Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare !
Vreau niste parei si sfaturi in legatura cu un Opel Corsa pe care vreau sa il achizitionez!
Masina are urmatoarele caracteristici:
Climatizare: Aer conditionat
Putere: 58 CP Uºi: 2/3
Data: 3/2001 Motorizare: Benzina
Capacitate: 1000 cm3
Kilometraj: 120.000 km
Culoarea: argintiu metalizat
Opþionale siguranþã:
ABS; EPS; Servodirectie; Airbag:4;
Opþionale confort:
Spate scaune ajustabil; Volan reglabil; Sistem audio:original opel;
Observaþii:
abs,eps,clima,4 airbag,tetiere fata -spate,pleoape faruri fata - spate, carte service, recent adusa, impecabila,nelovita

Spuneti-mi si mie:
cat se plateste taxa de inmatriculare daca are Euro4 (fiind din 2001 poate avea euro4?) dar Euro3 ?
ce consum are pe distante mici?
cat ma costa intretinerea (estimativ- ulei, curele transmisie, filtre...)?
daca pot sa ii pun geamuri electrice si cat ma costa.
este posibil ca motorul sa nu fie cu injectie?
Merita toate astea 4350 euro, avand in verere kilometrii parcursi si varsta?
Astept opiniile voastre.
Va salut !
Skip ads

  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
e euro 4, taxa e vreo 120E parca, consumul e mic daca nu e incarcata, in bucuresti insa nu mai conteaza :d, 4-5mil o revizie, e injectie...

per total cred ca merita
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma poate ajuta nimeni ? Sad
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
distributia e pe lant si trebuie schimbata cam la 70.000 km. asta iti spun sigur deoarece am si eu una de vanzare, aceeasi motorizare, 95.000 km, am fost cu ea la un test si mi-a spus ca tre schimbata. costa intre 10-12 mil cu tot cu manopera. vezi, poate te intereseaza a mea:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24816
Pretul e negociabil. O sa pun si poze, sper sa ajung si eu mai devreme acasa sa apuc sa le fac.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Distributia o schimbi doar daca tacane. De obicei se schimba la 100-120.000km.
La 60, hai 70.000km schimbi distributia pe curea, dar nu e cazul motorului asta.

Da, este pe injectie motorul, fara dubii.
Nu este exclus sa o scoata Euro3 cei de la RAR. Cel mai bine te interesezi la ei. Eventual, faci rost de VIN si intrebi pe cineva de la RAR. Prima litera din codul motorului (Z10XE, spre ex.) indica norma de poluare. Z corespunde Euro4.

Consumul e doar o idee mai mic decat in cazul motorului 1.2. Mai indicat e sa optezi pentru 1.2, dat fiind ca se preteaza mai bine pe masina.
Pe distante mici, consumul cel mai bun il vei obtine mergand pe jos sau cu bicicleta. In cazuri de genul asta, e indicat sa renunti la masina. Unul la mana, scutesti motorul de uzura prematura, si doi la mana, nu ai consum mare de carburant.

In foarte mare parte, daca ai rabdare, gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale pe forumurile Corsa si Agila. Si chiar mai mult.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,487
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut johnnutz. geamuri electrice se pot monta ulterior, dar nu merita. costa aproximativ 1600euro sa montezi 2 bucati la dealer opel. apropos de kilometri parcursi e posibil ca 120mii km sa fie o imagine , nu realitatea. 120000/6=20000/an, greu de crezut. in fine daca totul e asa cum spui pretul e corect, dar nu te grabi.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
corsablue a scris:kilometri parcursi e posibil ca 120mii km sa fie o imagine , nu realitatea. 120000/6=20000/an, greu de crezut.

20.000 km/an e o medie normala, masina mea e din 03.99 si are in prezent 103.000 km, din noiembrie 2006 si pana acum martie 2008 am facut 18.000 km deci 20.000 km/an nu e deloc greu de crezut ...
@johnnutz, vezi ce cod are motorul, (ex: Z14XE, Y17DT, X10XEP,etc), cum spunea mihai_39, daca are prima litera Z este euro 4, daca e Y este euro 3 iar X este euro 2 ... din cate am citit pe un alt forum, pt motorizarea ta, daca ai ghinionul sa fie euro 3, taxa e in jur de 700 euro ...
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la ce spunea mihai_39 despre consum, eu ma refeream la consumul pe distanta de 5-6 km (de la tara la oras) fara semafoare , inrtersecti...
Spuneti-mi si mie cum pot sa verific daca oglinzile sunt incalzite.
Skip ads

  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
referitor la Km.... parerea mea esta ca no f***in way!.. arunca o privire pe mobile de si vezi pe-acolo km la masini..... eu cand am luat masina avea un an si 5 luni de la prima inmatriculare si avea 103k Wink asa ca nu as pne baza in ce zic cei care le vand... ca a fost a unui doctor care a iesit cu ea doar in w-e... sau o matusa batrana care-si facea doar piata cu ea...... anul trecut am mai luat o corsa sora-mii si avea 134k din 2004 tot adusa de-afara la care a platit taxa de inmatriculare aprox 120 euro (1.3 cdti, euro 4 din 2004).
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
johnnutz a scris:Referitor la ce spunea mihai_39 despre consum, eu ma refeream la consumul pe distanta de 5-6 km (de la tara la oras) fara semafoare , inrtersecti...
Spuneti-mi si mie cum pot sa verific daca oglinzile sunt incalzite.


Pai legat de consum, 5-6 km motorul ala e rece, consumul este putin mai mare, dar daca tu iti faci probleme de consum la un motor de 1000 cmc ce sa mai zicem noi cei cu motoare de la 2000 in sus? In orice caz nu cred ca o sa-ti ia mai mult de 5l/100km, pe 5-6 km nu stiu sa-ti spun cat o sa consume, cred ca undeva la 300 ml Laughing . Oglinzile trebuie sa se incalzeasca atunci cand apesi butonul de dezaburire spate, poti sa observi dimineata, inca mai este vreme rece, daca se incalzesc iese putin abur si sa se usuce in maxim 1 minut daca sunt ude.
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Unde pot vedea cat mai pot circula cu masina asta daca are numere provizorii de germania ?
Pot sa iau numere rosii in orice judet din RO ?
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva daca tipul asta de masina are ambreiaj pe cablu si cat costa schimbatul placii de presiune , a rulmentului si a discului de ambreiaj ? Cat costa manopera ?
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E hidraulic.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
O intrebare.Masina va fi folosita numai pt. oras,sau si distante lungi?
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:O intrebare.Masina va fi folosita numai pt. oras,sau si distante lungi?


De la oras la tara si invers (4km un drum) si mai rar pe distante lungi 30km.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E foarte bine.Daca faceai drumuri >50km,iti recomandam 1.2i.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR