Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut,am si eu o intrebare:
stie cineva daca se poate aplica strat de lac(fara a se vopsi masina) doar un strat d elac pe deasupra,pentru o mai buna protectie,pentru un luciu mai bun si pentru ca am cateva puncte mici de rugina care mi-e frica sa nu degenereze si nu as arunca nici banii pe vopsit degeaba!
am inteles ca se poate aplica cu pistolul lac exact ca si cum ai vopsi masina dar fara culoare!
ADEVARAT sau FALS?
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Adevarat.
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ceva mai exact?...stie cineva daca merita?.sau ce implica?
  • BJ
  • *
  • 25 mesaje
  • din 16 Feb 2008
  • Corsa 2004 Z12XE
  • Bucuresti
  • BJ

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Exista chiar un "spray" special pentru asta.

Astfel lacuiesti masina cu avantaje evidente pe 2 fronturi:

- visual: + luciu / + aspect metalizat

- anduranta: protectie si rezistenta superioare

Eu deja am inceput sa strang pentru masina mea (estimez pe undeva la 10 buc necesare)
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Este foarte posibil ceea ce iti doresti tu, dar aplicarea unui strat de lac nu cred ca e atat de simpla pe o vopsea veche. Nu sunt vopsitor de meserie dar am vazut multe masini la care efectiv li se cojea lacul de pe vopsea... si banuiesc ca motivul a fost proasta pregatire a suprafetei care urma a fi lacuita (spalare, degresare, curatare, matuire etc); nu mai zic ca daca mai ai si anumite suprafete de reparat cu ar fi zgarieturi sau rugina, atunci portiunile respective trebuie revopsite si atunci pot aparea diferente de nuanta... e complicat procesul. In plus, un vopsitor care isi cunoaste bine meseria si se respecta, nu va accepta sa-ti dea lacul direct pe rugina.

Iti pot spune, din proprie experienta, ca fara un minimum de cunostinte legate de produsele care se gasesc in comert, plus indemanarea si sculele necesare, orice incercare tip "home made" are un rezultat destul de indoielnic si de scurta durata.
Eu as recomanda o polisare la firmele de detailing, ei stiu mai bine ceea ce e necesar pentru intretinerea vopselei unei masini. O polisare, facuta cum trebuie, va da vopselei masinii tale o protectie si un luciu care te va tine 2-3 ani. In plus, costul unui polis e mai mic decat al unei lacuiri la vopsitor.
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
de WS Platinum nu zice nimeni nimik ? nu a folosit nimeni ? care a folosit sa ne explice cam cum e treaba cu el mai detaliat asa va rog.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La cat e de vechi ultimul post (Martie 2008)... Surprised cine stie poate au dat chicx Sad
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
posibil dar totusi ar mai trebui sa apara cineva cu pareri sau care l`au folosit deja si stiu ce si cum
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR