum pot efectua reparatii la alternator? se aude un zgomot tot timpul de la el ca si cum ar fi niste rulmenti uzati? stie cineva cum se face? as dori si foto daca se poate.am un opel kedett c14nz 1990 benzina/
Skip ads

  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Alternatoarele is cam greu de desfacut si si mai greu de pus pa loc, posibil ca rulmentii aia sa fie presati acolo, si nu-i scoti numa cufoarte multa binevointa din partea dansei...
iti recomand sa te duci la unu care se ocupa de elctromotare, alternatoare si chestii de genu
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si ca o completare la ce a spus @S I,odata dati jos te costa in jur de 3-5 lei/buc.,si vezi si carbunii cu ocazia asta.Astia ar mai fi max.40 lei.(toata coroana,ca e mai bine )
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
.se dau usor jos si se pun la fel de usor inapoi(alternatoarele la c14nz).rulmentul daca ai delco-remy(marca alternator)e identic cu cel de dacie(6203 parca) dac ai bosh da-mi un pm si iti spun maine codul rulmentilor(am doi 2 in portbagaj.am dat cam 40ron pe ambii)rulmentii nu sunt presatii.sunt prinsi cu o siguranta.iar de desfacut iti trebuie o tubulara de 8 sau de 10 in functie de model.
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
.se dau usor jos si se pun la fel de usor inapoi(alternatoarele la c14nz).rulmentul daca ai delco-remy(marca alternator)e identic cu cel de dacie(6203 parca) dac ai bosh da-mi un pm si iti spun maine codul rulmentilor(am doi 2 in portbagaj.am dat cam 40ron pe ambii)rulmentii nu sunt presatii.sunt prinsi cu o siguranta.iar de desfacut iti trebuie o tubulara de 8 sau de 10 in functie de model.
  • deleted-13334

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok am inteles dar ma puteti ajuta si cu niste sfaturi?adica cum se demonteaza si cum se monteaza la loc?si daca aveti si niste imagini ar fi f bine
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
alternatorul?daca te uiti la el si nu intelegi cum sa-l dai jos.....mai bine du-te la un electrician
  • deleted-13334

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu cum sa-l dau jos este problema ci cum sa-l desfac sa-i vad defectiunile din el adica sa pot vedea rulmentii,carbunii aste este problema mea nu sa-l demontez de pa masina./
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ti-am explicat mai sus aproximativ.se da jos alternatorul.se desface fulia.se desface suruburile aleea lungi si se trage capacul ala de peste rotor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR