Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • mariuss93

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimb rulmentul stanga fata ca face galagie si are joc, stiti cumva daca acesta este bun sau tine macar 20-30k km? http://www.polmot.ro/rulmen...rive-pdk1113.html
Skip ads

  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pune SKF.
  • aladinman2002

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
gata.....s-a rezolvat problema mea:)) am fost la niste baieti mai priceputi si am luat-o din nou la bani marunti si verdictul ....telescoapele. cu ocazia asta am gasit raspunsul la intrebarea pe care am pus-o mai devreme, deci chiar daca pe tester telescoapele ies undeva la 80% ele pot fi varza pe drum. cu ocazia asta am schimbat telescoapele si am facut unghiul si pe fata si spate(unde am descoperit ca era chiar necesar)
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea problema?
In momentul in care rulez in afara localitatiii si dau de denivelari se simte o vibratie puternica in zona rotilor.
Culmea e ca se aude numai cand masina se ridica datorita denivelarilor.
Cand merge normal pe sosea nu se mai aude nimic.
Ce ar trebui sa verific?
Va multumesc.
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta iarna mi-a scartait o bucsa de la brat (cand dadeam prin gropi, la denivelari, etc).
De prin martie-aprilie, de cand s-a incalzit, n-am mai auzit-o. Intre timp am fost in vreo 3 locuri unde mi-au zis ca bucsa e buna, nu are joc si ca nu prea are rost sa o schimb. Am dedus ca scartaitul vine de la ea prin martie, cand am schimbat bieletele antiruliu si amortizorul. Era bratul liber si am putut sa-l misc, se auzea clar scartaitul de la acea bucsa.
Acum, ca tot vine frigul, m-am gandit sa o ung cu ceva, as rezolva oare ceva cu ulei sau vaselina?
  • Gigelush

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Vectra C GTS Z19DTH 100 000 km. Dimineata cand ma indreptam spre birou am constatat ca se aude un huruit la roata drapta fata. Cand apas acceleratia nu se mai aude (doar cand este in acceleratie), cand o las pe liber, parca imi bate un ciocan in roata si se simte si in volan. Cand apas frana nu se mai aude. In aceasta dimineata am simtit acest huruit si numai acum. Cand misc de volan se aude un pocnit usor ... Sunt inca la birou. Aveti idee de la ce poate sa fie. Cand plec de aici o sa ma duc la service. Idei, pareri ?
  • Gigelush

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2010

  • Mesaj Privat
REZOLVAT. Am schimbat in urma cu 7 zile cauciucurile de vara cu cele de iarna si nu au fost stranse bine prezoanele pe stanga fata ... ca de acolo se auzea Smile Problema rezolvata.
  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
craciun mihai a scris:
craciun mihai a scris:salut
am o vectra b 2001 si dupa ce rulez suficient sa se incalzeasca rotile, pe partea dreapta fata se aude un vuiet, in functie de cum lanseaza masina pe asfalt -sus-jos. cand se lasa se aude, cand se salta nu.
e posibil sa fie vreun capat de planetara?
e singurul lucru neschimbat recent.

am schimbat si capetele de planetara intre ele, am mers si la mecanic sa-mi verifice rulmentii....acelasi zgomot tampit.
nimeni nu are habar de ce ar putea fi vorba? Rolling Eyes

am schimbat si tripoda-acelasi simptom
are cineva idee ce ar mai putea fi? Pana acum nici un mecanic nu a putut sa-mi dea un raspuns.
Skip ads

  • zidane78

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut.O problema asemanatoare am si eu la masina mea.E vorba de un Z16XE / Astra G / 2001.

Problema sta in felul urmator : de curand am schimbat toata suspensia fata : Amortizoare / suport arc / flansa / rulment flansa (intr-o parte am schimbat chiar si bieleta antiruliu).

Zgomotul se aude doar cand trec peste o denivelare brusca : Exemplu un sant mai adanc , nu ma viteza , dar cand coboara si urca roata de acolo se aude ca si cum ar atinge ceva.M-am uitat pe acolo si nu vad nimic ce ar putea fi.
De curand am facut si unghiurile la roti , si la fel : nici o diferenta.

Am gume noi pe fata 195/60/15. Arcurile la schimb pareau a fi bune.La viteza nu simt nimic , chiar daca trec si peste limitatoarele alea dese de viteza.
Doar cand merg pe piatra cubica , sau un sant ceva mai adanc .

Ce ar putea fi?

cum ai rezolvat problema asta? pentru ca o am si eu si mi-am schimbat bieletele antiruliu si inca persista

Multumesc.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca zgomotul asta e o problema des intalnita, mai ales la astra G.
Aceasi problema o am si eu, cand trec peste denivelari, masina topaie si dardaie, scotand zgomotele de balanganeala.
Astept pe cineva care a si rezolvat o astfel de problema. Eu am amortizoare, flanse + rulmenti flanse noi si bielete antiruliu noi.
  • marian92

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut am o Astra G 2.0 dti din 2001
si la viteza peste 140km/h incepe sa tremure de fata din ce in ce mai tare topaie , si daca plec tare de pe loc si se invart rotile in gol, tot asa sare se bot si cateodata trosneste ceva in zona din fata, rotile sunt jantele nu sunt strambe, sunt echilibrate, cauciurile noi.
  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
craciun mihai a scris:
craciun mihai a scris:
craciun mihai a scris:salut
am o vectra b 2001 si dupa ce rulez suficient sa se incalzeasca rotile, pe partea dreapta fata se aude un vuiet, in functie de cum lanseaza masina pe asfalt -sus-jos. cand se lasa se aude, cand se salta nu.
e posibil sa fie vreun capat de planetara?
e singurul lucru neschimbat recent.

am schimbat si capetele de planetara intre ele, am mers si la mecanic sa-mi verifice rulmentii....acelasi zgomot tampit.
nimeni nu are habar de ce ar putea fi vorba? Rolling Eyes

am schimbat si tripoda-acelasi simptom
are cineva idee ce ar mai putea fi? Pana acum nici un mecanic nu a putut sa-mi dea un raspuns.

am rezolvat problema.
era suportul motor dreapta dus.
Skip ads

  • Giulyano

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.Deci sa povestesc:am schimbat toata mecanica pe fata si pe spate inclusiv amortizoare,arcuri,flanse.Dar surpriza...dupa 4 zile am o batatie in caroserie..ceva metalic...inclin sa cred ca spre partea stanga...nu imi dau seama exact.Bun.Acum: acea bataie nu se aude la gropi..se aude la drum intins...pe un asfalt care nu are nici o groapa....undeva intre 40 si 80 km/h.Am fost la service au tras de toate alea pe acolo...in concluzie..nimic..toate sant bune.Ce am remarcat...daca masina este rece nu bate deloc...bataia apare cand motorul este cald,parca ceva se misca pe sub masina ca si cum ceva nu este strans..dar toate sant stranse.Parca da cu ciocanul sub masina....o simt in volan, in pedale,in maneta de la schimbator..si chiar se ude tare.Nu imi dau seama ce poate fi..la fel si cei de la service.A da...daca ma opresc cand bate si apas pe botul masinii se aude si in balans.A mai intalnit cineva asa ceva?Multumesc anticipat.
  • ionut_27

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Buna Ziua tuturor : Am si eu un Opel astra F 1992 si am o problema la roata din stg fata : in sarcina sau la relantiu ( in mers ) se aude o bataie oare de la ce sa fie ? ( planetara este schimbata ) Va multumesc frumos ...
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bataie pe fata. Pare sa bata pe ambele parti la denivelari (gen linii de tramvai). Pe stanga bate mai tare decat pe dreapta.
Am observat ca bate pe fata stanga si cand dau cu spatele si coboara roata stanga spate cativa cm din parcare pana pe asfalt.
Concluzia la service: bucse bara stabilizatoare si flanse amortizor.
Flansele nu cred ca au probleme. Au putin joc in oala, dar erau tot asa de cand le-am pus si nu batea nimic.
Poate sa bata asa tare din cauza bucselor barei stabilizatoare?
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa imi spuna si mie cineva daca se poate schimba bucsa mica de la bratul fata la vectra c si daca da poate sa imi dea si codul piesei ca eu nu il gasesc decat la cea mare. Multumesc anticipat.
  • Danut37

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut,am un opel 2001 z16xe,pe drum cu denivelari,se aude un zgomot ca de mitraliera(in fata),pe drum lin nu se mai aude nimic.am schimbat bbs,bielete anti ruliu, am facut test de amortizoare(totul este ok)de poate fi? multumesc
  • sandel_neo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Dartanian a scris:Salut,azi am avut o surpriza mare.In timp ce ma intorceam de la tara,circa 65 km de galati ,dupa ce am trecut 30km/h a aparut un zgomot (o bataie),C-am o data pe circumferinta roti .La viteza mica bacanitul este mai rar si la viteza mare bacanitul este aproape contiunu.Precizez ca ieri dupa amiaza am scimbat rotile de iarna cu cele de vara,care au fost depozitate una peste alta ,cate 2.Pe mine ma mira faptul ca dupa ce-am scimbat rotile am facut 25 km dar nu am si nu am auzit nici o batatie,pana azi.Nu stiu de la ce ar fi problema cu bataia care se aude numai la roata stanga fata.A mai pati-to careva? Eu nu prea ma pricep la mecanica ,ci doar sa banuiesc ca e posibil vreo galma la cauciuc ,un rulmen spart sau sa nu fi montat roata corect.eu am miscat de roata dar nu are nici un joc ,sper sa ma ajute cineva c-un sfat.



Aceeasi problema o am si eu ,mia aparut recent aceeasi problema si caut si eu sa vad ce ar putea fi dar nimic inca....mai caut poate gasesc...e posibil sa fie vreun rulment sau ma gandesc ca poate si vreun capat de planetara....
  • silitoru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salut...am un opel vectra c cu motor de 1.6 an 2003......cand iau virje (ori stanga ori dreapta) se aude un troncanit...mi s-a spus ca este de la bucsi....ce poate sa inseamne?
si este normal cam la 2000-3000 km sa mai completez uleiul cu cate 0.5-.06 l ulei?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
silitoru bucsile si biletele de la bara antirului sau capete de bara
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR