Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salutare , masina mea se apropie de reparatie si cu siguranta o vand. Sunt tot mai dezamagit de ea din diverse motive in fine... nu asta face subiectul discutiei.

O sa imi cumpar o masina Sh clar si stau intre 2 + 1 variante.


Primele doua sunt asa :

1. Toyota corolla 2002-2004 - 1.6vvti
2. Renault laguna 2002-2004 - 1.8 benzina

ca alternativa am opel astra g insa m-am cam lecuit cu opel cu toate ca g-ul nu a facut probleme asa multe ca h-ul.


Stiu ca laguna este din alta clasa, stiu ca motorul acela de 1.8 consuma putintel mai mult si stiu si miturile care spun "fugi de masini frantuzesti" . Din ce am citit pe forumuri problemele majore apar la motoarele diesel de la renault ( care in toate cazurile au mai multe piese care pot sa cedeze si mult mai scumpe ) .


Cum vad eu lucrurile :

Avantaje laguna - comfort sporit, aspect sexy Smile , stabilitate buna + multe multe dotari , motor silentios

Dezavantaje laguna - service-uri f proaste, nesiguranta dpdv al fiabilitatii.


Avantaje corolla - masina robusta, intretinere f ieftina, distributie pe lant ( aici s-ar putea sa ma insel dar parca asa am auzit ) pozitie la volan excelenta materiale bine inchegate, tren de rulare solid.

Dezavantaje - lipsa experientei si a mecanicilor in aceasta marca, model invechit ... si nu stiu ce sa mai zic - consum asemanator cu 1.8 de pe laguna.


va rog ajutati-ma sa iau o decizie. as vrea sa aleg ceva sa nu ma mai frece la cap pentru ca de un an de zile sunt cam stresat in legatura cu masina ( ba una ba alta ) si mi-e greu de unul singur.

in principiu as merge pe masini deja inmatriculate in romania cu toate ca nici un samsar de treaba nu ar strica:) ceva pe care sa te poti baza.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Toyota . Nu ma pune sa-ti dau argumente , pur si simplu asta mi-as cumpara daca ar fi banii mei Very Happy
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ia zi-mi ce raspuns crezi ca vei primi de pe forum dedicat opel?
Personal as merge pe laguna intre laguna si astra, pt ca e din alta clasa, dar mai sigur as prefera o vectra.
Japonejele nu imi inspira incredere din pricina problemelor ce pot aparea si nu se pot rezolva decat la nuj ce reprezentanta
  • goganfelix

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Clar Corolla. Daca nu ma insel ,sunt primele in topuri la fiabilitate. Nu am testat si detinut nici una, dar din teorie asa reiese.
Skip ads

  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
vedeti exact asta e problema Smile haideti sa incercam sa eliminam alte modele iar astra g e de rezerva. V-am spus problemele majore pe care le-am auzit la renault ( laguna ) sunt la dieseluri. De benzinare nu se prea plang oamenii. Clar diferenta este de la cer la pamant intre laguna si corolla. Eu in momentul de fata sunt cam 60 % laguna 40 % corolla.

De asemenea am luat in calcul si numarul de stele de la crash test. 5 la 4 in favoarea lagunei. O sa incerc sa fac o comparatie de costuri pentru o revizie sa zicem la 60 mii. Cu toate ca nu sunt diferente f mari.

asa cum spune si DB77AAA si eu am auzit, rar de tot ce-i drept, de nu stiu ce prbleme la japoneze si de asta mi-e tarsa. Bine ca nu stiu ce probleme pot aparea si la renault. Se zice ca defectele sunt mai multe la renault. Nu cred ci doar ca sunt mult mai multe masini vandute deci mai multi potentiali "inculpati" .
  • myky99

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dancraciun a scris:salutare , masina mea se apropie de reparatie si cu siguranta o vand. Sunt tot mai dezamagit de ea din diverse motive in fine... nu asta face subiectul discutiei.

O sa imi cumpar o masina Sh clar si stau intre 2 + 1 variante.


Primele doua sunt asa :

1. Toyota corolla 2002-2004 - 1.6vvti
2. Renault laguna 2002-2004 - 1.8 benzina

ca alternativa am opel astra g insa m-am cam lecuit cu opel cu toate ca g-ul nu a facut probleme asa multe ca h-ul.


Stiu ca laguna este din alta clasa, stiu ca motorul acela de 1.8 consuma putintel mai mult si stiu si miturile care spun "fugi de masini frantuzesti" . Din ce am citit pe forumuri problemele majore apar la motoarele diesel de la renault ( care in toate cazurile au mai multe piese care pot sa cedeze si mult mai scumpe ) .


Cum vad eu lucrurile :

Avantaje laguna - comfort sporit, aspect sexy Smile , stabilitate buna + multe multe dotari , motor silentios

Dezavantaje laguna - service-uri f proaste, nesiguranta dpdv al fiabilitatii.


Avantaje corolla - masina robusta, intretinere f ieftina, distributie pe lant ( aici s-ar putea sa ma insel dar parca asa am auzit ) pozitie la volan excelenta materiale bine inchegate, tren de rulare solid.

Dezavantaje - lipsa experientei si a mecanicilor in aceasta marca, model invechit ... si nu stiu ce sa mai zic - consum asemanator cu 1.8 de pe laguna.


va rog ajutati-ma sa iau o decizie. as vrea sa aleg ceva sa nu ma mai frece la cap pentru ca de un an de zile sunt cam stresat in legatura cu masina ( ba una ba alta ) si mi-e greu de unul singur.

in principiu as merge pe masini deja inmatriculate in romania cu toate ca nici un samsar de treaba nu ar strica:) ceva pe care sa te poti baza.


Unchiul meu si-a luat o Laguna de 1.8 ,motorul nu are nici un fel de problema se infige ,iti da puterea necesara cand i-o ceri dar faza cu silentiozitatea motorului as vrea sa te contrazic:imediat ce a luat-o a venit sa ma ia sa -mi-o arate si lam intrebat de cat este motorul si el mi-a zis sa ghicesc .Eram in stare sa ma jur ca este diesel ,mentionez inca o data :motorul nu are nimic ,merge brici .
In ceea ce priveste service-urile ai dreptate ,mai bine o repari tu decat aia ;hai sa iti dau un exemplu:
Am fost cu unchiul meu la service pt ai repara geamul stanga spate(macaraua a iesit de pe motor si cadea geamul ).
Am ajuns si s-au uitat 3 mecanici la ea si toti au zis ca este motorasul ars desi, se auzea cand incerca sa miste macaraua dar aceasta sarea ,deci motorasul era bun ,eu cu unchiul meu stateam si ne uitam la prostia lor,.Dupa circa 3 ore au ajuns ;la aceiasi concluzie ca noi 2, si pe deasupra a platit si o carca de bani ,
In privinta dotarilor ,sigurantei sunt de acord cu tine,nu sunt hight-tech dar sunt sunt super bune mai ales clima care isi face treaba ca la carte.
Iti doresc sa iti achizitionezi o masina care sa te satisfaca pe deplin,,

Respect,mihnea
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
acum ma uitam si la astre - dieselurile 2004 se invart in jurul a 8000 8.500. Pret chiar foarte bun si masini frumoase. Insa pentru astra am foarte multe pretentii
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR