Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ocevi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare

Am achizitionat acum cateva luni un Opel Astra G caravan si am observat, dupa ce am cumparat, ca am cateva probleme:
1. Pe butonul de avarie mai am un led care se aprinde in momentul in care activez alarma de pe cheie. Problema e ca nu functioneaza avariile. Solutii: am cumparat de la dezmembrari un buton de avarie care chiar functioneaza, dar nu mai merge alarma. Dupa ce m-am uitat mai atent la buton am observat ca releul respectiv are 2 pini in plus.
Intrebare: are cineva un sistem la fel sau apropiat de ce am eu? De unde as putea achizitiona un buton nou?
2. Farul stanga batea peste farul din dreapta. Solutie: am reglat manual farul, dar acum nu mai functioneaza motorasul de ridicare sau coborare. In plus mi se pare ca bat prea jos, pra aproape.
Intrebare: ce trebuie sa fac ca sail pot regla cat de cat?...
3. Batai in surdina in momentul in care trec peste denivelari (nu gropi), in partea din spate.
Solutie: haionul bate de caroserie si trebuie reglate tampoanele de cauciuc. Am reglat tampoanele de pe haion si tot asa. Am scos pe rand roata de rezerva, trusa medicala si triunghiul, tot se aud batai.
Vreau sa va spun ca sunt foarte multumit de masina in general si nu vreau sa renunt la ea. Daca as reusi sa rezolv toate aceste probleme as putea spune ca am o masina noua. Va multumesc si astept un raspuns
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la 2 - in mometul cand ai reglat manual farurile, se poate sa fi mers pana la mexim si ti-a sarit surubul de reglare. Fa o poza din lateralul farului sa vad cum iti sta oglinda din interior si o sa-ti spun daca e sarit.
la 3 - in cazul in care ai inlaturat toate elementele care crezi ca ar putea provoca zgomote, mai ai de verificat stutzul de la intrerupatorul becului din portbagaj (in cele mai multe cazuri de acolo se aude). Acel stutz calca pe bucata de plastic de jos, iar la denivelari sau gropi are un mic joc care se transforma in frecare. Pune pe cineva sa-ti conduca masina pe un drum cu denivelari (cat mai multe) si tu stai in portbagaj. In momentul in care auzi zgomotul pune degetul pe acel stutz si apasa. Asa vei vedea daca vine de acolo. In caz ca nu mai cauta. Numai bine
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Farurile se regleaza numai pe stand adecvat! Nu va mai jucat cu reglaju' lor!
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Atata timp cat reglajul manual este pe gratis. toata lumea o sa il faca. Smile
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Farurile se regleaza numai pe stand adecvat! Nu va mai jucat cu reglaju' lor!


Smile deci nu e indicat sa ma joc din bord cu rotita de reglare inaltime a farurilor?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:

Smile deci nu e indicat sa ma joc din bord cu rotita de reglare inaltime a farurilor?


cu reglajul manual nu e indicat, rotita are un reglaj automat, motorizat.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stiti bine ca nu ma refeream la rotita aia! De acolo nu cobori doar faru' din stanga. Wink
  • paultudor10

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
masina ar trebui dusa la doctor(mecanic),cu reglajul farurilor nu e de joaca.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR