Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am facut o revizie completa, in care am schimbat cam toate bucsele care aveau probleme, inafara de bucsile care sustin bara stabilizatoare pe puntea fata, care s-au identificat ca fiind defecte, dar nu le-am gasit in magazine. Variantele gasite de mine sunt cu diametrul de 16 si de 18 mm, dar care nu intra pentru ca bara are un diametru de 20 mm. Daca a mai avut cineva de-a face cu aceasta problema, il rog sa-mi spuna cum a rezolvat-o si unde a gasit bucsile respective( la reprezentanta nu am fost inca).
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Downloadeaza aceasta Lista piese Opel, cauta bucsele respective care se potrivesc modelului tau si cu numarul piesei originale le poti comanda daca chiar nu le gasesti in magazine sau la un Service Opel
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
buna lista cu piese multumesc imi e de mare ajutor
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am fost in multe magazine, si nu aveau decat cea de 18 mm (despre care ziceau ca e cea originala). Daca nu gasesc o sa ma duc la reprezentanta. Multumesc pentru lista, e chiar utila, dar in cazul bucsei problema nu-mi da diametrele.
Skip ads

  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca eu le-am schimbat si la mine bara tot de 20mm este si am pus de 18mm.se aseaza perfect dupa ceva km
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca eu le-am schimbat si la mine bara tot de 20mm este si am pus de 18mm.se aseaza perfect dupa ceva km

Le-ai schimbat tu, sau ai fost la service?Pentru ca mie mecanicul mi-a zis ca e cam mare diferenta pentru a forta bucsa in camasa pe bara.
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am dat si eu astazi comanda pt bucse , tot de 18 mm mi-a spus ca imi aduce , sper sa nu am surprize Razz
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
biker a scris:am dat si eu astazi comanda pt bucse , tot de 18 mm mi-a spus ca imi aduce , sper sa nu am surprize Razz


Le-ai comandat la magazin sau pe internet?
Poate ca la motoarele pe benzina e bara de torsiune mai mica in diametru, pentru ca sunt mai usoare. Chiar sunt curios, pentru ca nu as vrea sa ma duc la mecanic si sa-mi mai desfaca inca o data degeaba fara a putea inlocui.
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la magazin , am vb cu colegul nostru agilul si deseara merg sa le iau , el a zis ca sunt de 18mm , acum vad eu la service de care imi trebuiesc Smile
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu tot de 18 am comandat. Azi le iau. Stiti cumva cat de greu se schimba, ca m-am uitat sub masina si e pozitie cam naspa.
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu cat de greu e , eu trebuie sa schimb si flansele , eu iti recomand sa ajungi la un mecanic bun , eu asta voi face
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La flanse nu e asa greu, le-am schimbat si eu, doar ca trebuie date jos amortizoarele. Ma disperau niste zgomote de care inca nu am scapat. Sper sa fie de la bucsile astea. Daca nu altceva nu mai stiu...
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la fel e si la mine , vezi ca poate sa fie si de la rulment sau de la capetele de bara , dar mai intai mergi la un mecanic , poate te ajuta el
  • vectra2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Aveti idee pentru vectra c bucsele de la bara stabilizatoare ce diametru au , vreau sa le schimb si cei de la Opel Radacini au spus ca sunt de 2 marimi si nu stiu exact ce imi trebuie, decat daca le schimb la ei si evident ca nu vreau.
Multumesc anticipat Cauta si vei gasi!
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
descarca si tu lista de piese e pe aici pe la inceputul topicului
  • vectra2004

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vyo81 am gasit , mersi mult
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
inca un link foarte util Piese Opel
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Unde au sediul astia de sus?
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
marius_mml a scris:Mi-am facut o revizie completa, in care am schimbat cam toate bucsele care aveau probleme, inafara de bucsile care sustin bara stabilizatoare pe puntea fata, care s-au identificat ca fiind defecte, dar nu le-am gasit in magazine. Variantele gasite de mine sunt cu diametrul de 16 si de 18 mm, dar care nu intra pentru ca bara are un diametru de 20 mm. Daca a mai avut cineva de-a face cu aceasta problema, il rog sa-mi spuna cum a rezolvat-o si unde a gasit bucsile respective( la reprezentanta nu am fost inca).


Dupa ce ai schimbat toate bucsele in afara de cele de la bara stabilizatoare, iti mai face zgomote suspecte?
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nico3 a scris:
marius_mml a scris:Mi-am facut o revizie completa, in care am schimbat cam toate bucsele care aveau probleme, inafara de bucsile care sustin bara stabilizatoare pe puntea fata, care s-au identificat ca fiind defecte, dar nu le-am gasit in magazine. Variantele gasite de mine sunt cu diametrul de 16 si de 18 mm, dar care nu intra pentru ca bara are un diametru de 20 mm. Daca a mai avut cineva de-a face cu aceasta problema, il rog sa-mi spuna cum a rezolvat-o si unde a gasit bucsile respective( la reprezentanta nu am fost inca).


Dupa ce ai schimbat toate bucsele in afara de cele de la bara stabilizatoare, iti mai face zgomote suspecte?


Pe spate nu mai am, dar pe fata nu pot sa-mi dau seama pana cand nu le schimb si pe cele de pe bara stabilizatoare. Mie mi-a facut o inspectie mecanicul si mi-a zis ca sursa de zgomot e sigur de la acele bucse, intrucat se vede o uzura pronuntata, si se observa cum permite barei sa se miste. Pe luni am programare pentru cele doua bucse, ocazie cu care o sa schimb si flansele+rulmenti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR