Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, poate ma lamuriti si pe mine ca nu am inteles exact. La Vectra 2003, 2.2 DTi, automat(tiptronic), se schimba sau nu filtru la cutie? Am uleiul (Quaker State) dar nu stiu daca sa ma apuc sa caut si filtru. In unele locuri mi-au zis ca nu se schimba in altele ca da. In reprezentanta nu am mare incredere, din cite am am auzit, in general is habarnisti si nu pun interes. Legat de regimul de mers, cum ziceti ca e mai bine pt cutie: sa fie folosita in regim complet automat sau tiptronic (+/-) ? Mersi mult de tot.
Skip ads

  • hazdenecaz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sal
am vazut ca s-a discutat de subiectul 'cutie autoamata la vectra'
asadar, ma chinui de ceva timp sa achizitionez o vectra cosmo benzina motor 1.8. aveti idee, exista acest model si cu cutie automata? zic asta, intrucat la un dealer (di-bas) mi s-a spus ca DOAR pt acest model si motor este cutie automata, pt altele mai mari etc este easytronic, iar la un alt dealer (gtt) mi s-a spus, ca pt acest model si motor exista DOAR varianta easytronic. din ce am mai intrebat in stg dreapta, mi s-a recomandat sa iau cutie automata pe vectra si nu easytronic (daca gasesc...), fiind mult mai fiabila etc. easytronic este intalnit mai des pe astra am inteles, fiind masina mai potrivita pt cutia asta. in caz, ca ati inteles nedumerirea mea, astept rasp voastre. in plus, daca este vreun utilizator de vectra (preferabil aceeasi varianta de 1.8 benzina) cu cutie automata/easytronic, as dori sa vad cum e. fac cinste. multam.
  • marinik_the_1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
as dorii sa mi cumpar un opel vectra caravan din 2004 cu cutie automata? Aveti careva acest model? cat de fiabile sunt cutiile? cat de mult difera consumul fata de fisa tehnica a masinii? este cutie automata si pe motor de 1,9 tdi?
multumesc!
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat




din pozele pe care le-am pus eu rezulta ca pe vectra 1,8 ( Z-18-xe) este pusa numai cutie easitronic ,
acum depinde si de anul fabricatiei
eu am manualul vectra 2003 ,poate dupa 2003 sa fi pus si cutie automata (tiptronic),
din ce am vazut in manual ,numai pe cele cu motor mare sunt puse cutii automate,
ex. Z-22-SE ,Z-32-SE ,Y-22-DTR,
eu am cutie automata (tiptronica )si sunt foarte multumit
dar mai intereseazate si de easitronic vezi ce spun cei care au Rolling Eyes
Skip ads

  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mariani, ma gindesc ca ai masina de mai multa vreme si o cunosti ceva mai bine, poate ma clarifici pls si pe mine cu ce am intrebat mai sus legat de filtru la cutia asta automata de pe 2.2 DTi (se schimba/nu se schimba) si regimul mai bun de mers. Si poate imi spui si consumul tau urban, in timpul zilei fiindca al meu e pe la 12, poate chiar mai bine uneori in aglomeratie...sa ma ingrijorez? mersi mult de tot
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@HerrDoc Filtrul de ulei nu se schimba decat daca desfaci cutia. Nu figureaza ca si consumabila. In carte nu e specificat schimb de ulei, decat completare ,daca e nevoie, cu atat mai putin filtru. E bine sa schimbi uleiul totusi si sa pui dexron 3 care e echiv cu dexron 2 dar ceva imbunatatiri. Metoda de schimb este "flush" descrisa pe forum (dai cautare si gasesti). Referitor la consum e f bun. Mie imi consuma intr-e 12 si 13.5 urban mers normal. In carte e data 12.1. Sper ca te-ai edificat.
  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@cruger...mersi mult. Am inteles, ma rezum atunci doar la schimbul uleiului. Motoarele astea inseamna deci ca-s infometate rau... Sad
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu vreau sa schimb uleiul din cutie si plna acuma nu am gasit pe nimeni care sal schimbe,
am tot fugit de reprezentanta dar plna la urma tot la ei am sa merg,
in cutie intra 3,5 litri ulei 1940771 cod luat de la reprezentanta 53 lei litru,
si in legatura cu regimul de mers ,
eu merg pe manual ptr ca consumul este mai mic,
nu stiu de ce au programat cutiile astea in D sa schimbe vitezele la 2000 turatii ptr ca mi se pare ca merg subturat si de aceea este consumul mai mare,
si de consumat, consuma dupa modul de condus al fiecarui sofer,
la mine consuma intre 10 si 11 litri in orasi (C-ta), asta acum la 10 /15 grade ,
dar pe gerurile din ianuarie consuma si 12,5/13 cu clima
si 6,5 /7,5 afara condus intre 90 /120 km h cu mici sprinturi,
am mai vorbit si cu alti detinatori de masini asemanatoare de pe forum si la ei consumul este apropiat de al meu ,asa ca nu mai imi fac griji
ar putea sa fie debitmetrul sa egr-ul
am facut test si cu testerul de la reprezentanta si nu a dat nici-o eroare
toate bune
Skip ads

  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@mariani...ok, e clar. Da, treapta in regim automat o schimba repede, poate chiar si inainte de 2000. O sa trec si eu mai mult pe semiautomat...e si mai sprintena si poate mai si economisesc o gura-doua de motorina Wink Dar atunci pt o sec ma intreb, oare de ce am ales cutia automata Question Mersi pentru sfaturi.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cutia automata schimba cum vrei tu. Este un prag minim de 1900 de rpm dar daca vrei sa schimbi la 3000 nu ai decat sa apesi putin mai tare pe pedala de acc. si gata.
  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
un sfat va dau ca om patit.Toti cei care au cutie automata pe vectra c sa fie atenti la radiator.(radiatorul este o consumabila la modelul asta de masina) si se schimba la 80.000 km.Altfel veti fi nevoiti sa schimbati cutia de viteze.Reparatia costa enorm si nu scapati sub 4000 euro.
  • lica78

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Care dintre radiatoare ? Tu ce ai patit cu vectra ta ?
Skip ads

  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
radiatorul are 2 functii: sa raceasca antigelul dar si uleiul din cutia de viteze.Dupa 80.000 km incepe sa le amestece si nu iti poti da seama decat cand este prea tarziu.Eu am mers cu problema asta 30.000 km pana sa rupt cutia in doua si acu trebuie sa o schimb.Mere grija...
  • lica78

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Inainte de aceasta defectiune in cutia de viteze ai schimbat uleiul(ce tip de ulei ai pus, la cati km. ai schimbat) sau numai filtrul ?
  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Filtrul nu se schimba iar uleiul se pune numai original facut special pt modelul asta de cutie.Cutia este de fabricatie japoneza si ar fi bine sa ii pui ulei original GM.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut la a mea sunt 3 radiatoare. Unul pt racirea antigelului , unul pt aerul conditionat si unul pt uleiul din cutie. La vectra C cel de antigel e unu si acelasi cu cel de ulei pt cutie ? Racire separata , dar pe acelasi corp ma refer ? Deci 2 radiatoare intr-unul. Pai si cum naiba sa intre antigel in cutie ? Nu se poate si invers ? Ulei in antigel ? Hmmm. Nu pare prea verosimil dar daca zici ca ti s-a intamplat tie... Nu stiu ce sa zic. Cutia este Aisin. si din cate am citit despre ea are intercooler separat. Poate o fi alt model asta.
  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu ma refeream doar la Vectra c automata af23/33
  • HerrDoc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@tudor...Ieri am schimbat toate consumabilele, inclusiv uleiul din cutie. Tipul ce mi-a vindut masina, mi-a recomandat ulei Quaker State asa ca acela l-am si pus. Legat de problema la cutie, pot si eu confirma din spusele tipului care mi-a vindut-o...s-a intimplat si la el exact ce spuneai si s-a rezolvat cu multa batie de cap si o groaza de bani. Nu mai retin daca a fost schimbata cu totul sau nu, dar mi-a explicat ca acum e pe racire separata si garantat nu o sa mai fie probleme.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci tudor ce ne recomanzi sa facem ?
odata cu uleiul sa schimbam si radiatorul?
uleiul ptr cutie are codul 1940771 ,53 lei /litru luat de la reprezentanta Constanta,
dar mai bine care vreti sa schimbati uleiul,
mergeti si la reprezentanta din oras ,
sa nu cumva sa fi gresit codul cei de la opel constanta
exista mai multe modele de cuti automate pe vectra c?
eu am vazut numai modelul pe care il am eu (tiptronic) Rolling Eyes
  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ce pot sa va recomand e sa va verificati radiatorul la un service care repara cutii automate.Ei stiu unde sa caute.La reprezentantele opel sa mergeti pt schimbat bucse, amortizoare etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR