Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Y_GREC

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ms ms....am schimbat ieri rulmentii pe fata si pivotii.....rulment 50 lei/buc , pivot 55 lei/buc....astea nu suportau amanare. restul sunt inca intregi dar as dori sa le schimb....acum asteptam niste banuti si ne apucam de treaba. ms pt preturi....bft
Skip ads

  • mphlorin

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pentru schimbarea bucsilor de la bara stabilizatoare (nu capetele de bara) mai trebuie desfacut ceva din ansamblul de suspensie ?
mai exact, trebuie facuta geometria rotilor dupa schimbare ?
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu se mai desface nimic decat bridele care tin bara de torsiune, le schimbi pe rand. Adica o dai pe o parte jos si o si pui pe cea noua, apoi treci pe partea cealalta, este o pozitie foarte incomoda, daca nu ai rampa sau elevator trebuie sa o suspenzi bine si sa te cam tavalesti pe sub masina. Nu se va umbla la geometrie. Spor la munca.
  • marius_mihai

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am un hârâit ciudat care se aude din faþã dreapta. Atunci când plouã nu se mai aude. Probabil cã atunci când este umezealã se reduce frecarea. Am schimbat tot ce se poate schimba pe faþã: bielete antiruliu, bielete de direcþie, basculele cu totul (noi), caseta de direcþie, bucºile ºi rulmenþii de presiune de la arcuri ºi nu am scãpat de zgomot. Discuþiile voastre sper sã mã ajute. Nici nu-mi trecea prin cap cã ar putea fi bucºile de la bara stabilizatoare.Trebuie sã le schimb ºi sper sã scap de zgomote. Dacã voi scãpa... o sã vã anunþ. Ajunsesem la disperare. SALUTARE TUTUROR... SUNTEÞI TARI!
Skip ads

  • animalu`

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bucsele de la bara stabilizatoare , Vectra C GTS 2003 ce diametru au , 24 sau 25 .
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Masori si vezi. Nu exista alta cale de a fi sigur.
  • buRn
  • *
  • 15 mesaje
  • din 17 Feb 2010
  • Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Constanta
  • buRn

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Bobby-NOS a scris:Y-Grec uite niste preturi,sper ca ti-s de folos
- bucsa bascula mare 2 buc – 44.46 ron
- bucsa bascula mica 2 buc – 25.54 ron
- pivot 2 buc - 75.87 ron
- cap bara 2 buc - 68.36 ron
- placute frana - 62.48 ron
- saboti - 67.17 ron
- cablu ambraiaj - 57.70 ron
- curea alternator - 16 ron
- burduf planetara 2 buc - 26.58 ron
- sonda apa - 14.22 ron
- filtru aer - 22.75 ron
- ambreiaj - 397.5 ron
- mocheta si buretele - 50 ron
sal astea is preturi de noi sau second?
  • buRn
  • *
  • 15 mesaje
  • din 17 Feb 2010
  • Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Constanta
  • buRn

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
marius_mml a scris:
nico3 a scris:
marius_mml a scris:Mi-am facut o revizie completa, in care am schimbat cam toate bucsele care aveau probleme, inafara de bucsile care sustin bara stabilizatoare pe puntea fata, care s-au identificat ca fiind defecte, dar nu le-am gasit in magazine. Variantele gasite de mine sunt cu diametrul de 16 si de 18 mm, dar care nu intra pentru ca bara are un diametru de 20 mm. Daca a mai avut cineva de-a face cu aceasta problema, il rog sa-mi spuna cum a rezolvat-o si unde a gasit bucsile respective( la reprezentanta nu am fost inca).


Dupa ce ai schimbat toate bucsele in afara de cele de la bara stabilizatoare, iti mai face zgomote suspecte?


Pe spate nu mai am, dar pe fata nu pot sa-mi dau seama pana cand nu le schimb si pe cele de pe bara stabilizatoare. Mie mi-a facut o inspectie mecanicul si mi-a zis ca sursa de zgomot e sigur de la acele bucse, intrucat se vede o uzura pronuntata, si se observa cum permite barei sa se miste. Pe luni am programare pentru cele doua bucse, ocazie cu care o sa schimb si flansele+rulmenti.
sall cat costa o bucsa pe fata?ai idee?si pivoti?am fost la un mecanic si mi a zis k tre sa schimb bucsele si pivotii pe fata dar nu stiu cam la cati bani sa ma astept sa dau pe piese.
Skip ads

  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
marius_mml a scris:Mi-am facut o revizie completa, in care am schimbat cam toate bucsele care aveau probleme, inafara de bucsile care sustin bara stabilizatoare pe puntea fata, care s-au identificat ca fiind defecte, dar nu le-am gasit in magazine. Variantele gasite de mine sunt cu diametrul de 16 si de 18 mm, dar care nu intra pentru ca bara are un diametru de 20 mm. Daca a mai avut cineva de-a face cu aceasta problema, il rog sa-mi spuna cum a rezolvat-o si unde a gasit bucsile respective( la reprezentanta nu am fost inca).


In urma aparitiei unui scartait la rotile fata, anul trecut in iarna, am schimbat si eu bucsele de la bara de torsiune, fara insa sa o masor inainte. Am dat comanda si la masina mea (din semnatura) au venit bucse cu diametrul interior de 18mm. Bara fiind de 20 mm le-am pus mai greu dar a mers. Intre timp am schimbat tot ce tine de directie inclusiv telescoape. Acum 2 saptamani cand a fost frig, scartaitul a aparut din nou. De ce ? Pentru ca bucsele trebuiau sa fie de 20 mm in diametru si pe care le-am comandat saptamana trecuta si le-am schimbat. Scartaitul a disparut.
  • Popa Alexandru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT ECO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!
Aceste bucse de la bara stabilizatoare influenteaza si unghiul de cadere al rotilor?
  • cristi0181

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un opel astra din 93 si de curand am scimbat amortizoarele si caseta de directie.
Cand am simbat toate cele s-a rupt bieleta antiruliu,si am incercat sa o schimb, insa bieleta cumparata aceeasi dimensiune nu a mai intrat pe bara stabilizatoare.
Tot din acel moment cand dau de denivelari mici imi troncane foarte tare, zici ca se rupe masin.
Imi puteti da un sfat va rog.
  • 13RAW

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
marius_mml a scris:
nico3 a scris:Am scapat de troncaneli. Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si s-a facut liniste... nu mai troncane. Deci bucsele au fost de 18 iar bara are 20. Asa sunt, nu e nici o problema. N-au mai fost schimbate pana acum.


Asta asteptam, mersi de confirmare. Maine ma duc sa le shimb si eu.


Aceeasi problema am si eu cu masina. Din cauza zgomotului imi vine sa ma pun cu ciocanul pe masina Smile)). Cat costa bucsele astea ?
Skip ads

  • merutzu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut, imi poate spune cineva de ce chei am nevoie ca sa schimb bucsile de la bara stabilizatoare fata? Se pot schimba cu chei normale sau am nevoie de ceva inelare cotite? Masina e opel vectra B an 1996.

Mesri frumos!
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o problema/nelamurire....
daca merg cu 1,2..... la relantiu si accelerez brusc se aude un scartait pe puntea din spate.....
din ce cauza poate fi?
De la bucse?
in total cate bucse sunt? fata/spate?
vectra B,96...hatchback
  • merutzu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
alin092 a scris:am si eu o problema/nelamurire....
daca merg cu 1,2..... la relantiu si accelerez brusc se aude un scartait pe puntea din spate.....
din ce cauza poate fi?
De la bucse?
in total cate bucse sunt? fata/spate?
vectra B,96...hatchback


e foarte nasol ca sunetul se propaga si nu iti dai seama niciodata exact de unde vine...incearca sa ii faci balans cand esti pe loc si sa vezi daca se aude si atunci...parerea mea (in canzul in care se aude si cand esti pe loc) e sa destrangi suruburile de la bucse bara stabilizatoare si vezi daca persista scrtaitul
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
merutzu a scris:
alin092 a scris:am si eu o problema/nelamurire....
daca merg cu 1,2..... la relantiu si accelerez brusc se aude un scartait pe puntea din spate.....
din ce cauza poate fi?
De la bucse?
in total cate bucse sunt? fata/spate?
vectra B,96...hatchback


e foarte nasol ca sunetul se propaga si nu iti dai seama niciodata exact de unde vine...incearca sa ii faci balans cand esti pe loc si sa vezi daca se aude si atunci...parerea mea (in canzul in care se aude si cand esti pe loc) e sa destrangi suruburile de la bucse bara stabilizatoare si vezi daca persista scrtaitul

Da,scartaitul se aude si pe loc daca ii fac balans...
  • merutzu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
alin092 a scris:Da,scartaitul se aude si pe loc daca ii fac balans...


parerea mea e sa faci operatiunea care te-am sfatuit (destrange suruburile de la bucse bara stabilizatoare) si vezi daca se pierde scartaitul sau macar daca scade in intensitate, in caz contrar pot fi bucsele oscilatoare (4 la numar - 2 pe fiecare parte)
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
merutzu a scris:
alin092 a scris:Da,scartaitul se aude si pe loc daca ii fac balans...


parerea mea e sa faci operatiunea care te-am sfatuit (destrange suruburile de la bucse bara stabilizatoare) si vezi daca se pierde scartaitul sau macar daca scade in intensitate, in caz contrar pot fi bucsele oscilatoare (4 la numar - 2 pe fiecare parte)

Ms mult,am sa le reglez....si dupa o sa postez daca imi mi face sau nu...
  • merutzu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
alin092 a scris:Ms mult,am sa le reglez....si dupa o sa postez daca imi mi face sau nu...


cred ca nu m-ai inteles bine:D in cazul in care scartaie de la bucse bara stabilizatoare, acele bucse trebuiesc schimbate:D
slabitul suruburilor il faci pentru a vedea daca sunt ele de vina, dupa sa le strangi inapoi Smile
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
are cineva idee unde gasesc bucsi bara stabilizatoare pentru astra g 1.7 dti 2002 de 20?eu am cumparat unele de 19,se potrivesc perfect dar imi trebuie mai late,ce am cumparat eu avea 3 cm,mie imi trebuie de 5 cred.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR