Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
incep aceasta discutie rugandu-va sa ma lamuriti si pe mine in doua probleme:
1.de ce este considerat pasatul un etalon in clasa medie ( pe majoritatea forumurilor comparatiile se fac visavis de el) ? unde e diferenta intre el si vectra (designul tine de gustul clientului , fiecare lucru are pretul si clientul lui)?
2.de ce sunt considerate premium? (adica unde e diferenta adevarata ,nu poate fi doar de pret)?! ,deoarece am mers si cu 407 si cu passatul si daca m-ai pune sa-mi iau o masina noua tot vectra as lua! explicati-mi si mie va rog ce inseamna premium , ca nu pot spune care e mai premium din astea trei
va multumesc
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Daca o sa te informezi putin o sa ajungi la concluzia ca este doar o chestiune de marketing pe piata romaneasca. Porsche Romania da destui bani ca sa fie in centrul atentiei - ca sa zic asa. La polul opus se afla firma Opel, care fara prea multe reclame (inafara de ultima perioada cand am mai vazut una-alta au fost perioade cand nu erau deloc reclame la opel) reuseste sa creasca de la an la an volumul vanzarilor. Asta spune multe zic eu in conditiile in care Seat si Skoda au probleme bugetare MARI.

Un alt motiv ar fi ideea gresita dar existenta si anume: daca e mai scump un lucru e si mai bun. Ca o paranteza: zilele trecute un prieten imi zicea ca vrea BMW seria 1 si i-am zis de ce nu un Audi A3 care la banii aia il iei cu tot ce vrei pe el si mai mult, cu un motor mai puternic. Raspunsul lui a fost: daca e mai tare audi, de ce e mai ieftin? Laughing Embarassed

In alta ordine de idei as putea spune ca cei care afirma ca diferenta dintre Passat/407 si Vectra este mare nu prea stiu ce vorbesc. Forumurile nemtesti sunt pline de referiri negative la concernul VAG caruia i se reproseaza in primul rand lipsa de inovatie in ceea ce priveste motoarele - vezi motoarele diesel unde in perioada 2000-2004 au fost cei mai tari.
Cat despre 407 - probleme de electronica la greu inca de la 4.000 de km. Incepand cu CD-uri care sar la gropi inca de noi Laughing

Si ca incheiere trebuie sa afirm ca desi Opelul este mai fiabil nu vreau ca acest post sa lase impresia ca afirm despre Passat si 407 ca ar fi masini proaste. NU!!! Ceea ce vreau sa demonstrez este ca nu sunt nici pe departe perfecte, iar diferenta dintre Passat/407 si Opel Vectra nu este asa mare, asta daca exista vreo diferenta. Eu zic ca aceste masini se completeaza una pe cealalta la plusuri si minusuri, iar per total fiecare dintre ele poate fi numita o masina buna.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu asi zice ca amandoua (passat&407) sunt masini de doamne d'alea care stau la birou toata ziua, genul care asculta muzica din anii '90, danseaza pe emeniaito si n-au nici o treaba cu condusul Mr. Green (dar mai sunt conduse si de domni Very Happy )
cu siguranta o vectra le poate devansa din orice punct de vedere si pt ca in ziua de azi totul se ruzuma la bani, consider ca mai bine imi iau un OPC care este super tare la banii la care iau o balena supradimensionata de la vw cu dotari stock! de 407... ce sa zic, este o masina mai draguta fata de passat insa nu are nimic in comun cu fiabilitatea, versatilitate si intretinerea ieftina, ca sa numai zic de performante.
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Nici una din cele 3 masini nu este Premium..... Passat-ul nu este considerat premium nici de grupul VAG....ci doar ca incearca sa se apropie...( altfel s-ar concura cu audi A4 - membru al aceluiasi grup).
La fel Opelul prin varianta SIGNUM spune ca se apropie de clasa Premium...
De 407 nu mai vorbesc.....nu stiu pe cineva care a catalogat Peugeot ca fiind o masina Premium.

Diferentele intre cele 3 masini sunt de imagine....toate au plusuri si minusuri...

Eu personal am cumparat OPEL pentru ca :

1. Passaturile sunt o prezenta exagerata pe sosele - nu suport sa am o masina identica cu a celor 10 vecini de la bloc..Razz
2.Masinile frantuzesti nu reusesc sa ma atraga cu altceva in afara de design exterior ( vezi 407).
3.O masina cum este GTS de la Opel arata chiar sport sau cel putin difera de celelalte modele Vectra...fata de Passat sportline sau 407 sport care sunt identice cu restul modelelor.
4.Passatul arata pe strada ca o balena instabila..( este prea lunga....si da impresia de instabilitate)
5. Service-ul la passat este mai jalnic si mai scump ca la Opel ( macar la opel ai de unde sa alegi 2-3 variante).
6. Cand am cerut o oferta la passat...si am vazut ca mi-au trimis exaxt preturile afisate pe site....i-am intrebat daca se mai discuta ceva la pret iar raspunsul a fost: "Nu avem promotii in acest moment" cu toate ca se discuta de o masina care ajunge la 30.000 euro ddp.
7. La Opel am putut discuta pe aceasta tema.
8. Motorul la passat disponibil 2l TDI cu 140 cai il consider sub motorul 1.9 cdti 150 cp de la Opel ( nu este disponibila pe passat si varianta 2l tdi cu 170 cp care probabil este mai buna).
9. Sasiul ids+ cu buton sport de la Opel - si farurule adaptive sunt cool.
10. Nu chiar in ultimul rand faptul ca sunt membru ClubOpel.

Nicos
Skip ads

  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
deci ce inseamna premium? ( peugeot e considerat mertzul frantzusesc )
daca e mai scump e premium? care e diferenta de exemplu intre un saab 9.3 si o vectra c acelasi motor si cu echiparea full (ai bifat toate optiunile posibile si imposibile ) la ambele masini ?pretul , pielea , plasticul ?
pe bune ,poate cineva sa-mi spuna ce inseamna premium?
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu cred ca un lucru scump este mai bun...decat unul ieftin.
Este valabil in orice domeniu..nu numai in cazul masinilor.

PREMIUM : AUDI,BMW,MERCEDES-BENZ,VOLVO,SAAB,JAGUAR,
nu stiu ce sa spun despre Alfa Romeo si Lancia

Nicos
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
passatul nu e premium, insa e cea mai aproape de gama premium dintre cele trei de mai sus (passat, 407, vectra), iar vectra e cea mai slaba
premium inseamna calitatea finisajelor, a materialelor, modul cum se inchid usile, gadgeturile si alte smecherii, fiabilitate, imagine de marca, etc.
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Poate nu ai vazut calitatea materialelor de pe 407 Bogdan...

Nicos
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
parca la design exterior arata mai bine vectra decat passat si 407, sau cel putin asa mi se pare mie. insa interiorul la passat (design si materiale) este peste cel de la opel. eu am un opel astra, iar in familie mai este si un peugeot 307 si pot sa spun ca diferenta dintre materiale e sesizabila, de asemenea finisajul in favoarea peugeot-ului, insa comportamentul rutier e in favoarea opel-ului.
premium in aceasta clasa ar fi seria 3, c-klasse, a4 ... x-type sau cel putin asa mi se pare mie
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cand te referi la diferenta de materiale la ce te referi?compari aceleasi finisari?( eu nu vad si nici nu simt nici o diferenta intre 407 sport si vectra c elegance-2003 sau opc 2006) idem passat 2005 highline( 5000km ,un far schimbat , consum de ulei peste normal +cazut electonica la frane -apropo de fiabilitate) nu pot spune ca sunt mai misto materialele decat la vectra ca sa nu zic chiar invers
fiabilitate la 407? multi zic ca nu se poate compara cu fostul 406
simt si vad dif de finisari visavis de astra( raportat la vectra)
gadgeturi? pai am mai multe decat alte a6 si 607
cum se inchid usile? adica cum?sincer chiar nu inteleg? la unele se inchid mai bine ca la altele?
cand dai 2000 euro pe piele sau mai pui 1000 pe multicontur(bani cu care iti iei canapea +fotolii acasa) exista diferente de material ?cat o costa la mercedes -4000?
deci va rog spuneti-mi concret unde e diferenta (in afara pretului)?
daca opel duce o politica prin care se declara marca premium si mareste preturile cu 20% e premium?
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Mane...stai linistit...tu cu OPC-ul oricum esti peste masinile pomenite aici...
tu te poti compara cu masini Sport: Subaru,MondeoST,...etc...


Nicos
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu spuneam ca 307 e peste astra la calitatea materialelor folosite, a finisajelor si a spatiului interior. la 407 poate nu e aceeasi chestie, insa la passat cu siguranta ... cel putin par ... mai bune. aici vb de varintele standard ... fara piele ... etc materialele folosite pe bord, fetele de la usi, volan, plastice ...
sa nu se faca confuzii, la o masina precum opc-ul nu se pune problema de materiale proaste, ci doar la cele standard, sau cu f putine optiuni.
Skip ads

  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Cine cunoaste pe cineva care a trecut prin service-ul porsche romania ( vw) ....va afla cat de full este acolo de masini noi..in garantie ...cu probleme..asa ca mitul vw passat...o masina cu mult peste opel vectra este o amintire. Poate doar materialele folosite la interior..si ma refer aici doar la bord sa fie ceva mai calitative..desi si aici se poate discuta.
Oricum privitul de sus al posesorilor de vw vis-a-vis de opel...cred ca se mai bazeaza in prezent doar pe imaginea si istoricul modelelor trecute.
Cititi si voi aici pe forum cat de putine probleme au aparut pana acum la posesorii de opel vectra c - cred ca este destul de edificator.

Nicos
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
vectra-nos a scris:
Oricum privitul de sus al posesorilor de vw vis-a-vis de opel...cred ca se mai bazeaza in prezent doar pe imaginea si istoricul modelelor trecute.


sincer mi se pare super aiurea sa spui ca daca ai VW esti "peste" un posesor de opel. atat VW cat si OPEL sunt masinile mai accesibile ale germanilor ...
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Omul vrea sa stie doar ce inseamna PREMIUM...si e normal sa se intrebe asta,avand in vedere ca are un super PREMIUM in parcare.
Indiferent de ...diferente,ai o masina pe care n-as schimba-o...cu niciuna mai sus amintita.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
mai are mult opel pana ajunge la nivelul tuaregului si sa imparta motoare, cutii de viteze si platforme tehnice comune cu marci cu adevarat premium (audi)
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Tuaregul imparte motoare? Razz

Si daca VW imparte motoare pentru tot grumul ce? Au mai putine probleme...?
Tocmai s-a anuntat un recall pentru cca 30.000 passaturi vandute anul trecut. Toate varianta 2.l TDI.

Nicos
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu pot sa iti spun ce inseamna premium. Si crede-ma stiu ce spun.

PREMIUM inseamna bani mai multi dati pe o MARCA considerata mai buna, pentru a ridica RANGUL viitorului cumparator.

In foarte putine cazuri, poti delimita masinile Premium de celelalte prin calitate, servicii mai bune, performante, etc.

Ba mai mult decat atat, doritorii de masini Premium ajung de multe ori sa fie mai nemultumiti decat mine care am Astra, de exemplu, intrucat asteptarile lor nu sunt satisfacute de modelul cumparat. Ei au auzit ca Mercedes e masina masinilor si de aceea, cand se strica sau mai stiu eu ce, devine o tragedie, adica cum se poate asa ceva, si de aici apare si folclorul care circula privind fiabilitatea masinilor.

Sigur ca un automobil premium are anumite calitati sau fineturi care fac diferenta de un model uzual. Totusi, la fel ca si in cazul performantelor de pe hartie, in viata reala este greu sa faci diferenta intre 9,5 s si 9,1 s, daca in prima masina e Titi Aur si in a doua esti tu...

Cam asa e cu premiumul.

Un exemplu: Skoda Octavia si Audi A4. Desigur, A4 e premium. Da-i masinile mamei mele si n-o sa vada diferenta decat la sigla: asta e definitia mea de premium. Tu o sa stii ca Octavia 4x4 are cuplaj Haldex si Audi are sistem Quattro, care nu-i totuna, dar un user obisnuit de autoturism, chiar si unul foarte sportiv, cu greu va face diferenta.

Revin la premium: bani aruncati pe marca, pe lustru si de cele mai multe ori insatisfactii. Exemplele le stiti si voi, apropo de ce se spunea mai sus.

Eu unul cred ca Vectra OPC se poate bate cu orice masina din clasa ei, ca raport calitate-performante-pret, chiar si cu M3 si cu orice altceva. Nimic nu e gratis si totul se reflecta in bani. Ai bani, vei lua o masina premium, pentru ca nu e Opel. Pe strada o iei in bot de la Vectra OPC si nu iti convine, dar ce conteaza, ai Mercedes, nu?

Am condus mii de masini, de la Lamborghini la Spark, si intotdeauna surprizele vin nu din clasa premium, ci de la masinile care aspira la un loc in clasa premium. O sa ma aprobati sau nu, dar eu asa am simtit...
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de impartit motoare, Jaguar e premium nu? Totul e Ford, facut de roboti... Roboti de la Ford, desigur.
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@ turatii
multumesc mult pentru raspuns . Acum sunt lamurit.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR